Aktualnie nie ma już obowiązku posiadania numeru REGON. Dlatego też przedsiębiorca może podejmować formalności wiążące się z zakładaniem firmy bez jego posiadania. Nie oznacza to jednak, że uzyskanie numeru REGON jest niemożliwe.

CZYM JEST NUMER REGON?


REGON to inaczej Rejestr Gospodarki Narodowej to spis zawierający wszystkie podmioty działające w Polsce. Znajdują się w nim zarówno jednoosobowi przedsiębiorcy, jak i spółki kapitałowe, czy instytucje państwowe.

Od 31 marca 2009 roku, każda osoba fizyczna, która otwiera działalność gospodarczą, nie posiada już obowiązku stawienia się w Głównego Urzędu Statystycznego, by otrzymać numer REGON. Obecnie służy temu formularz CEIDG-1. 

Wniosek ten stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS lub KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. Jest także podaniem o uzyskanie numeru REGON i NIP. Od wypełnienia tego formularza rozpoczyna się rejestrację działalności w przypadku osób fizycznych.

Od tego momentu złożenia CEIDG-1 to urząd miasta/gminy ma obowiązek przesłania odpowiednich dokumentów do GUS.


Wygodne zakładanie firmy

Załóż firmę za darmo, bez wychodzenia z domu!

lub dowiedz się więcej

Administratorem danych osobowych jest Infakt Sp. z o.o. Więcej Powierzone dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji usługi dostępu do aplikacji Infakt, oferowanej przez Administratora oraz prowadzonej z wykorzystaniem w/w aplikacji obsługi księgowej świadczonej przez niego. Ponadto, dane przetwarzane będą w celu informowania o działaniu w/w aplikacji, w tym przesyłania komunikatów generowanych w ramach jej funkcjonalności.

UZYSKANIE NUMERU REGON - JAK ZŁOŻYĆ CEIDG-1?


Wypełnienie wniosku nie powinno nastręczać większych problemów i można tego dokonać bezpłatnie przez Internet. Elektroniczny formularz, który umożliwia złożenie wniosku znajduje się na stronie www.firma.gov.pl.

Proces rejestracji kończy przesłanie podpisanego dokumentu. Przedsiębiorca może tego dokonać na jeden z czterech sposobów:

1. Wypełnienie wniosku on-line i podpisanie go cyfrowo (profil zaufany, podpis elektroniczny).

2. Przygotowanie wniosku on-line i podpisanie go w urzędzie miasta lub gminy.

3. Pobranie i złożenie wniosku papierowego w urzędzie gminy.

4. Przesłanie wniosku listem poleconym do wybranego urzędu (wymaga notarialnego potwierdzenia podpisu).

Wygodnym rozwiązaniem może być skorzystanie z profilu zaufanego ePUAP – jego założenie wymaga jednorazowej osobistej wizyty w urzędzie.

POZWÓL BY FIRMĘ ZAŁOŻYLI ZA CIEBIE SPECJALIŚCI


Zakładanie firmy wymaga wiedzy i znajomości przepisów. Identycznie uzyskanie numeru REGON. Zamiast samemu czytać ustawy i wypełniać formularze, zlecasz to fachowcom z inFaktu, którzy doskonale znają przepisy i dopełnią za Ciebie wszelkich formalności.

Usługa zakładania firmy to:

  • Doradztwo dotyczące aspektów związanych z założeniem firmy

  • Zakładamy firmy na terenie całego kraju

  • Reprezentujemy Cię przed urzędami miast i gmin, urzędami skarbowymi i ZUS-em

  • Założysz firmę bez wychodzenia z domu

Wraz z założeniem firmy zapewniamy obsługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym, którą możesz testować przez 60 dni za darmo, bez żadnych zobowiązań. W ramach darmowej obsługi księgowej sprawami Twojej firmy zajmie się dedykowany, realny księgowy.