Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej mają możliwość skorzystania z ulgi w postaci opłacania niżej składki ZUS. To swego rodzaju pomoc, która ma ułatwiać rozwój młodej firmy. Z czym jednak wiąże się ulga ZUS dla nowych firm?

Na czym polega preferencja w opłacaniu składek ZUS?


Wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą opłacać składki ZUS - społeczne i zdrowotne. Nie ma od tego ucieczki. Aby jednak ułatwić podjęcie działalności nowym przedsiębiorcom przewidziano pewną ulgę w postaci tzw. małego ZUS-u, czyli preferencyjnej formy opłacania składek ZUS. 

Wspomniana preferencja oznacza w tym przypadku:

  • niższą minimalną podstawę do ubezpieczenia społecznego w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia,

  • zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy.

Z kolei składki ubezpieczenie zdrowotnego opłacane są w takiej samej wysokości, jak w przypadku pozostałych przedsiębiorców. Ulga ZUS dla nowych firm przysługuje przez pierwsze pełne 24 miesiące. Liczone jest to od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firmę za darmo, bez wychodzenia z domu!

lub dowiedz się więcej

Administratorem danych osobowych jest Infakt Sp. z o.o. Więcej Powierzone dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji usługi dostępu do aplikacji Infakt, oferowanej przez Administratora oraz prowadzonej z wykorzystaniem w/w aplikacji obsługi księgowej świadczonej przez niego. Ponadto, dane przetwarzane będą w celu informowania o działaniu w/w aplikacji, w tym przesyłania komunikatów generowanych w ramach jej funkcjonalności.

Ulga ZUS dla nowych firm - komu dokładnie przysługuje?


W kontekście „małego ZUS-u warto wiedzieć komu taka ulga przysługuje. Otóż dostępna jest ona przedsiębiorcom, którzy łącznie spełniają dwa warunki:

1. W okresie ostatnich 60 miesięcy nie prowadzili działalności gospodarczej.

2. Nie świadczą usług na rzecz byłego pracodawcy, u którego byli zatrudnieni w bieżącym lub minionym roku (w tym samym zakresie, którego dotyczyła umowa o pracę).

Tym samym przedsiębiorcy mogą współpracować z byłym pracodawcą i zachować prawo do „małego ZUS-u”, ale jedynie pod warunkiem, że taka współpraca ma inny zakres niż wcześniejsza umowa o pracę.

Zleć założenie firmy fachowcom

Zakładanie firmy wymaga wiedzy i znajomości przepisów. Zamiast samemu czytać ustawy i wypełniać formularze, zleć to fachowcom z inFaktu, którzy doskonale znają przepisy i dopełnią za Ciebie wszelkich formalności. Nasi księgowi:

  • wyjaśniają Ci wszystko telefonicznie i e-mailowo,

  • wypełniają formularze,

  • składają wymagane dokumenty we właściwych urzędach.

Dzięki nam zostaniesz przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu. Zakładając firmę z inFaktem możesz na bieżąco śledzić w aplikacji cały ten proces. Program bowiem wyświetla status Twojego zgłoszenia, informuje o postępach prac w urzędach, a także wyświetla dokumenty do pobrania.

Wraz z założeniem firmy zapewniamy obsługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym, którą możesz testować przez 60 dni za darmo, bez żadnych zobowiązań.