post-company.php: 1930
(css?v.22.05.12_14.11.37')

Ta strona używa plików cookie Więcej o sposobie korzystania z nich przeczytasz w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich stosowanie, możesz wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki.

Zakładanie działalności gospodarczej

Po zdecydowaniu się na zakładanie działalności gospodarczej, przedsiębiorcę czeka jeszcze tylko kilka kroków, aby wdrożyć swój zamysł w życie. Obecne regulacje umożliwiają sprawne zakładanie firmy. W standardowym przypadku jest to proces prosty i szybki, bowiem formalności ograniczono do minimum.

Założenie działalności gospodarczej – jak wyglądało dawniej?

Jeszcze przed kilku laty zakładanie działalności gospodarczej było dość skomplikowanym i pracochłonnym procesem, który odstręczał wiele osób myślących o własnej firmie. Przede wszystkim przyszły przedsiębiorca musiał pofatygować się w kilka miejsc, by dopełnić wszelkich koniecznych formalności.

Niezbędne było zgłoszenie się do urzędu miasta, urzędu statystycznego, urzędu skarbowego oraz ZUS-u. Ale nie tylko. Jeżeli firma planowała zatrudnianie pracowników, nie obeszło się bez ich zgłoszenia do Państwowej Inspekcji Pracy oraz Sanepidu. Dziś założenie działalności gospodarczej nie wymaga już dopełnienia tych obowiązków.

Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Jak wygląda rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Proces zakładania firmy składa się z kliku etapów. Pierwszym z nich jest złożenie wniosku o wpis do CEIDG. W tym celu należy wypełnić i złożyć formularz CEIDG-1, w którym przyszły przedsiębiorca mający w zamiarze rozpoczęcie działalności gospodarczej podaje wszelkie wymagane prawem informacje, takie jak:

  • kompletne dane osobowe (PESEL, REGON, NIP) – jeśli przedsiębiorca nie posiada REGON-u lub NIP-u,
  • dane firmy w tym nazwę i adres prowadzenia działalności gospodarczej,
  • termin rozpoczęcia działalności gospodarczej – co ważne, nie może być on wcześniejszy od daty złożenia wniosku (w przeciwnym wypadku wniosek nie zostanie pozytywnie zweryfikowany przez system informatyczny),
  • kody Polskiej Klasyfikacji Działalności – każdy z kodów oznacza określony rodzaj działalności.

CEIDG-1 może zostać wypełniony zarówno w urzędzie jak i przez Internet. Ze względu na większą wygodę zakładania działalności gospodarczej i możliwość dokonywania bezproblemowej edycji polecane jest jednak drugie rozwiązanie.

Na stronie ceidg.gov.pl Ministerstwo Gospodarki udostępniło specjalny kreator, który pozwala na samodzielne przygotowanie wniosku CEIDG-1. Jednak złożenie wniosku przez Internet wymaga podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego.

Obowiązkowa rejestracja w ZUS

Kolejnym krokiem jest wizyta w ZUS. Przedsiębiorca, którego jedynym źródłem utrzymania będzie działalność gospodarcza dokonuje zgłoszenia na formularzu ZUS ZUA. Natomiast podatnik posiadający także inny tytuł do ubezpieczenia np. umowę o pracę, dokonuje zgłoszenia wyłącznie w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego, składając druk ZUS ZZA.

Należy pamiętać o obowiązującym terminie na dokonanie zgłoszenia – 7 dni od zaistnienia obowiązku tj. założenia firmy. Także wszelkie zmiany w zakresie ubezpieczeń powinny być zgłaszane urzędowi w tym samym terminie.

Zakończenie formalności w urzędzie skarbowym

Zakładanie działalności gospodarczej wymaga niekiedy również wizyty w urzędzie skarbowym. To jednak etap, który nie dotyczy bezpośrednio wszystkich nowych przedsiębiorców. Zgodnie z przepisami obowiązkowej rejestracji do VAT podlegają określone kategorie działalności gospodarczej np. usługi prawnicze czy jubilerskie.

Pozostali podatnicy rejestrują się do VAT z momentem przekroczenia limitu zwolnienia podmiotowego tj. wartości 150 000 zł uzyskanej ze sprzedaży towarów lub usług.

Oczywiście przedsiębiorcy, którzy od pierwszego dnia działalności chcą być czynnymi podatnikami VAT dokonują takiego zgłoszenia bez żadnych obostrzeń. Rejestracji VAT dokonuje się w urzędzie skarbowym składając formularz VAT-R.

Zakładanie działalności gospodarczej? Zdaj się na inFakt

Powyższych czynności nie musisz jednak wykonywać osobiście jeśli skorzystasz z usługi zakładania firmy w inFakcie. Wówczas to księgowi wypełnią niezbędne dokumenty i złożą je w urzędach. Jednocześnie poinformują Cię, na jakim etapie jest proces zakładania Twojej działalności gospodarczej. Innymi słowy, zostaniesz przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu.

Wraz z zakładaniem firmy, inFakt oferuje innowacyjną księgowość z dostępem do programu księgowego online. To opcja, którą możesz testować nawet przez 60 dni za darmo. W tym czasie możesz w dowolnym momencie zrezygnować bez żadnych konsekwencji.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"