Rachunek opiekunka do dziecka

Wielu rodziców w natłoku spraw prywatnych i zawodowych decyduje się na zatrudnienie niani. Niegdyś wystawiony rachunek opiekunka do dziecka wręczała jako udokumentowanie świadczenia takiej usługi. Teraz ma w obowiązku sporządzić fakturę.

Wystawianie faktur obowiązkiem wszystkich przedsiębiorców

Jeszcze niedawno rachunek był podstawowym dokumentem za pomocą, którego nianie dokumentowały świadczenie swoich usług. Z początkiem 2014 r. zmieniły się jednak zasady w tym zakresie. W myśl nowych regulacji konieczne jest wystawianie faktur przez wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą. 

Ten obowiązek dotyczy również przedsiębiorców zwolnionych z VAT. Należy jednak pamiętać, że „nievatowcy” wystawiają fakturę wyłącznie na żądanie nabywcy towaru lub usługi. Jeśli żądanie się nie pojawi, to żadnego dokumentu nie trzeba przygotowywać.  

Rachunek opiekunka do dziecka – faktura zamiast rachunku

Świadczenie usługi jaką jest opieka nad dziećmi wymaga odpowiedniego udokumentowania. W jaki sposób należy to zrobić? Wiele zależy od wieku dziecka. Zwolnieniu z podatku VAT podlega wyłącznie opieka nad dziećmi, które nie ukończyły 3 lat. W takim przypadku opiekunka-przedsiębiorca wystawia fakturę „zw” (dawny rachunek).

Jeżeli jednak niania opiekuje się dziećmi starszymi, tj. mającymi co najmniej 4 lata, to taka działalność opodatkowana jest według stawki podstawowej 23%. W tym przypadku nie przysługuje więc zwolnienie z VAT. Co za tym idzie niania zobowiązana jest wystawić standardową fakturę VAT. 

Standardowa i „zw” – w inFakcie wystawisz właściwą fakturę

Odpowiednia aplikacja do wystawiania faktur usprawnia i przyspiesza proces sporządzenia właściwego dokumentu poświadczającego transakcję. Warto przetestować możliwości jakie w tym zakresie daje Program do Fakturowania inFakt.pl.

Z jego zalet można korzystać po uprzednim zarejestrowaniu. Każdy użytkownik może do 3 faktur w miesiącu wystawiać zupełnie za darmo. Już dziś przekonaj się jak inFakt usprawni fakturowanie w Twojej firmie. 


Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

  • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

  • Po wpisaniu NIP-u klienta
    dane uzupełnią się same.

  • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
    i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

  • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: