post-company.php: 1976
(css?v.22.05.12_14.11.37')

Ta strona używa plików cookie Więcej o sposobie korzystania z nich przeczytasz w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich stosowanie, możesz wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki.

ZUS DRA to informacja o opłaconych składkach na ubezpieczenie. Jak ją wypełnić i w jakim terminie przesłać do ZUS?

Nie wiesz czy musisz złożyć ZUS DRA? Każda osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej dokonuje zgłoszenia jako płatnik składek na podstawie złożonego wniosku CEiDG-1. Wiąże się to z obowiązkiem dokonywania obliczeń i opłacania składek za każdy miesiąc kalendarzowy. Podstawowym dokumentem rozliczeniowym w skali miesiąca jest właśnie deklaracja ZUS DRA.

CO ZAWIERA ZUS DRA?

ZUS DRA to deklaracja zawierająca zbiorcze informacje na temat wszystkich składek ze wszystkich tytułów ubezpieczeń oraz wszystkich osób ubezpieczonych. Są na niej wskazane składki na:

 • ubezpieczenie społeczne,
 • ubezpieczenie zdrowotne,
 • Fundusz Pracy,
 • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Deklarację ZUS DRA składa każdy płatnik składek ubezpieczeniowych od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Zasada ta obowiązuje zarówno osoby opłacająca składki tylko za siebie, jak i zatrudniające pracowników i opłacające za nich składki ubezpieczeniowe.

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

KIEDY SKŁADA SIĘ DEKLARACJĘ ZUS DRA?

Trzeba pamiętać, że w sytuacji rozliczania i opłacania składek wyłącznie za siebie należy przekazać deklarację rozliczeniową ZUS DRA tylko za pierwszy miesiąc prowadzenia działalności. Przedsiębiorca nie ma obowiązku comiesięcznego składania deklaracji do ZUS-u – w sytuacji, gdy chce opłacać składki od najniższej możliwej podstawy.

Na podstawie złożonych dokumentów rozliczeniowych w pierwszym miesiącu ZUS sporządza dokumenty rozliczeniowe za kolejne miesiące. Oznacza to, że jeśli w trakcie roku właściciel firmy nie zmieni wskazanej na pierwszej deklaracji ZUS DRA podstawy naliczenia składek, to nie musi składać jej co miesiąc. Zostanie bowiem ona automatycznie wygenerowana przez system w ZUS.

Do obowiązków przedsiębiorcy, który opłaca wyłącznie składki za siebie należy więc złożenie pierwszej prawidłowo wypełnionej deklaracji ZUS DRA, a następnie opłacanie należnych składek w terminie do 10 dnia miesiąca następnego.

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników i opłacają składki również za nich muszą składać dokument do 15 dnia miesiąca.

ZUS DRA? PRZEKAŻ ZAKŁADANIE FIRMY W RĘCE SPECJALISTÓW

Chcesz założyć własną firmę jednak obawiasz się obowiązków z tym związanych? Zleć cały proces fachowcom z inFaktu, którzy doskonale znają przepisy i dopełnią za Ciebie wszelkich formalności – również związanych ze złożeniem ZUS DRA.

Usługa zakładania firmy z inFakt to zaledwie kilka prostych kroków:

 • zamówienie rozmowy z fachowcem z inFakt,
 • rozmowa telefoniczna z księgową z inFakt,
 • przygotowanie przez inFakt wszystkich dokumentów niezbędnych do założenia firmy,
 • wysłanie e-mailem dokumentów klientowi do weryfikacji,
 • podpisanie dokumentów dostarczonych kurierem,
 • odebranie przez księgowych dokumentów i złożenie ich w urzędzie.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"