Wybór formy opodatkowania

Wybór formy opodatkowania jest jedna z najistotniejszych decyzji przed jakimi staje każdy przedsiębiorca. To bowiem od niej zależy sposób prowadzenia firmowych rozliczeń, a także wysokość opłacanego podatku dochodowego. Jakie możliwości stoją w tym zakresie przed właścicielem firmy?

PRZEPISY OFERUJĄ CZTERY FORMY OPODATKOWANIA

Wybór formy opodatkowania odbywa się poprzez zaznaczenie w formularzu CEIDG-1 odpowiedniej opcji w punkcie 18. Przepisy oferują w tym kontekście cztery możliwości: zasady ogólne, podatek liniowy, kartę podatkową oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wybór formy opodatkowania nie jest jednak niekiedy w pełni swobodny. Niektóre formy opodatkowania są bowiem przeznaczone tylko dla wybranej grupy działalności. Każdy może wybrać zasady ogólne, natomiast większość przedsiębiorców ma także prawo do 19-procentowego podatku liniowego.

Podjęcie odpowiedniej decyzji co do formy opodatkowania jest o tyle istotne, że określa ona sposób wyliczenia podatku dochodowego i stawkę procentową podatku lub jego kwotę do zapłaty. Co więcej decyduje również o formalnościach, których przedsiębiorca musi dopełniać w związku z rozliczaniem podatku – dotyczy to prowadzonych ewidencji, składanych formularzy i terminów zapłaty podatku. 

Całą kwestię warto dobrze przemyśleć, jako że zmiana formy opodatkowania możliwa jest generalnie raz do roku – do 20 stycznia. 

Nie wiesz na wybór jakiej formy opodatkowania się zdecydować? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

ROZLICZENIA PRZY WYBORZE ZASAD OGÓLNYCH

Najpopularniejszą forma opodatkowania są zasady ogólne – jak już było wspomniane może z nich skorzystać każdy przedsiębiorca – niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności. W tym przypadku podatek oblicza się jako procent od dochodu, który stanowią przychody pomniejszone o koszty. 

Oprócz tego możliwe jest skorzystanie z kwoty wolnej od podatku, dostęp do rozmaitych ulg, a także sposobność rozliczania wspólnie z małżonkiem. Przy zasadach ogólnych występują dwie stawki podatku:

 • 18% – dotyczy dochodów do kwoty 85 528 zł,
 • 32% – przy nadwyżce ponad 85 528 zł.

Należy również wiedzieć, że przedsiębiorcy korzystający z zasad ogólnych (oraz podatku liniowego) mają obowiązek prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów. To zestawienie przychodów i kosztów mające formę przejrzystej tabeli. W KPiR znajduje się 16 kolumn, wśród których można wyróżnić daty, dane kontrahentów, opisy zdarzeń gospodarczych, rejestr przychodów i kosztów.

PODATEK LINIOWY – Z CZYM SIĘ WIĄŻE?

Tak jak w przypadku zasad ogólnych, podatek liniowy nakazuje obliczać podatek dochodowy jako procent od dochodu, który stanowią przychody pomniejszone o koszty. Jednak w tym przypadku stawka podatku jest tylko jedna – zawsze wynosi 19%, niezależnie od kwoty dochodu. Decydując się na wybór formy opodatkowania należy zdawać sobie sprawę, z wad podatku liniowego, do których zaliczają się brak: kwoty wolnej od opodatkowania, dostępności ulg, rozliczania wspólnie z małżonkiem.

Co za tym idzie, mimo niskiej 19-proc. stawki, podatek liniowy najczęściej okazuje się opłacalny dopiero od kwoty powyżej 100 tys. zł dochodu. Wybór „liniówki” może być jednak dla opłacalny. Do podjęcia takiej decyzji może skłonić np. jednolita 19% stawka podatku niezależna od firmowych dochodów. Dodatkowo w przypadku, gdy przedsiębiorca osiąga dochody powyżej 100 tys. zł to „liniówka” jest dla niego korzystniejsza niż zasady ogólne.

Większych problemów nie sprawia również wyliczenie podatku. Nie uwzględnia się kwoty wolnej od podatku i nie trzeba pamiętać o progach podatkowych, jak ma to miejsce w zasadach ogólnych. Z podatku liniowego może korzystać większość polskich przedsiębiorców.

WYBÓR FORMY OPODATKOWANIA – RYCZAŁT I KARTA TYLKO DLA CZĘŚCI PRZEDSIĘBIORCÓW

Bardzo ograniczone pod względem dostępności są za to ryczałt od przychodów zewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Pierwsza z tych form nakazuje wyliczać podatek jako procent od przychodów.

Zaletą ryczałtu są uproszczone formalności. Brak opcji rozliczania kosztów sprawia, że nie prowadzi się KPiR. Przedsiębiorca sporządza jedynie ewidencję przychodów, od których oblicza podatek stanowiący ich procent.

Z kolei karta podatkowa w ogóle nie wiąże podatku z zarobkami – podatek to po prostu stała kwota, płacona w zależności od branży i wielkości miasta, prowadzenia działalności. Osoby prowadzące działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Warto pamiętać o tym, że obie formy opodatkowania nie pozwalają obniżać podatku przez rozliczanie kosztów firmowych.

KSIĘGOWOŚĆ Z INFAKTEM TO PEŁNA ŚWIADOMOŚĆ FINANSOWA

Wybór formy opodatkowania nie zawsze jest prosty, ale ostatecznie zdecydowałeś się na zasady ogólne lub podatek liniowy i szukasz idealnego sposobu na rozliczanie działalności gospodarczej? Wypróbuj Program do Księgowości inFakt.pl – to innowacyjna usługa pozwalająca prowadzić księgowość na własną rękę w intuicyjnym programie online, ze wsparciem zespołu księgowych. 

Program na podstawie wprowadzonych przychodów (tzn. wystawionych faktur) i dodanych kosztów generuje:

 • KPiR,
 • deklaracje podatkowe,
 • rejestry.

Rozliczenia dostępne są 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu – wystarczy tylko komputer z dostępem do Internetu.

Załóż konto i wypełnij dane księgowe, aby sprawdzić Program do Księgowości. Dzięki temu otrzymasz 30-dniowy okres testowy i przekonasz się, że to szybka, wygodna i intuicyjna usługa online. 

Przed Tobą wybór formy opodatkowania? Dołącz do przeszło 330 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl i kontaktuj się z naszymi księgowymi bez żadnych ograniczeń.

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"