Program do księgowości darmowy

Prowadzenie księgowości każdej firmy związane jest z szeregiem obowiązków, którym musi sprostać przedsiębiorca. Należą do nich m.in. dokumentowanie sprzedaży, prowadzenie ewidencji, rozliczanie podatku dochodowego, czy VAT. Warto w tym kontekście zdecydować się na odpowiedni program do księgowości darmowy może być najlepszym rozwiązaniem.

Trzeba znać zasady prowadzenia KPiR


Narzędziem księgowym najczęściej stosowanym przez drobnych przedsiębiorców w celu wyliczenia dochodów jest Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR). To zestawienie wszystkich przychodów i kosztów wynikających z działalności firmy. Nadwyżka przychodów nad kosztami jest dochodem - w przeciwnej sytuacji ma miejsce strata w działalności.

Prowadzenie KPiR nie jest zadaniem skomplikowanym, jeśli zna się zasady z tym związane określone w przepisach. Większe trudności może sprawiać prawidłowe przyporządkowanie przychodów i kosztów do odpowiednich okresów oraz ocena poniesionych wydatków pod kątem możliwości uznania ich za koszt podatkowy.

Jednak przy powtarzających się operacjach gospodarczych opanowanie zasad ich księgowania nie powinno zająć zbyt dużo czasu. Rozliczenie podatku dochodowego znacznie ułatwia korzystanie z programu do księgowości. 

Dzięki niemu w łatwy i szybki sposób można dokonać odpowiednich księgowań w KPiR i wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy za pomocą formularza stworzonego na wzór dawnej deklaracji podatkowej PIT-5. Program księgowy pozwala też uwzględniać przy tym wyliczeniu składki ZUS, które w znacznym stopniu mogą obniżyć kwotę zaliczki na podatek. 

Program do księgowości darmowy? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów! Sprawdź już dziś. 

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca w zakresie podatku VAT?


Nie każdy polski przedsiębiorca musi być VAT-owcem. Wielu z nich korzysta ze zwolnienia podmiotowego – ze względu na limit obrotów do 150 tys. zł w skali roku. Aby ustalić moment przekroczenia tej kwoty podatnicy zobowiązani są – z wyjątkiem korzystających ze zwolnień przedmiotowych – do prowadzenia ewidencji sprzedaży w formie uproszczonej. 

Obowiązki czynnych podatników podatku VAT są dużo szersze i obejmują m.in.:
 • ustalenia właściwych stawek podatku VAT dla każdego oferowanego towaru i usługi,
 • prowadzenie ewidencji sprzedaży i zakupów,
 • sporządzanie deklaracji VAT i jej składanie do urzędu skarbowego.
Korzystanie np. z darmowego programu do księgowości znacznie ułatwia wypełnienie tych obowiązków. Przede wszystkim odpowiednia aplikacja usprawni wystawianie koniecznych dokumentów. Poza tym faktury VAT, zarówno te wystawione w programie, jak i otrzymane od kontrahentów, podlegają wpisowi jednocześnie w KPiR i w ewidencjach VAT. 

Zadaniem przedsiębiorcy jest tylko wydruk odpowiednich rejestrów. Również sporządzenie deklaracji VAT jest niezwykle proste i sprowadza się do automatycznego jej wygenerowania na podstawie danych wprowadzonych wcześniej do systemu.

Jakie są obowiązki w zakresie rozliczeń z ZUS?


Każda osoba prowadząca działalność gospodarcza zobowiązana jest także do prowadzenia rozliczeń z ZUS polegających na:
 • składaniu deklaracji rozliczeniowych DRA,
 • opłacaniu składek zdrowotnych, a także – o ile nie ma ona innych tytułów do ubezpieczeń – społecznych i na Fundusz Pracy.
Przedsiębiorcy, którzy opłacają składki tylko za siebie, a ich wysokość ustalili na poziomie minimalnym, są zwolnieni (po spełnieniu pewnych warunków) z obowiązku składania w/w deklaracji. W wielu przypadkach obowiązki właściciela firmy sprowadzają się więc tylko do zapłaty składek w odpowiedniej wysokości. 

Aby je ustalić, wiele również darmowych programów księgowych posiada wbudowane kalkulatory składek ZUS, które pomagają wyliczyć składki do zapłaty. Moduły składek ZUS pozwalają też kontrolować ich zapłatę oraz uwzględniać je przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy.

Program do księgowości darmowy? Wypróbuj inFakt.pl


Każdy program księgowy jest inny – różnice występują zarówno w sposobie obsługi, jak i zastosowanych narzędziach księgowych. Jeśli szukasz aplikacji, która oprócz podstawowych funkcji, jest prosta w obsłudze, intuicyjna, a jednocześnie oferuje coś więcej, wypróbuj inFakt.pl. 

Korzystając z niej możesz w łatwy sposób:
 • wystawiać faktury przychodowe,
 • dodawać i edytować koszty firmowe,
 • generować KPiR, deklaracje podatkowe i rejestry VAT,
 • sprawdzać kwoty podatków i składek ZUS.
W przypadku rozliczania podatku dochodowego uciążliwe może być wyliczanie zaliczek na podatek dochodowy. Program do Księgowości sprawnie zaksięguje koszty i przychody w odpowiednich kolumnach KPiR oraz wygeneruje PIT-5 wyliczając należną zaliczkę na podatek dochodowy.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku podatku VAT. Po wprowadzeniu wszystkich faktur kosztowych i sprzedażowych do systemu, program automatycznie generuje deklarację VAT odpowiednio do potrzeb – miesięczną lub kwartalną. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi sam wyliczać różnicy między VAT-em naliczonym a należnym.

Jeśli chcesz skorzystać z opcji jakie daje Program do Księgowości nie zwlekaj już dłużej. Załóż konto i wypełnij dane księgowe, aby przetestować aplikację. W ciągu 30 dni przekonasz się, że to szybka, wygodna i intuicyjna usługa online. 

Program do księgowości darmowy i idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Przetestuj koniecznie! 


Data modyfikacji:2015-09-16

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Najważniejsze funkcje programu

Oto podstawowe możliwości programu do księgowości:

 • Wystawianie faktur

  Masz dostęp w cenie usługi do pełnej wersji
  programu do fakturowania.

 • Dodawanie kosztów firmowych

  Za pomocą aplikacji możesz dodawać wszystkie rodzaje kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 • Generowanie KPiR, deklaracji podatkowych i rejestrów VAT

  Na podstawie przychodów i kosztów w automatyczny sposób aplikacja automatycznie generuje niezbędne dokumenty księgowe.

 • Sprawdzanie kwot podatków i składek ZUS

  Aplikacja w sposób automatyczny wylicza kwoty do zapłacenia podatku dochodowego, VAT oraz podaje wysokość składek ZUS.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Program do księgowości przeznaczony jest dla jednoosobowych działalności gospodarczych korzystających z KPiR, które chcą samodzielnie prowadzić swoją księgowość.

Z naszych usług najczęściej korzystają osoby, pracujące w takich branżach jak:

 • Reklama Graficy, kreatywni, marketerzy
 • Prawo Radcy prawni, adwokaci, notariusze
 • IT Programiści, informatycy, PM
 • Pozostałe Jednoosobowe działalności gospodarcze, KPiR