Rachunek za umowę zlecenie

Po wykonaniu określonych w umowie czynności przedsiębiorcy często proszą wykonawcę, by sporządzili rachunek za umowę zlecenie. Taki dokument powinien zawierać określone elementy i zostać wystawiony w konkretnym terminie.

Wystawienie rachunku tylko na żądanie zleceniodawcy 

Osoby pracujące w oparciu o umowę zlecenie lub o dzieło należą do wąskiego grona podmiotów, które mają jeszcze możliwość wystawiania rachunków. Z 1 stycznia 2014 r. takie prawo utracili przedsiębiorcy zwolnieni z VAT. Obecnie tak jak wszystkie firmy muszą posługiwać się fakturami. 

Rachunek za umowę zlecenie wystawia jej wykonawca na życzenie przedsiębiorcy. Trzeba to zrobić do 7 dni od wykonania pracy albo zakończenia okresu rozliczeniowego, którego dotyczy. Ale tylko w przypadku, gdy przedsiębiorca zastrzegł w umowie, że będzie oczekiwał rachunku. Jeśli takiego zapisu nie ma w kontrakcie, to zleceniobiorca wystawia rachunek do 7 dni od momentu, w którym pojawiło się żądanie jego sporządzenia.  

Rachunek za umowę zlecenie – co powinien zawierać?

Żeby rachunek był właściwie sporządzony, musi zawierać pewne elementy. Chodzi tu przede wszystkim o:

 • dane zleceniodawcy i zleceniobiorcy,
 • datę wystawienia i kolejny numer,
 • określenie rodzaju wykonanej usługi oraz jej ceny jednostkowej,
 • sumaryczną cenę za wykonanie.

Warto na rachunku zawrzeć pewne dodatkowe elementy, które pozwolą na jego właściwe rozliczenie, a więc kwotę brutto oraz wysokość kosztów uzyskania przychodów i zaliczki na podatek dochodowy

Chcesz wystawiać prawidłowe faktury? Zaufaj inFaktowi 

Jako, że przedsiębiorców nie dotyczy już wystawianie rachunków, muszą oni sporządzać faktury. Najlepiej robić to w dedykowanej aplikacji online. Z Programem do Fakturowania inFakt.pl stworzenie nieszablonowej faktury to kilka kliknięć.

Żeby się o tym przekonać trzeba tylko założyć bezpłatne konto. Pozwala to do 3 faktur w miesiącu wystawiać zupełnie za darmo. Dołącz do grona ponad 370 tys. użytkowników inFaktu i ciesz się swobodą fakturowania!

Data modyfikacji:2015-09-16

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: