Wystawianie rachunku

Prowadzenie działalności gospodarczej oznacza obowiązek wystawiania dokumentów potwierdzających dokonywanie transakcji. Do końca 2013 r. w przypadku firm zwolnionych z VAT konieczne było wystawienie rachunku. Był to dowód na to, że przedsiębiorca wykonał daną usługę lub sprzedał określony towar.

WYSTAWIENIE RACHUNKU? FAKTURY DLA WSZYSTKICH PRZEDSIĘBIORCÓW

Od 1 stycznia 2014 r. zniknął dotychczasowy podział zgodnie, z którym VAT-owcy wystawiają faktury, a firmy zwolnione z VAT rachunki. Obecnie wszyscy przedsiębiorcy zobligowani są do wystawiania faktur. To efekt zmian w ustawie o VAT. Co za tym idzie:

 • VAT-owcy – wystawiają fakturę zawsze, gdy nabywcą jest inna firma oraz na żądanie nabywcy prywatnego,
 • przedsiębiorcy zwolnieni z VAT – tylko na żądanie nabywcy (innej firmy i osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej).

Chcesz wystawiać w pełni zgodne z przepisami faktury „zw” (dawne rachunki)? Wypełnij poniższy formularz i dołącz do inFaktu. Z nami nie musisz się martwić zmianami w rachunkach.

Wystawiaj faktury

Przetestuj za darmo program do fakturowania.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

WYSTAWIANIE RACHUNKÓW W 2014 R. – FAKTURA NA ŻĄDANIE KLIENTA

Tym samym wszyscy przedsiębiorcy, również zwolnieni z VAT mają obowiązek wystawiania faktur. Nievatowcy wystawiają dokument sprzedaży tylko na wyraźne życzenie kontrahenta. Nie jest istotne czy jest nim inna firma czy osoba nie prowadząca działalności gospodarczej.

Klient na zażądanie wystawienia faktury ma 3 miesiące licząc od końca miesiąca dostawy. Jeśli ten termin upłynie przedsiębiorca nie musi wystawiać żadnego dokument – choć może to zrobić.

JAKIE INFORMACJE NA FAKTURZE WYSTAWIANEJ PRZEZ FIRMY ZWOLNIONE Z VAT?

Jakie elementy powinien na wystawianej fakturze zamieścić przedsiębiorca zwolniony z VAT? W przypadku sprzedaży zwolnionej podmiotowo na podstawie limitu sprzedaży (150 tys. zł rocznie) oraz przedmiotowo na podstawie rodzaju sprzedaży (np. usługi medyczne) faktura musi zawierać co najmniej:

 • datę wystawienia,
 • numer kolejny,
 • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
 • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
 • miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
 • cenę jednostkową towaru lub usługi,
 • kwotę należności ogółem.

Przy sprzedaży zwolnionej przedmiotowo przedsiębiorca powinien zamieścić na fakturze także dodatkowy element. Jest nim podstawa zwolnienia z VAT, np. podanie konkretnego przepisu, z którego wynika zwolnienie z VAT.

W sytuacji gdy przedsiębiorca wykonuje np. usługi pośrednictwa finansowego czy ubezpieczeniowego na fakturze konieczne jest zawarcie:

 • daty wystawienia,
 • numeru dokumentu,
 • imienia i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług,
 • nazwy usługi,
 • kwoty do zapłaty.

WYSTAWIANIE RACHUNKÓW BEZ VAT? FAKTURĘ „ZW” WYSTAWISZ W INFAKCIE

Jako, że wystawienie rachunków bez VAT przez przedsiębiorców nie jest dziś możliwe, konieczne jest sporządzanie faktur „zw”. Do ich wystawienia najlepiej posłuży dedykowana aplikacja. Dzięki temu można mieć pewność, że dokument będzie czytelny i spełni swoją funkcję. inFakt.pl to program online, który z powodzeniem posłuży przedsiębiorcom zwolnionym z VAT do wystawienia w pełni zgodnego z przepisami dokumentu.

Jak zatem w inFakcie wystawić fakturę ze stawką „zw”? Konieczne jest jedynie zaznaczenie stawki „zw” w momencie wystawiania nowej faktury, a następnie wybranie podstawy zwolnienia z przygotowanej listy. Jeśli podstawy nie ma na liście, można dodać własną.

Przykład faktury „zw” wygenerowanej w inFakt.pl


Wiele z pozostałych elementów zostanie uzupełnionych bez większej ingerencji użytkownika, np.:

 • w inFakcie nie trzeba znać pełnych danych swojego klienta, wystarczy podać NIP, a dane pobiorą się automatycznie z bazy GUS,
 • klient, któremu użytkownik wystawił fakturę jest zapamiętywany na jego koncie, wystawiając dokument wystarczy wybrać kontrahenta z listy,
 • program automatyzuje procesy wystawiania dokumentów w kolejnych miesiącach, wystarczy zdefiniować fakturę (rachunek) z danymi produktu/usługi, ceną oraz z/bez nazwy kontrahenta i w kolejnych okresach wystarczy zatwierdzać wystawianie rachunku.

Wystarczy tylko zarejestrować się w inFakcie. W zamian przedsiębiorca dostaje wsparcie zespołu księgowych, którzy na pytania klientów odpowiadają w ciągu 15 minut. Dodatkowo każdy użytkownik może wypróbować Program do Fakturowania wystawiając do 3 faktur w miesiącu za darmo.

Chcesz wystawiać dokumenty zgodnie ze zmianami w rachunkach? – wypełnij poniższy formularz i wypróbuj inFakt. Zaufało nam już już prawie 390 tys. przedsiębiorców. Dołącz do nich i sprawdź jak wygodna i intuicyjna to usługa dla firm.

Wystawiaj faktury

Przetestuj za darmo program do fakturowania.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"