Rachunek online

Jeszcze do końca 2013 r. firmy zwolnione z VAT w celu prawidłowego udokumentowania transakcji musiały wystawiać na żądanie nabywcy rachunek. Obecnie, tak jak pozostali przedsiębiorcy, również nievatowcy zobligowani są do wystawiania faktur. Taki przepis obowiązuje od 1 stycznia 2014 r.

Faktury dla wszystkich przedsiębiorców

Zmiany w ustawie o VAT jakie funkcjonują od 1 stycznia 2014 r. przyniosły pewne przetasowania m.in w kwestii wystawiania faktur. Jakie dokładnie? Jeszcze do końca 2013 r. obowiązek dokumentowania transakcji przez przedsiębiorców wyglądał następująco:
 • VAT-owcy wystawiali faktury – zawsze, gdy nabywcą była inna firma oraz na żądanie nabywcy prywatnego,
 • firmy zwolnione z VAT wystawiały rachunki – tylko na żądanie kupującego.
Obecnie wszyscy przedsiębiorcy zobligowani są jednak do wystawiania faktur. Co za tym idzie wystawianie rachunków odnosi się do znacznie węższego grona podmiotów np. osób zarabiających w oparciu o umowy zlecenie lub o dzieło.

Przedsiębiorca zwolniony z VAT ma obowiązek wystawienia faktury tylko w przypadku, gdy wyraźnie zażyczy sobie tego nabywca. Niezależnie od tego czy kupującym jest inna firma czy osoba nieprowadząca działalności gospodarczej. Na wyrażenie żądania takiego żądania nabywca ma trzy miesiące licząc od końca miesiąca dostawy towaru lub wykonania usługi. Jeżeli jednak kontrahent poprosi o fakturę po upływie tego terminu sprzedawca nie musi jej wystawiać. Z zastrzeżeniem, że jeśli chce to może to zrobić.

Chcesz wystawiać w pełni zgodne z przepisami faktury „zw” (dawne rachunki)? Wypełnij poniższy formularz i dołącz do inFaktu. Z nami nie musisz się martwić zmianami w rachunkach.

Najlepsze rozwiązanie to aplikacja online

Tworzenie faktur przy pomocy choćby programu Excel zajmuje mnóstwo czasu i jest pracochłonne. Dodatkowo należy każdorazowo pamiętać o zamieszczeniu na dokumencie wszystkich elementów, które wymagane są przez przepisy. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z programu do fakturowania. Przedsiębiorca ma tutaj dwie możliwości:
 • kupić odpowiedni program na płycie lub pobrać z Internetu,
 • skorzystać z aplikacji dostępnej online.
W pierwszym przypadku może jednak napotkać na pewne niedogodności. Przede wszystkim w zależności często zakup licencji pozwala na jej wykorzystanie tylko na jedynym komputerze. Co więcej przepisy odnoszące się do podatków często ulegają zmianie, co pociąga za sobą konieczność aktualizacji oprogramowania. To z kolei może oznaczać dodatkowe koszty. Lepiej zdecydować się na skorzystanie z aplikacji, które dostępne są online. Użytkownik nie potrzebuje ściągać programu do rachunków ze stron, instalować na dysku i dopiero wtedy wystawiać faktury.

Kolejnym plusem faktur online, jest możliwość korzystania z programu w dowolnym miejscu, z dostępem do internetu. Program nie jest przywiązany do jednego komputera. Co za tym idzie do wystawienia prawidłowego dokumentu konieczny jest tylko dostęp do Internetu. Fakturę można wiec wystawić choćby w drodze na spotkanie z klientem czy w jego biurze.

Dodatkowo niektóre firmy oferujące takie usługi, zapewnia użytkownikom wsparcie techniczne, a także pomoc w kwestiach księgowych. Inny plus to fakt, że aktualizacje związane ze zmianami w przepisach prawnych są wdrażane automatycznie. Nie ma więc konieczności bieżącego śledzenia zmian w przepisach oraz dodatkowych opłat związanych z dostosowaniem aplikacji do zmieniających się zasad, np. przy wystawianiu faktur.

Faktura online tylko w inFakcie

Jeśli szukasz odpowiedniego programu do wystawiania faktur skorzystaj z inFakt.pl. Aplikacja dostępna jest 24h/dobę na dowolnym komputerze podłączonym do Internetu oraz za pomocą dedykowanych aplikacji na iPhone'a i smartfony z Androidem. Zakładając darmowe konto na inFakcie możesz:
 • łatwo wystawiać faktury dowolnego rodzaju – w tym faktur „zw” (dawnych rachunków),
 • zapisywać wystawione dokumenty do plików PDF,
 • wyszukiwać dane kontrahentów według NIP,
 • tworzyć kolorowe szablony faktur,
 • przeglądać i edytować wszystkie wystawione faktury,
 • korzystać ze wsparcia zespołu księgowych przez telefon, e-mail i czat wewnątrz aplikacji.
Program do Fakturowania to znakomite rozwiązanie dla wszystkich firm, które chcą wystawiać faktury szybko i bezproblemowo. Również zwolnionych z VAT, które do końca 2013 r. dokumentując transakcje posługiwały się rachunkami. W inFakcie mogą one wystawiać w pełni zgodne z przepisami faktury „zw” (dawne rachunki).

W tym celu należy jedynie przy wystawianiu nowej faktury jako stawkę VAT musi zaznaczyć „zw”, a następnie z rozwijanej listy wybrać podstawę zwolnienia lub dodać własną (o ile jest to konieczne). Do uzupełnienia pozostają jedynie pozostałe informacje, które powinny znaleźć się na dokumencie.

Przykład faktury „zw” wygenerowanej w inFakt.pl

Żeby skorzystać z Programu do Fakturowania wystarczy założyć darmowe konto. Użytkownik ma możliwość wystawiania do 3 faktur miesięcznie bez żadnych opłat. Chcesz wystawiać dokumenty zgodnie ze zmianami w rachunkach? - wypełnij poniższy formularz i wypróbuj inFakt. Z naszych usług skorzystało już prawie 300 tys. przedsiębiorców. Dołącz do nich i przekonaj się, że inFakt to narzędzie wprost stworzone dla Twojej firmy.


Data modyfikacji:2015-09-16

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: