Zeznanie podatkowe 2018 – jakie ulgi, odliczenia i formularze?
PIT 2018 – do kiedy rozliczyć się za 2017 rok? Na jakim formularzu? Jakie ulgi i odliczenia można zastosować? Kiedy opłaca się rozliczyć wspólnie z małżonkiem? Jakie są konsekwencje niezłożenia zeznania rocznego lub złożenia go po terminie? Sprawdź!
Kiedy upływa termin złożenia zeznania rocznego?
Przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne, które uzyskały przychód w 2017 roku, mają obowiązek złożenia deklaracji wraz z wymaganymi załącznikami do ostatniego dnia kwietnia.
Do kiedy należy zapłacić podatek z zeznania rocznego złożonego przed czasem?
Podatek wynikający z wcześniej złożonej deklaracji należy zapłacić do ostatecznego terminu złożenia deklaracji czyli ostatniego dnia kwietnia.
Do jakiego US należy złożyć zeznanie roczne?
Zeznanie roczne należy złożyć do US właściwego dla miejsca zamieszkania na dzień 31 grudnia 2017.
Czym są PIT-y pracownicze?
PIT-y pracownicze, to deklaracje które powinien złożyć płatnik, który opłaca zaliczki za inne osoby np. za pracowników lub zleceniobiorców.
Jakie PIT-y pracownicze płatnik może składać?
Płatnik może być zobowiązany do złożenia PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR, PIT-R, PIT-8C.
Jakie zryczałtowane zeznania roczne należy złożyć do końca stycznia 2018?
Do końca stycznia należy złożyć PIT-28, PIT-16A oraz PIT-19A. Dodatkowo warto zaznaczyć, że do PIT-28 należy dołączyć jeden z załączników PIT-28/A lub PIT-28/B.
Więcej wiedzy
PIT za 2017 – co, jak i kiedy?
Ulga na dziecko – 10 pytań i odpowiedzi
Kiedy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej oraz ile wynosi ulga na dziecko? Pytań na ten tamat pojawia się sporo w okresie rozliczenia rocznego. Poznajcie 10 najczęściej zadawanych pytań na temat rozliczenia ulgi na dziecko w zeznaniu rocznym.
Blog inFaktRozliczenie z małoletnim dzieckiem
Które dochody dziecka można doliczyć do dochodów rodziców i kto nie ma prawa do doliczenia dochodów małoletniego dziecka w składanym zeznaniu rocznym?
Blog inFaktRozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dziecko
Na jakie udogodnienia może liczyć osoba samotnie wychowująca dziecko, która składa zeznanie roczne i jakie warunki należy spełnić aby móc skorzystać z tej formy rozliczenia?
Blog inFaktCzym różni się 1% podatku od darowizny?
Bardzo często zdarza się, że podatnicy mylnie interpretują pojęcie związane z odliczeniem darowizny w zeznaniu rocznym, a możliwością przekazania 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Wyjaśniamy czym różni się 1% podatku od darowizny.
Blog inFaktDarowizny w zeznaniu rocznym
Podatnik ma możliwość odliczenia darowizny w zeznaniu rocznym. Jakie darowizny można odliczyć i czy będzie to miało znaczący wpływ na wysokość podatku do zapłaty?
Blog inFaktUlga rehabilitacyjna – kto może z niej skorzystać?
Osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w rozliczeniu podatku dochodowego za 2017 rok. Jakiego rodzaju wydatki można odliczyć od dochodu i kogo dokładnie dotyczy ulga rehabilitacyjna?
Blog inFaktCo można stracić składając zeznanie roczne po terminie?
Podatnicy są zobowiązani do składania urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Co można stracić składając zeznanie roczne po terminie?
Blog inFaktZeznania roczne na zasadach ogólnych – pytania i odpowiedzi
Znaczna większość podatników płaci podatek na zasadach ogólnych, co oznacza że musi złożyć PIT-37 lub PIT-36, jakie najczęstsze pytania zadają podatnicy?
Blog inFaktDarowizny w zeznaniu rocznym
Jakie darowizny można odliczyć i czy będzie to miało znaczący wpływ na wysokość podatku do zapłaty?
Blog inFaktUlga na internet – kto może z niej skorzystać?
Jakie warunki należy spełnić i komu przysługuje ulga na internet?
Blog inFaktWspólne rozliczenie małżonków
Kiedy możliwe jest wspólne rozliczenie małżonków? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby rozwiązanie to mogło zostać zastosowane?
Blog inFaktCzy znasz ulgę IKZE?
Czym jest IKZE i kto ma prawo do rozliczenia ulgi z uwagi na IKZE?
Blog inFaktJakie formularze obowiązują w rozliczeniu za 2017?
Praktycznie co roku mamy zmiany w formularzach składanych przez poszczególne osoby. Należy pamiętać, że aby deklaracja złożona poprawnie należy złożyć ją na odpowiednim druku.
Blog inFaktCzy likwidacja lub zawieszenie działalności zwalnia z obowiązku złożenia zeznania rocznego?
Jeśli działalność nie będzie prowadzona przez jakąś część roku np. ze względu na jej zawieszenie lub likwidację, to sytuacje te nie zwalniają przedsiębiorcy z rozliczenia się za ten okres na odpowiednim formularzu.
Blog inFaktBitcoin a PIT – jak sporządzić zeznanie roczne?
Jak w zeznaniu rocznym wykazać przychody uzyskane ze sprzedaży kryptowalut?
Blog inFaktRozliczanie kryptowalut – pytania i odpowiedzi
U osób dokonujących obrotu kryptowalutą, często pojawiają się pytania jak prawidłowo wykazać przychody w zeznaniu rocznym. W ostatnim czasie przeprowadziliśmy webinar pt. “Rozliczanie kryptowalut w zeznaniu rocznym”. W tym artykule przedstawiam pytania od uczestników szkolenia wraz z odpowiedziami.
Blog inFaktJak rozliczyć zyski z akcji w zeznaniu rocznym?
Termin złożenia zeznania rocznego upływa 30 kwietnia 2018 r. W dzisiejszym artykule przedstawiamy, jak należy rozliczyć zyski z akcji w zeznaniu rocznym.
Blog inFaktJak wypełnić PIT-38?
Podatnicy osiągający przychód m.in. z odpłatnego zbycia, papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych, udziałów w spółkach są zobowiązani do złożenia PIT-38. Sprawdźmy do kiedy oraz jak wypełnić PIT-38.
Blog inFaktZ jakich ulg i odliczeń może skorzystać osoba składająca PIT-28?
Składając PIT-28 podatnik może uzyskać odliczenie z tytułu składek ZUS, darowizn, ulgi na internet, ulgi na dziecko, IKZE, wydatków na rehabilitację.
Blog inFaktCzy podatnik składający PIT-28 może rozliczyć się z małżonkiem?
Nie, wyjątek stanowi najem, podnajem, dzierżawa. Gdy osoba prowadzi najem opodatkowany wg stawki 8,5% to z pozostałych przychodów opodatkowanych na zasadach ogólnych może rozliczyć się z małżonkiem.
Blog inFaktJak wypełnić zeznanie roczne, gdy zaliczki należne i wpłacone to różne kwoty?
Wypełnienie PIT-28 nie jest skomplikowane, ale należy wiedzieć gdzie wpisać odpowiednie kwoty i jak wykazać w zeznaniu rocznych podatek do zapłaty lub zwrotu.
Blog inFaktO czym pamiętać wypełniając PIT-28 z różnymi stawkami podatku?
Podatnik powinien wiedzieć, że ulgi i odliczenie np. składki społeczne są odliczane proporcjonalnie do kwoty uzyskane przychodu z uwzględnieniem danej stawki.
Blog inFaktKto składa PIT-16A?
PIT-16A składają osoby rozliczające się na karcie podatkowej. W tej deklaracji wykazywana jest kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach.
Blog inFaktW jakich sytuacjach należy złożyć PIT-19A?
IT-19A to deklaracja dla osoby duchownej osiągającej przychody z opłat otrzymywanych w związku z pełnieniem funkcji o charakterze duszpasterskim, objętych zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów osób duchownych.
Blog inFaktJakie mogą być zależności między wspólnym rozliczeniem, a zaległościami małżonków?
Jeśli we wspólnym rozliczeniu podatników wyjdzie kwota do zwrotu, to może zostać ona zaliczona na poczet zaległości jednego z małżonków. np. z tytułu podatku VAT.
Blog inFaktJakie wersje PIT-ów pracowniczych obowiązują w rozliczeniu za 2017?
PIT-y pracownicze to dokumenty które musi sporządzić osoba wyliczająca podatek i odprowadzająca go do urzędu skarbowego. Takie dokumenty np. sporządza pracodawca dla swoich pracowników.
Blog inFaktW jakim terminie należy przekazać PIT-y pracownicze?
Terminy i forma przekazania odpowiednie formularza uzależnione są od tego tego, kto składa dany dokument. Forma elektroniczna wysyłki do urzędu jest dostępna dla wszystkich.
Blog inFaktJakie informacje zamieszcza się w PIT-11?
PIT-11 zawiera imienne informacje o przychodach, kosztach, wpłaconych w danym roku zaliczkach na podatek dochodowy oraz składkach ZUS np. pracowników, zleceniobiorców.
Blog inFaktJak poprawnie uzupełnić PIT-11?
Osoba wypełniająca powinna wiedzieć, że jakie dane w jakich miejscach należy wpisać. Warto podkreślić, że w PIT-11 wpisywane są między innymi składki zdrowotne zapłacone i podlegające odliczeniu od podatku (7,75% podstawy wymiaru).
Blog inFaktCo zrobić w PIT-11 otrzymanym od pracodawcy?
Przychód wykazany na PIT-11 należy rozliczyć na PIT-37 lub na PIT-36, gdy dana osoba prowadzi np. działalność gospodarczą.
Blog inFaktPo co wypełniany jest PIT-4R?
PIT-4R to zbiorcza informacja dla urzędu skarbowego o wpłaconych przez daną osobę zaliczkach na podatek dochodowy np. za pracowników.
Blog inFaktJakie przychody wpisać w PIT-4R?
Deklaracja ta zawiera informacje o zaliczkach z tytułu umowy o pracę, zlecenie, dzieło, wypłat z IKZE, umowy aktywizacyjnej.
Blog inFaktJakie zaliczki wpisać w PIT-4R?
W deklaracji PIT-4R wpisuje się dane faktyczne, czyli kwoty tych zaliczek na podatek dochodowy, które rzeczywiście zostały pobrane przez płatnika w danym roku podatkowym.
Blog inFaktJakie informacje wykazujemy w PIT-8C?
W PIT-8C informację o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych.
Blog inFaktCo zawrzeć w poszczególnych formularzach PIT-8C?
W PIT-8C, w zależności od wykazywanego przychodu, należy wpisać przychód, przychód zwolniony, zaliczki na podatek dochodowy.
Blog inFaktKto składa deklarację PIT-8AR?
Ten formularz składa płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych np. zleceniodawca odprowadzający zryczałtowane zaliczki za zleceniobiorcę.
Blog inFaktJakie wynagrodzenia należy zawrzeć w PIT-8AR?
Deklaracja PIT-8AR to informacja między innymi o wygranych w konkursach, grach, wypłatach z IKZE, dywidendach.
Blog inFaktCzy zaliczki za wynagrodzenie za grudzień 2017 wypłacane w styczniu 2018 wpisać w PIT-8AR za 2017?
Zaliczkę za miesiąc grudzień płacimy w terminie do 20 stycznia. Ta zaliczka płatna właśnie już w styczniu nie jest uwzględniania w deklaracji za rok 2017, tylko w deklaracji za 2018 rok, ponieważ była płatna już w styczniu.
Blog inFaktJakie wynagrodzenie może otrzymać płatnik podatku?
Płatnik z tytułu terminowych wpłat podatku do budżetu państwa może otrzymać wynagrodzenie w wysokości 0,3% kwoty podatków pobranych.
Blog inFaktUlga odsetkowa – kto może z niej skorzystać
Komu przysługuje i kto może skorzystać z ulgi odsetkowej?
Blog inFaktKwota zmniejszająca podatek w zeznaniu za 2017 rok
Jak wyliczać kwotę zmniejszającą podatek w zeznaniu za 2017 rok?
Blog inFaktDlaczego warto złożyć zeznanie do 20 stycznia?
Dla osób prowadzących działalność gospodarczą złożenie zeznania do 20 stycznia może być korzystne. Rozliczenie to może pozwolić na szybszy zwrot podatku, uniknięcie zapłaty podatku za grudzień lub IV kwartał.
Blog inFaktDo kiedy trzeba uregulować zaliczkę za grudzień?
Podatnicy zaliczki za grudzień (lub IV kwartał) wpłacają w terminie złożenia zeznania rocznego, czyli do 31 stycznia.
Blog inFaktPrezentacje dot. rozliczeń rocznych
Rozliczenia roczne PIT cz. 1
Jak dobrze przygotować zeznanie roczne PIT? Zobacz prezentację z przejrzystym opisem wszystkich ważnych kwestii (ulgi i odliczenia, darowizny, PIT-36, PIT-37, rozliczenia wspólne, PFR, wniosek PIT-WZ, oświadczenie PIT-OP).
Plik PDFRozliczenia roczne PIT cz. 2
Jak dobrze przygotować zeznanie roczne PIT? Zobacz część 2 prezentacji z przykładami i przejrzystym opisem wszystkich ważnych kwestii (PIT-36L, PIT-38, PIT-39, załączniki, ulgi i odliczenia).
Plik PDF