W jakim terminie można odliczyć podatek VAT naliczony na fakturze za najem?

Rozpatrzmy następujący przykład: faktura za najem została wystawiona przez wynajmującego 30 listopada 2010 roku. Najemca będący czynnym płatnikiem VAT otrzymał ją 7 grudnia tegoż roku. Widniał na niej data nadania: 2 grudnia 2010. Przewidziany w dokumencie termin płatności ustalony był na 10 grudnia 2010 roku. Powstaje pytanie, który z tych terminów jest właściwy do dokonania odliczenia podatku naliczonego na fakturze i co za tym idzie, w którym miesiącu należy tą kwotę ująć? 

Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!


 Ustawa o podatku od towarów i usług w artykule 86 stanowi, że prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupionej usługi, a najem traktowany jest jako jedna z usług objętych regulacją (są tam jeszcze między innymi takie usługi jak dostawa mediów), powstaje w okresie rozliczeniowym, w trakcie którego najemca otrzymał fakturę taką usługę dokumentującą. To samo odnosi się do dokumentów celnych. Co do ogólnej zasady, warunkiem skorzystania z odliczenia jest wykonanie usługi do momentu otrzymania faktury. Nie stosuje się jednak tego zapisu w przypadku, jeśli tak jak w naszym przykładzie, usługodawca określił specjalny termin powstania obowiązku podatkowego. Dla najmu specjalny sposób określania tego momentu opisany jest w artykule 19 ustawy. Czytamy tam, że możliwość odliczenia podatku VAT powstaje na zasadach ogólnych czyli w miesiącu otrzymania faktury lub w ciągu dwóch kolejnych miesięcy. Nie ma tu znaczenia ani fakt, że obowiązek podatkowy u wynajmującego powstaje dopiero w momencie otrzymania zapłaty ani też to, że na fakturze pojawiają się daty wystawienia dokumentu oraz sprzedaży. W naszym przykładzie prawo do odliczenia naliczonego w fakturze podatku VAT powstaje w grudniu, dokładnie 7 grudnia gdy faktura dociera do podatnika. Rozliczenia dokonać musi w grudniu, styczniu lub lutym.

Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 300 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.


Data modyfikacji:2014-08-20

Najważniejsze funkcje programu

Oto podstawowe możliwości programu do księgowości:

 • Wystawianie faktur

  Masz dostęp w cenie usługi do pełnej wersji
  programu do fakturowania.

 • Dodawanie kosztów firmowych

  Za pomocą aplikacji możesz dodawać wszystkie rodzaje kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 • Generowanie KPiR, deklaracji podatkowych i rejestrów VAT

  Na podstawie przychodów i kosztów w automatyczny sposób aplikacja automatycznie generuje niezbędne dokumenty księgowe.

 • Sprawdzanie kwot podatków i składek ZUS

  Aplikacja w sposób automatyczny wylicza kwoty do zapłacenia podatku dochodowego, VAT oraz podaje wysokość składek ZUS.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Program do księgowości przeznaczony jest dla jednoosobowych działalności gospodarczych korzystających z KPiR, które chcą samodzielnie prowadzić swoją księgowość.

Z naszych usług najczęściej korzystają osoby, pracujące w takich branżach jak:

 • Reklama Graficy, kreatywni, marketerzy
 • Prawo Radcy prawni, adwokaci, notariusze
 • IT Programiści, informatycy, PM
 • Pozostałe Jednoosobowe działalności gospodarcze, KPiR