post-company.php: 1929
(css?v.22.05.24_14.50.08')

Ta strona używa plików cookie Więcej o sposobie korzystania z nich przeczytasz w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich stosowanie, możesz wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki.

Własna działalność gospodarcza


Osoba, która zdecydowała się na zarejestrowanie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej, ma z tego tytułu szereg obowiązków. Znajomość terminów pozwoli sprawnie i prawidłowo dopełnić formalności związanych ze składkami ZUS oraz opłacaniem podatków. Z czym wiąże się własna działalność gospodarcza?

Składki ZUS

Każda osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą, ma obowiązek opłacać składki ZUS. Są to składki społeczne i zdrowotne, a po przejściu z „małego ZUS-u” na „duży” także opłata na Fundusz Pracy.

Składki należy opłacać w następujących terminach:

 • do 10 dnia miesiąca – jeśli przedsiębiorca zatrudnia pracowników,
 • do 15 dnia miesiąca – w przypadku, gdy przedsiębiorca zatrudnia pracowników.

Składki społeczne powiększają koszty uzyskania przychodu (jak pozostałe wydatki) lub są odejmowane od dochodu. Natomiast składki zdrowotne, w wysokości 7,75% podstawy wyliczenia, odejmuje się bezpośrednio od zaliczki na podatek dochodowy. Po dokonaniu płatności składek ZUS należy dołączyć potwierdzenie zapłaty do dokumentacji.

Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Zaliczki na podatek dochodowy

Własna działalność gospodarcza wiąże się z obowiązkiem regularnego opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Większość firm rozlicza się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. 

Przy tych formach opodatkowania, zaliczkę na podatek dochodowy wylicza się jako procent od podstawy opodatkowania, którą stanowią przychody pomniejszone o koszty. Wyliczając zaliczkę, pod uwagę bierze się także składki ZUS (opisane powyżej), a przy zasadach ogólnych – kwotę wolną od opodatkowania.

Zaliczki na podatek dochodowy można płacić co miesiąc lub co kwartał. Nowy przedsiębiorca wybiera sposób miesięczny lub kwartalny rozliczenia w formularzu CEIDG-1 w pkt. 19. Również w trakcie prowadzenia firmy można zmienić sposób wpłacania zaliczki na podatek dochodowy z miesięcznego na kwartalny (lub odwrotnie) w terminie do 20 lutego na dany rok. 

Zmienić sposób rozliczania mogą wyłącznie przedsiębiorcy rozliczający się skalą podatkową lub podatkiem liniowym oraz spełniający kryteria małego podatnika. Prowadząc własną działalność gospodarczą można tego dokonać tylko raz w roku – do 20 stycznia. W tym celu należy dokonać aktualizacji wpisu do CEIDG, składając w urzędzie miasta lub gminy formularz CEIDG-1.

Własna działalność gospodarcza – VAT miesięczny czy kwartalny?

Przedsiębiorca, który jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, ma obowiązek wpłacić kwotę podatku VAT od sprzedaży (ew. pomniejszoną o kwotę podatku od zakupów) w następujących terminach:

 • do 25 dnia miesiąca następującego po rozliczanym miesiącu – jeśli rozlicza się miesięcznie,
 • do 25 dnia miesiąca następującego po rozliczanym kwartale – jeśli rozlicza się kwartalnie.

Ponadto, przedsiębiorcy muszą w tych samych terminach składać w urzędzie skarbowym formularz VAT-7 (rozliczenie miesięczne) lub VAT-7K (rozliczenie kwartalne). Jest to podsumowanie kwot VAT-u od zakupów i VAT-u od sprzedaży oraz wynikająca z nich kwota podatku do zapłaty.

Tak samo jak w przypadku podatku dochodowego przedsiębiorca może zmienić okres opłacania VAT-u z miesięcznego na kwartalny (lub odwrotnie). Wystarczy ponownie złożyć w urzędzie skarbowym wypełniony formularz VAT-R w jednym z następujących terminów:

 • 25 lutego – rozliczenie kwartalne od I kwartału,
 • 25 maja – rozliczenie kwartalne od II kwartału,
 • 25 sierpnia – rozliczenie kwartalne od III kwartału,
 • 25 listopada – rozliczenie kwartalne od IV kwartału.

Jeśli podany termin przejścia na VAT kwartalny wypada w dzień wolny od pracy, termin przesuwa się na kolejny dzień roboczy.

inFakt pomoże Ci dopełniać obowiązki

Myślisz o własnej firmie, jednak nie masz pewności czy poradzisz sobie z wypełnieniem wszystkich dokumentów? Załóż firmę z inFaktem, a przejmiemy odpowiedzialność za wszystkie formalności. 

W aplikacji możesz na bieżąco śledzić proces zakładania własnej działalności gospodarczej, jako że wyświetlamy status Twojego zgłoszenia, informujemy o postępach prac w urzędach, a także wyświetlamy dokumenty do pobrania. 

Wraz z założeniem firmy zapewniamy obsługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym, którą możesz testować przez 60 dni za darmo, bez żadnych zobowiązań. W tym czasie możesz w dowolnym momencie zrezygnować bez żadnych konsekwencji.

Twoja własna działalność gospodarcza funkcjonuje już od pewnego czasu? Skorzystaj z pomocy księgowych inFaktu, a opisanych powyżej obowiązków dopełnisz z łatwością. Wybierz naszą usługę księgową i ciesz się świętym spokojem. Księgowi przejmą odpowiedzialność za Twoje rozliczenia – będą prowadzili ewidencje, składali deklaracje i reprezentowali Cię przed urzędami. 

Jednocześnie uzyskasz dostęp do programu, w którym możesz wystawiać faktury, sprawdzać kwoty podatków i pobierać skany kosztów.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"