ZUS podstawowy

Każdy polski przedsiębiorca musi obowiązkowo zarejestrować się w ZUS-ie i opłacać składki. Ich wysokość często się zmienia, dlatego łatwo przeoczyć podwyżkę. Dzięki aplikacji inFakt, użytkownik po zalogowaniu może sprawdzić aktualną wysokość składek oraz numery kont bankowych ZUS. Poznajcie podstawy, jakie dotyczą składek ZUS. 

ZUS PRZEDSIĘBIORCY – PODSTAWOWE INFORMACJE

Ubezpieczenie w ZUS-ie polskich przedsiębiorców jest obowiązkowe, nie można z niego zrezygnować na korzyść innej firmy oferującej identyczną usługę. Każdy właściciel firmy opłaca składki społeczne i zdrowotne, zaś w przypadku dużego ZUS-u również Fundusz Pracy. Opłacanie składek ZUS to konieczność wynikająca z dwóch ustaw:

  • Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych,
  • Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Składki ZUS należy opłacać co miesiąc, w terminie do 10 dnia miesiąca (jeśli firma nikogo nie zatrudnia) lub do 15 dnia miesiąca (jeśli zatrudnia pracowników).

Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

ZUS – MAŁY LUB DUŻY

Istnieją dwa rodzaje ZUS-u przedsiębiorcy, zwyczajowo nazywane małym i dużym, które różnią się sposobem wyliczania składek społecznych, a tym samym ich wysokością. W obu wersjach płaci się taką samą kwotę składek zdrowotnych. Różnica zaś dotyczy składek społecznych oraz Funduszu Pracy.

Mały ZUS płacą początkujący przedsiębiorcy – od momentu zarejestrowania działalności gospodarczej, przez kolejne 2 lata. Wielkość składki małego ZUS-u to wydatek rzędu 400 złotych miesięcznie.

Pozostali przedsiębiorcy płacą tzw. duży ZUS. W tym przypadku miesięczna kwota do zapłaty to ponad tysiąc złotych.

PODSTAWY ZUS – JAK WYLICZYĆ SKŁADKI?



Wysokość składek ZUS oblicza się jako procent od podstawy, którą ustala się na podstawie przeciętnego lub minimalnego wynagrodzenia. W związku z tym, składki zmieniają się zawsze wtedy, kiedy zmieniają się kwoty: przeciętnego wynagrodzenia (duży ZUS) lub minimalnego wynagrodzenia (mały ZUS). 

W przypadku składek społecznych na mały ZUS podstawą do wyliczenia jest 30% minimalnego wynagrodzenia. W przypadku dużego ZUS-u podstawą do wyliczenia składek jest kwota nie niższa niż 60% i nie wyższa niż 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Składki zdrowotne obliczane są według podobnej zasady, przy czym za podstawę bierze się w tym celu 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale minionego roku (podawane przez GUS).

POWIERZ ZUS W RĘCE SPECJALISTÓW  

Jak widać, wyliczanie składek ZUS-u przedsiębiorcy nie należy do prostych, ale tę sprawę możesz zlecić specjalistom. Z myślą o przedstawicielach jednoosobowych działalności gospodarczych stworzyliśmy usługę Ogólnopolskie Biuro rachunkowe, dzięki której rozliczenia z ZUS-em to pestka. Księgowi przejmą pełnię odpowiedzialności, a Ty skupisz się na rozwijaniu swojego biznesu.

Wybierz księgowość w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym a nasi księgowi:

  • wyliczą dla Ciebie składki ZUS, przypomną o terminie płatności i podadzą numery kont do przelewów,
  • pomogą w przejściu z małego ZUS-u na duży,
  • złożą za Ciebie deklaracje ZUS w razie potrzeby,
  • doradzą Ci w sprawie ubezpieczenia chorobowego,
  • będą Cię reprezentować w kontaktach z ZUS-em.

Chcesz mieć święty spokój, jeśli chodzi o ZUS? Korzystając z Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego możesz spać spokojnie. Taką usługę oferujemy również osobom, które zdecydują się założyć firmę z inFaktem. 

Żeby założyć swoją firmę z inFaktem nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wszelkimi formalnościami zajmą się nasi księgowi. Wyjaśniają wszystko telefonicznie i e-mailowo, wypełniają formularze, a później składają je we właściwych urzędach.

Załóż firmę z inFaktem, a czeka na Ciebie 60 dni darmowej obsługi księgowej.  

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"