Podatek PIT 5

Każdy przyszły przedsiębiorca przed rozpoczęciem działalności gospodarczej musi zdecydować jaką formę opodatkowania wybierze. Ma to wpływ m.in. na wyliczenie zaliczki na podatek dochodowy. Obliczeń należy dokonać bez składania deklaracji informujących o wysokości wpłacanych kwot. Dokumentem, który pozwala prosto wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy jest PIT-5.

Jaka forma opodatkowania dla przedsiębiorcy?


Podczas wyboru formy opodatkowania należy uwzględnić profil działalności, wysokość planowanych przychodów i kosztów oraz możliwości skorzystania z ulg. Każda osoba fizyczna prowadząca działalność ma do wyboru jedną z czterech form opodatkowania:
 • na zasadach ogólnych,
 • podatek liniowy,
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
 • kartę podatkową.
Przepisy jasno określają kto i na jakich zasadach może daną metodę stosować. Należy bowiem pamiętać, że nie każdy przedsiębiorca może zdecydować się na dowolną formę opodatkowania. Wyłączenia te nie dotyczą zasad ogólnych, które może wybrać każdy podatnik. 

Interesuje Cię PIT 5? Wypróbuj za darmo inFakt.pl - prosty i szybki program do księgowości. Już dziś przetestuj możliwości, jakie daje aplikacja! 


Zmiana formy opodatkowania


Formę opodatkowania można oczywiście zmienić w trakcie prowadzenia działalności. W tym celu wystarczy złożyć formularz CEIDG-1 w urzędzie miasta lub gminy, albo przez Internet. Formularz musi zawierać aktualizację danych, w tym zwłaszcza pkt. 18. W przypadku, gdy wybór dotyczy karty podatkowej, do wniosku należy dołączyć PIT-16.

Zmiany formy opodatkowania trzeba dokonać do 20 stycznia danego roku. Wybranej formy trzeba trzymać się przez cały rok podatkowy, przy czym od tej zasady istnieje jeden wyjątek. Otóż w ciągu roku możliwe jest przejście jedynie z ryczałtu na zasady ogólne.

Do czego przydaje się PIT-5?


Do obowiązków przedsiębiorcy należy również wyliczenie i odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy. Na wyliczenie zaliczki zezwalała deklaracja PIT-5. Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorcy byli zobligowani do do jej wypełniania i składania. I choć aktualnie nie ma takiej konieczności to sporo właścicieli firm nadal używa PIT-5. Z czego to wynika? Przede wszystkim jest to wygodny sposób obliczania należnej zaliczki na podatek dochodowy.

Co więcej posiadanie wypełnionego formularza PIT-5 jest dowodem potwierdzającym sposób wyliczenia należnej kwoty. Ponadto taki dokument może okazać się pomocny w trakcie wypełniania zeznania rocznego, w którym należy m.in. wpisać kwoty zaliczek zapłaconych w poszczególnych okresach. PIT-5 może być również dowodem na poprawne wyliczenie zaliczki na podatek dochodowy w przypadku kontroli skarbowej.

Kwartalne rozliczanie zaliczek na podatek dochodowy


Obliczoną na podstawie deklaracji PIT-5 zaliczkę na podatek dochodowy przedsiębiorca może odprowadzać co miesiąc bądź co kwartał. Jeśli przedsiębiorca odprowadza zaliczki w formie miesięcznej – ma obowiązek dokonać wpłaty w odpowiedniej kwocie do 20-tego następnego miesiąca. 

Od stycznia 2007 roku pojawiła się nowa możliwość – opłacanie zaliczek co kwartał. Korzystają z niej rozpoczynający działalność gospodarczą oraz tzw. mali podatnicy, osiągający obrót do 1 200 000 euro. Wybór miesięcznego lub kwartalnego sposobu wyliczania i opłacania zaliczek na podatek dochodowy polega na odpowiednim wypełnieniu formularza CEIDG-1. 

Następnie, wniosek ten należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy. Przedsiębiorcy, którzy posiadają tzw. profil zaufany mogą także złożyć wniosek przez Internet. Przejścia na kwartalny lub miesięczny podatek dochodowy można dokonać tylko raz w roku, do 20 lutego.

Oblicz zaliczkę na podatek dochodowy z pomocą inFaktu


Chcesz posiadać w firmowej dokumentacji PIT-5? Nie musisz tworzyć tego dokumentu samodzielnie ani znać zasad wyliczania podatku dochodowego. Do tego celu możesz wykorzystać Program do Fakturowania, który utworzy dla Ciebie PIT-5 automatycznie. Żeby tego dokonać wystarczy zapisać w aplikacji kwoty przychodów, a także dodać koszty uzyskania przychodów.

W oparciu o wprowadzone dane program sam utworzy dokument wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy, czyli dawny PIT-5 lub PIT-5L. Tak stworzony dokument można zapisać, a następnie wydrukować i zachować w dokumentacji.

Załóż konto i wypełnij dane księgowe, aby przetestować Program do Księgowości. W ciągu 30 dni przekonasz się, że to szybka, wygodna i intuicyjna usługa online. Dzięki niej obliczanie zaliczek na podatek dochodowy nie stanowi żadnego problemu. Przekonaj się o tym już dziś. 

PIT 5 w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. 


Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Najważniejsze funkcje programu

Oto podstawowe możliwości programu do księgowości:

 • Wystawianie faktur

  Masz dostęp w cenie usługi do pełnej wersji
  programu do fakturowania.

 • Dodawanie kosztów firmowych

  Za pomocą aplikacji możesz dodawać wszystkie rodzaje kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 • Generowanie KPiR, deklaracji podatkowych i rejestrów VAT

  Na podstawie przychodów i kosztów w automatyczny sposób aplikacja automatycznie generuje niezbędne dokumenty księgowe.

 • Sprawdzanie kwot podatków i składek ZUS

  Aplikacja w sposób automatyczny wylicza kwoty do zapłacenia podatku dochodowego, VAT oraz podaje wysokość składek ZUS.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Program do księgowości przeznaczony jest dla jednoosobowych działalności gospodarczych korzystających z KPiR, które chcą samodzielnie prowadzić swoją księgowość.

Z naszych usług najczęściej korzystają osoby, pracujące w takich branżach jak:

 • Reklama Graficy, kreatywni, marketerzy
 • Prawo Radcy prawni, adwokaci, notariusze
 • IT Programiści, informatycy, PM
 • Pozostałe Jednoosobowe działalności gospodarcze, KPiR