Ta strona używa plików cookie Więcej o sposobie korzystania z nich przeczytasz w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich stosowanie, możesz wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki.

Symbole PKWiU

Symbole PKWiU to inaczej Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług. PKWiU jest jedną z klasyfikacji, które są stosowane w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Przedsiębiorcy mogą mieć wątpliwości, czy konieczne jest umieszczanie symboli PKWiU na wystawianych fakturach.

DO CZEGO SŁUŻĄ SYMBOLE PKWIU?

Obecnie w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej symbole PKWiU nie są często używane przez przedsiębiorców. Mimo tego klasyfikacja wciąż jest w obiegu, m.in. PKWiU ma zastosowanie do identyfikacji towarów oraz świadczonych usług, gdy przepisy ustawy o VAT powołują symbole statystyczne.

Przedsiębiorcy powinni być w stanie zidentyfikować transakcje, które pozwalają na stosowanie obniżonych stawek VAT i do tego służy klasyfikacja PKWiU.

Prowadzisz już firmę? Skorzystaj z 60 dni bezpłatnej obsługi księgowej inFaktu.

Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę

Moc hasła:

Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.
lub dowiedz się więcej

Administratorem danych osobowych jest Infakt Sp. z o.o. Powierzone dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji usługi dostępu do aplikacji Infakt, oferowanej przez Administratora oraz prowadzonej z wykorzystaniem w/w aplikacji obsługi księgowej świadczonej przez niego. Ponadto, dane przetwarzane będą w celu informowania o działaniu w/w aplikacji, w tym przesyłania komunikatów generowanych w ramach jej funkcjonalności. Więcej

SYMBOLE PKWIU NA FAKTURZE

Aktualnie przedsiębiorcy nie muszą zamieszczać symbolu PKWiU na fakturach. Wyjątek stanowi sytuacja, w której wystawiana jest faktura na towar lub usługę zwolnioną z VAT, wówczas należy zamieścić na tej fakturze symbol PKWiU danego towaru lub usługi, bądź podstawę prawną do zwolnienia z VAT.

Co za tym idzie, przedsiębiorca, który chce korzystać ze zwolnienia musi znać jego podstawę prawną. Może to być np. odwołanie się do odpowiedniego paragrafu i ustępu Ustawy o VAT, ale w zamian może to być tylko symbol PKWiU.

INFAKT ZAŁOŻY ZA CIEBIE FIRMĘ

Symbole PKWiU wywołują czasem wątpliwości podczas wystawiania faktur VAT. Wystawca faktury niejednokrotnie zastanawia się, kiedy powinien zamieścić na dokumencie symbol PKWiU, a kiedy nie ma takiego obowiązku.

Nie jesteś pewien, czy na fakturze powinieneś zamieścić symbol PKWiU lub inny element? A może zastanawiasz się, który konkretnie kod powinien trafić na Twój dokument? Jeśli tylko masz wątpliwości – dzwonisz, e-mailujesz lub czatujesz z księgowymi inFaktu.

Jeśli jeszcze nie prowadzisz własnej działalności – założymy ją za Ciebie. Na podstawie rozmowy telefonicznej wypełniamy wszystkie formularze, podajesz nam swoje dane, a my pod podany adres wysyłamy kuriera, który przywozi dokumenty do podpisu i zawozi je z powrotem do inFaktu.

Nasi księgowi kontaktują się ze wszystkimi urzędami niezbędnymi do założenia działalności gospodarczej. Nie wymagamy podpisu elektronicznego ani wizyt w urzędach. Dodatkowo wraz z założeniem firmy zapewniamy obsługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym, którą możesz testować przez 60 dni za darmo, bez żadnych zobowiązań. Zdaj się na specjalistów z inFaktu!

Założyciel i Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"