Wzory faktur

Lista elementów, które muszą się znaleźć na wzorze faktury znajduje się w odrębnych przepisach – to od nich zależy, czy faktura jest zgodna z prawem. Czy jednak szperanie w rozporządzeniach jest niezbędne? Na szczęście nie – poprawne wzory faktur są dostępne w programach online do fakturowania.

Faktura również przy zwolnieniu z VAT

Jeszcze do niedawna ogólna zasada mówiła, że fakturę wystawiają podatnicy VAT, żeby udokumentować każdą transakcję zawieraną z inną firmą. Natomiast gdy nabywcą jest osoba prywatna, fakturę wystawia się tylko na jej żądanie. Od początku 2013 r. firmy zwolnione z VAT również mogą wystawiać faktury, o ile dokonały rejestracji formularzem VAT-R. 

Aktualnie i zgodnie ze zmianami w VAT, jakie weszły w życie od 1 stycznia 2014 r. wszyscy przedsiębiorcy wystawiają faktury. Ta konieczność odnosi się również do firm zwolnionych z VAT. W ich przypadku taki obowiązek istnieje jednak tylko w momencie, gdy o dokument poświadczający przeprowadzenie transakcji poprosi nabywca. Kupujący ma 3 miesiące licząc od końca miesiąca dostawy towaru, na wyrażenie takiego żądania.  

Wzory faktur w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.

Co musi zawierać wzór faktury?


Prawidłowe wzory faktur VAT muszą zawierać szereg elementów, które decydują o tym, czy dokument jest zgodny z prawem. Są to m.in.:
 • numer faktury,
 • daty: wystawienia dokumentu oraz sprzedaży, ew. wykonania usługi lub dostarczenia towaru (o ile ta data różni się od daty wystawienia),
 • dane sprzedawcy i nabywcy (imiona i nazwiska lub nazwy firm, adresy, NIP-y),
 • nazwę towaru lub usługi, miarę i liczbę sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług,
 • cenę brutto, netto, stawkę VAT i kwotę VAT
 • kwotę do zapłaty.
To jednak elementy, które powinna zawierać faktura wystawiana przez VAT-owców. O tym jak wygląda dokument wystawiany przez przedsiębiorców zwolnionych z VAT można przeczytać w tym artykule.

Co mogą zawierać wzory faktur?


Powyższe elementy są niezbędne, aby wzory faktur były zgodne z prawem, ale oprócz nich na dokumencie mogą znaleźć się także inne. O tym decyduje wystawca faktury, który może wziąć pod uwagę oczekiwania klienta. 

Jak widać, na fakturze nie musi być żadnej nazwy, w tym np. określenia „Faktura VAT” stosowanego do końca 2012 r. Mimo tego przedsiębiorcy nadal mogą umieszczać na dokumencie nazwę „Faktura” czy „Faktura VAT”, np. żeby odróżnić je od dokumentów innego typu. 

Podobnie jest w przypadku oznaczeń "Oryginał" i "Kopia". Zgodnie z powyższymi zasadami, fakturę wystawia się w dwóch egzemplarzach, ale nie muszą one być opisane tymi słowami. Można jednak korzystać z oznaczeń Oryginał i Kopia, np. z uwagi na to, że klient takich oznaczeń oczekuje.

Oczywiście, wśród dodatkowych elementów na wzorach faktur mogą znaleźć się też inne, np. związane z reklamą danej firmy. Przedsiębiorca może zamieścić na fakturze swoje logo, szeroką informację o swoich produktach, czy zastosować szablon graficzny.Tak wzbogacona faktura jest jak najbardziej zgodna z prawem, o ile tylko zawiera elementy z listy obowiązkowych. Dopuszczalna jest zarówno forma papierowa, jak i forma elektroniczna dokumentu.

Wzory faktur w inFakt.pl


Faktury każdego typu (VAT, marżę, proformę, zaliczkową, notę korygującą) można wystawiać w wygodnym programie do fakturowania. Przykładem takiej aplikacji jest rozwiązanie oferowane przez inFakt.

Program do Fakturowania sprawia, że nie trzeba znać kilkunastu obowiązkowych elementów wymienionych w rozporządzeniu. Wystarczy wypełnić prosty formularz i faktura dowolnego typu i zgodna z obowiązującymi przepisami zostanie wygenerowana w aplikacji. 

W prostym i intuicyjnym programie wystawienie dokumentu trwa kilkanaście sekund. Fakturę można zapisać w formacie PDF lub przesłać do klienta e-mailem z poziomu aplikacji. Do każdego wygenerowanego w programie dokumentu można powrócić, bo zapisuje się na koncie użytkownika.

Przetestuj za darmo Program do Fakturowania od inFakt. Załóż darmowe konto wypełniając poniższy formularz, aby wystawiać do 3 faktur miesięcznie. Dzięki temu bez zobowiązań przekonasz się o zaletach inFaktu. 

Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wzory faktur? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Przetestuj już dziś!


Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: