Rachunek bez VAT

Do końca 2013 r. firmy zwolnione z VAT mogły transakcje dokumentować rachunkami. Jednak od 1 stycznia 2014 r. rachunek bez VAT już nie obowiązuje, bo wszyscy przedsiębiorcy – również zwolnieni z VAT – muszą wystawiać faktury. To obowiązek narzucony odgórnie.

FAKTURY DLA ZWOLNIONYCH Z VAT FUNKCJONUJĄ OD 2013 R.  


Przedsiębiorcy zwolnieni z VAT mogli zamiast rachunków wystawiać faktury już od 1 stycznia 2013 r. Nie mieli oni jednak takiego obowiązku i tych od nich zależał sposób, w jaki dokumentowali transakcje. Jedynym warunkiem była rejestracja. 

Ze zwolnienia z VAT można korzystać bez składania formularza VAT-R, ale ci przedsiębiorcy którzy go złożyli i wprost zadeklarowali korzystanie ze zwolnienia mogli wystawiać faktury zamiast rachunków już od początku 2013 r.

Wraz z początkiem 2014 r. zasady te uległy pewnej zmianie. Otóż od tego terminu firmy zwolnione z VAT nie mają już możliwości wyboru sposobu dokumentowania transakcji. Wszyscy przedsiębiorcy obligatoryjnie zobowiązani są bowiem do wystawiania faktur. To efekt wprowadzonych zmian w ustawie o VAT.

Chcesz wystawiać w pełni zgodne z przepisami faktury „zw” (dawne rachunki)? Wypełnij poniższy formularz i dołącz do inFaktu. Z nami nie musisz się martwić zmianami w rachunkach.

FAKTURA TYLKO NA ŻYCZENIE KLIENTA


Tym co się nie zmieniło jest obowiązek wystawiania przez nievatowców dokumentu poświadczającego sprzedaż lub świadczenie usług tylko w sytuacji, gdy zażąda tego nabywca. Niezależnie od tego czy jest nim inna firma czy też osoba nieprowadząca własnej działalności gospodarczej. Z zastrzeżeniem, że nie jest to już rachunek, ale faktura.

Kupujący może zażądać wystawienia dokumentu do trzech miesięcy licząc od końca miesiąc, w którym nastąpiła transakcja. Po upływie tego czasu przedsiębiorca nie musi już wystawiać faktury. Choć jeśli chce – może to zrobić. Dokumentu nie trzeba również w sposób specjalny tytułować. Przedsiębiorca może opisać go jaką „fakturę”, „rachunek” czy nie opisywać w ogóle. Z punktu widzenia przepisów nie jest to istotne, jako że tytuł nie jest obowiązkowym elementem faktury.

Jak w takim razie wyglądają faktury dla zwolnionych z VAT? Nie różnią się one w zasadzie zestawem elementów, od rachunków jakie wcześniej wystawiali. Ważna zmiana dotyczy właściwie jedynie sprzedaży zwolnionej przedmiotowo – na podstawie rodzaju sprzedaży (np. usługi medyczne). Tutaj konieczne jest dopisanie na fakturze podstawy zwolnienia z VAT (np. odniesienie do konkretnego artykułu ustawy o VAT). Ten obowiązek nie odnosi się do pośrednictwa finansowego, usług ubezpieczeniowych, itp.

INFAKT IDEALNY DLA WSZYSTKICH PRZEDSIĘBIORCÓW  

Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, które nigdy nie miały do czynienia z księgowością, wystawianie faktur może być kłopotliwe. Najprostszym rozwiązaniem jest zatrudnienie księgowej. 

Jednakże wiele firm, a w szczególności te zaliczane do mikro i małych przedsiębiorstw, ze względów finansowych nie mogą pozwolić sobie na ponoszenie wysokich kosztów związanych z zatrudnieniem dodatkowego pracownika. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest samodzielne wystawianie dokumentów potwierdzających dokonanie sprzedaży bądź też świadczenie usług. Przedsiębiorca może do tego celu skorzystać ze specjalnych programów jak inFakt.pl.

Aplikacja jest świetnym rozwiązaniem dla firm, które nie są czynnymi podatnikami VAT i obecnie wystawiają za sprzedane towary lub usługi faktury – a przed 2014 r. rachunki. Z inFaktu z powodzeniem mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy, w tym także lekarze prowadzący prywatną praktykę, fundacje, stowarzyszenia, firmy językowe oraz przedsiębiorstwa usługowe.

Program do Fakturowania pozwala na wystawianie w pełni zgodnych z przepisami faktur „zw” (dawnych rachunków). Jak trzeba się do tego zabrać? Przedsiębiorca przy wystawianiu nowej faktury jako stawkę VAT musi zaznaczyć „zw”, a następnie z rozwijanej listy wybrać podstawę zwolnienia lub dodać własną.

Przykład faktury „zw” wygenerowanej w inFakt.pl

Do uzupełnienia pozostają jedynie pozostałe informacje, które powinny znaleźć się na dokumencie. Żadnych problemów nie sprawia wpisanie danych kontrahenta. Wystarczy bowiem podać jego numer NIP, a aplikacja automatycznie pobierze je z bazy GUS-u. Korzystając z Programu do Fakturowania można błyskawicznie tworzyć podobne dokumenty – w tym celu wystarczy zapisywać dane klientów i produktów.

Żeby skorzystać z usług inFaktu wystarczy założyć darmowe konto. Użytkownik ma możliwość wystawiania do 3 faktur miesięcznie bez żadnych opłat. Aplikacja dostępna jest 24h/dobę na dowolnym komputerze podłączonym do Internetu oraz za pomocą dedykowanych aplikacji na iPhone'a i smartfony z Androidem.

Chcesz wystawiać dokumenty zgodnie ze zmianami w rachunkach? - wypełnij poniższy formularz i wypróbuj inFakt. Z naszych usług skorzystało już przeszło 340 tys. przedsiębiorców.


Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

  • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

  • Po wpisaniu NIP-u klienta
    dane uzupełnią się same.

  • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
    i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

  • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: