Wzór faktury zagranicznej

Przez szereg lat faktury zagraniczne rzadko wystawiane były przez polskich przedsiębiorców. Z roku na rok takie dokumenty dotyczą już jednak coraz szerszego grona właścicieli firm. W związku z tym warto wiedzieć jak wygląda wzór faktury zagranicznej.

CORAZ CZĘŚCIEJ SPOTYKANA FAKTURA ZAGRANICZNA


Sposób dokumentowania transakcji z kontrahentami zza granicy jest zazwyczaj analogiczny jak ma to miejsce przy transakcjach w Polsce, a więc najczęściej odbywa się to za pomocą faktur.

Często jednak zagraniczny kontrahent wymaga wystawienia dokumentu w innym języku niż polski i w innej walucie niż złotówki. Ułatwieniem dla obydwu stron jest możliwość wystawienia faktury w języku obcym, np. po angielsku.

Z zastrzeżeniem, że „dowód księgowy powinien być sporządzony w języku polskim”. W takiej sytuacji – jeśli przedsiębiorca prowadzi Księgę Przychodów i Rozchodów – praktycznym rozwiązaniem jest sporządzenie faktury zagranicznej w dwóch językach.

To optymalny sposób postępowania patrząc przez pryzmat tego, że urzędnicy w trakcie kontroli mogą wymagać przedstawienia faktury również w języku polskim, jeśli dokumentuje zakup od sprzedawcy z zagranicy. Nie jest konieczne tłumaczenie takich dokumentów na bieżąco – można to zrobić dopiero na żądanie fiskusa.

Wzór faktury zagranicznej? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Sprawdź koniecznie!


JAK WYGLĄDA WZÓR FAKTURY ZAGRANICZNEJ?


Faktura wystawiona na rzecz kontrahenta spoza Polski powinna właściwie zawierać podobne elementy jak standardowa faktura wystawiana polskiemu klientowi.

Wzór faktury zagranicznej powinien więc zawierać m.in.:

 • imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone, oraz adresy obu stron transakcji,

 • numery NIP sprzedawcy i nabywcy,

 • numer dokumentu,

 • datę wystawienia faktury,

 • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,

 • miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług,

 • cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto),

 • wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto),

 • adnotację „odwrotne obciążenie”.

Wymieniona tu adnotacja „odwrotne obciążenie” to nic innego jak informacja, że do rozliczenia VAT zobowiązany jest nabywca. Wzór faktury zagranicznej nie zawiera stawki, ani kwoty podatku VAT.

WYBIERZ INFAKT – WYSTAWIAJ FAKTURY ZAGRANICZNYM KONTRAHENTOM


Przedsiębiorca, który chce wystawić fakturę zagraniczną (w języku angielskim) może to zrobić dzięki infakt.pl. W tym celu trzeba po prostu wystawić standardową fakturę, a następnie:

 • po zapisaniu dokumentu kliknąć „Drukuj fakturę”,

 • wybrać jedną z dwóch opcji: „polsko-angielska” lub „angielska”,

 • kliknąć przycisk „Drukuj”.

Aplikacja zmieni listę stałych elementów na wersję dwujęzyczną lub pozostawi wyłącznie wersje angielskie (zależnie od tego na, która opcję zdecyduje się użytkownik).

Program do Fakturowania pozwala wystawiać i rozliczać faktury w jednej z kilkunastu walut, m.in. w euro, dolarach amerykańskich i kanadyjskich, rublach, funtach szterlingach, hrywnach, frankach szwajcarskich.

Dołącz do grona naszych użytkowników i przekonaj się, że Program do Fakturowania to kompletne rozwiązanie w zakresie faktur. Każdy użytkownik otrzymuje możliwość wystawiania do 3 faktur w miesiącu zupełnie za darmo! Załóż darmowe konto i przekonaj się o tym sam!

Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że faktura może zostać wystawiona w kilka chwil. Przetestuj już dziś!


Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: