Utrata prawa do ryczałtu

Ryczałt może być korzystną formą opodatkowania dla wielu przedsiębiorców. Decydując się na jego wybór trzeba jednak uważać. A to dlatego, że możliwa jest utrata prawa do ryczałtu.

RYCZAŁT TYLKO DLA WYBRANYCH

Sednem ryczałtu jest opodatkowanie całego przychodu, bez odejmowania od niego kosztów uzyskania przychodów. Przedsiębiorca ma też szansę na niskie stawki podatku (2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%), które zależą od rodzaju wykonywanej działalności.

Sam wybór ryczałtu ograniczony jest do pewnego grona przedsiębiorców. Mogą się na niego zdecydować przykładowo właściciele punktów gastronomicznych, działalności handlowo- usługowych, lekarze, nauczyciele, położne. Zgłoszenia dokonuje się składając oświadczenie w formie pisemnej.

W ryczałcie przedsiębiorca płaci podatek do 20 dnia kolejnego miesiąca następującego po rozliczanym okresie (miesiącu lub kwartale). Z zastrzeżeniem, że ryczał kwartalny dostępy jest wyłącznie dla tych firm, u których przychód osiągnięty w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył 25 tys. euro.

Uwaga jednak! Prawo do korzystania z ryczałtu nie jest dane raz na zawsze. Jego utrata jest jak najbardziej możliwa.

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

UTRATA PRAWA DO RYCZAŁTU – KIEDY TAK SIĘ STANIE?

Pierwsza sytuacja, w której przedsiębiorca traci możliwość rozliczania się na zasadach ryczałtu to przekroczenie rocznego limitu przychodów wynoszącego 150 tys. euro. Jeżeli tak się stanie, konieczna jest zmiana formy opodatkowania począwszy od nowego roku podatkowego.

Prawo do ryczałtu można również stracić dokonując sprzedaży na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Dzieje się tak, gdy przed rozpoczęciem działalności w danym roku podatkowym lub w roku poprzedzającym przedsiębiorca wykonywał te same czynności w ramach stosunku pracy.

Utrata prawa do ryczałtu możliwa jest także, gdy przedsiębiorca rozszerzy działalność swojej firmy i zacznie oferować usługi, które wykluczają rozliczanie ryczałtem. Wśród działalności, które nie pozwalają na korzystanie z ryczałtu można wymienić m.in.: wykonywanie fotografii reklamowych, prowadzenie apteki, lombardu, kantoru, handel częściami samochodowymi.

Korzystanie z ryczałtu nie jest też możliwe jeżeli przedsiębiorca prowadził firmę samodzielnie, a w kolejnym roku wszedł w spółkę ze współmałżonkiem, jak również jeśli zrezygnował ze swojej działalności, żeby współmałżonek mógł ją na powrót otworzyć. Utrata prawa do ryczałtu nastąpi tu pod warunkiem, że poprzednio prowadzona działalność opodatkowana była według skali podatkowej.

INFAKT.PL – KSIĘGOWOŚĆ Z MYŚLĄ O RYCZAŁTOWCACH

O niuansach rozliczeń ryczałtowych poinformują przedsiębiorców specjaliści z zespołu księgowego inFaktu. Jedyne co trzeba zrobić to założyć bezpłatne konto w Programie do Księgowości, a następnie uzupełnić niezbędne dane księgowe. Aplikację można testować przez 30 dni zupełnie bez żadnych opłat i zobowiązań.

Program do Księgowości funkcjonuje z myślą o przedsiębiorcach prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, którzy korzystają z KPiR lub ryczałtu (w tym przypadku muszą również posiadać status podatnika zwolnionego z VAT). Z inFakt.pl samodzielne prowadzenie księgowości w ogóle nie jest skomplikowane. Sprawdź koniecznie!

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"