Kto płaci składki zdrowotne i ile one wynoszą?

Ubezpieczenie zdrowotne obejmuje świadczenia udzielone m.in. w razie choroby czy urazu. Składka zdrowotna to element małego i dużego ZUS-u. Jak wygląda sposób jej wyliczenia?

KTO PODLEGA UBEZPIECZENIU ZDROWOTNEMU?

Obok konieczności ubezpieczeń społecznych istnieje również obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. Opłacanie składek zdrowotnych daje prawo do korzystania z powszechnej opieki zdrowotnej.

Zgodnie z przepisami obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają m.in. pracownicy, przedsiębiorcy, dzieci, studenci, uczniowie, emeryci, renciści oraz bezrobotni.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne za dany miesiąc należy rozliczać i opłacać do:

 • 10. dnia następnego miesiąca – przedsiębiorcy opłacające składkę wyłącznie za siebie,
 • 15. dnia następnego miesiąca – przedsiębiorcy opłacający składkę również za pracownika (również inni płatnicy).

Jak jednak kształtuje się obecnie wysokość składki zdrowotnej i jak należy ją wyliczyć?

Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

ILE WYNOSI SKŁADKA NA UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE?

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne zależy od przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za IV kwartał poprzedniego roku. W styczniu 2014 r. GUS ogłosił, że ta kwota wynosi 4005,97 zł.

Wymieniona wartość służy do określenia dolnej granicy podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jak zaznaczają przepisy podstawa wymiaru składek nie może być niższa niż 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, czyli obecnie 3004,48 zł. Składka zdrowotna wynosi z kolei 9% z podstawy wymiaru, czyli 270,40 zł.

To kwota obowiązująca wszystkich przedsiębiorców. Nie jest istotne czy są oni zobligowani do opłacania małego czy dużego ZUS-u.

SKŁADKĘ ZDROWOTNĄ MOŻNA ODLICZYĆ OD PODATKU

Co istotne właściciel firmy może skorzystać z możliwości odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nie można jednak odliczyć całych 9%, ale 7,75% podstawy, czyli 232,85. Odliczenia dokonywane się na bieżąco. Polegają na obniżaniu zaliczki na podatek dochodowy za okres, w którym składka została opłacona. Dodatkowo składki z całego roku wykazuje się również zbiorczo w rocznym rozliczeniu podatkowym.

A co się dzieje z pozostałą częścią składki (1,25%)? Otóż przedsiębiorca nie ma prawa ani jej odliczyć, ani zaliczyć do kosztów. Nie istnieje również możliwość odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne opłacanych za osoby zatrudnione w firmie. Dzieje się tak dlatego, że przedsiębiorca
ich nie finansuje, a jedynie opłaca za zatrudnionych. Do jego zobowiązań należy pobranie składki zdrowotnej z wynagrodzenia pracownika i wpłata na konto ZUS-u.

INFAKT ZAKŁADA FIRMĘ ZA CIEBIE

Szybko, sprawnie i bez konieczności załatwiania szeregu formalności – tak wygląda zakładanie firmy z inFaktem. Nasi specjaliści wyręczają w wypełnianiu formularzy i składaniu ich we właściwych urzędach.

Usługa zakładania firmy z inFakt to zaledwie kilka prostych kroków:

 • zamówienie rozmowy z fachowcem z inFakt,
 • rozmowa telefoniczna z księgową z inFakt,
 • przygotowanie przez inFakt wszystkich dokumentów niezbędnych do założenia firmy,
 • wysłanie e-mailem dokumentów klientowi do weryfikacji,
 • podpisanie dokumentów dostarczonych kurierem,
 • odebranie przez księgowych dokumentów i złożenie w urzędzie.

Po tym jak założymy firmę zapewniamy nowemu przedsiębiorcy obsługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym. Można ją testować przez 60 dni bez konieczności uiszczania jakichkolwiek opłat.  

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"