PIT 5 druk

Choć PIT druk 5 nie jest już wymagany przez urząd skarbowy to jednak przedsiębiorcy często z niego korzystają. Powód? Dzięki takiej deklaracji można w łatwy sposób wliczyć zaliczkę na podatek dochodowy. Dlatego część przedsiębiorców w dalszym ciągu sporządza ten formularz i przechowuje w firmowej dokumentacji.

PIT 5 DRUK - CZEMU SŁUŻYŁ (I MOŻE SŁUŻYĆ)?


Wyliczenie i odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy należy do podstawowych obowiązków każdego przedsiębiorcy. Jakiś czas temu służył do tego druk PIT 5. I pomimo faktu, że od 2007 r. nie ma konieczności jego składania sporo właścicieli firm ciągle go sporządza i przechowuje.

PIT 5 składali przedsiębiorcy rozliczający zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą oraz uzyskujący przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy bądź umów podobnych. Formularz pozwalał np.
 • ustalić kwotę dochodu (bądź straty),
 • wykazać odliczenie od dochodu,
 • wykazać odliczenie od podatku.
Tym samym wyjaśniał dlaczego w konkretnym danym okresie zaliczka na podatek dochodowy miała taką, a nie inną wysokość. Z tego właśnie względu druk PIT 5 nadal jest chętnie używany w księgowości i wypełniany przy każdorazowym naliczeniu zaliczki na podatek dochodowy. I to w sytuacji, gdy nie jest już wymagany przepisami.

Interesuje Cię PIT 5 druk? Wypróbuj za darmo inFakt.pl - prosty i szybki program do księgowości. Już dziś przetestuj możliwości, jakie daje aplikacja! 

CO WPŁYWA NA SPOSÓB WYLICZANIA ZALICZKI?


Aby prawidłowo obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy należy przede wszystkim w sposób systematyczny i rzetelny prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów. To prosta i przejrzysta ewidencja, w której zapisuje się zdarzenia gospodarcze następujące w firmie – przychody i koszty. 

Wpływ na sposób wyliczenia podatku ma także forma opodatkowania, jaką wybierze przedsiębiorca. Podatnik, który dopiero zakłada firmę wybiera formę opodatkowania podczas rejestracji. Zmiany dotychczasowej formy opodatkowania można dokonać do 20. stycznia każdego roku.

Z druku PIT 5 korzystają przedsiębiorcy, którzy podatek dochodowy rozliczają według jednej z dwóch form opodatkowania:
 1. Według skali (na zasadach ogólnych) – stosowane są dwie stawki podatku: 18% i 32%. Konkretna stawka zależy od dochodu, który przedsiębiorca osiągnął w ciągu roku.

 2. Podatek liniowy – w tym przypadku przedsiębiorca zawsze płaci podatek według stałej stawki 19% (nie jest uzależniona od uzyskiwanych dochodów).

PODATEK LINIOWY TO BRAK ULG  

Trzeba jednak pamiętać, że przedsiębiorcy, który zdecydował się na podatek liniowy nie przysługują żadne ulgi podatkowe. Nie może on również odliczyć od wartości podatku kwoty wolnej od podatku. Nie może się także rozliczać wspólnie ze współmałżonkiem. Dozwolone jest jedynie (przy podatku liniowym) odliczenie kwoty straty z ubiegłych lat oraz składki na ubezpieczenie społeczne. 

Składka na ubezpieczenie zdrowotne odliczana jest w części (do 7,75% podstawy wymiaru) od zaliczki na podatek dochodowy. Podatników opłacających podatek zgodnie z podatkiem liniowym nie obowiązuje PIT 5 druk lecz PIT 5L. 

JAKIE SĄ TERMINY ZAPŁATY ZALICZEK?


Choć na przedsiębiorcy nie ciąży już obowiązek składania deklaracji PIT 5 do urzędu skarbowego, nadal jest on zobowiązany do terminowego wpłacania poprawnie wyliczonych zaliczek na rzecz podatku dochodowego. Z zaliczki można rozliczać się miesięcznie lub kwartalnie.

Zaliczkę płaconą miesięcznie płaci się do 20. dnia każdego następnego miesiąca. Tak samo jak w przypadku innych zobowiązań – jeśli dzień płatności przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, termin płatności wydłuża się do dnia następującego po tym dniu, a będącego dniem roboczym. Z kolei terminem regulowania zaliczki opłacanej kwartalnie jest 20. dzień miesiąca następującego po rozliczanym kwartale.

SPORZĄDŹ PIT 5 W INFAKCIE


Samodzielne wyliczanie zaliczki na podatek dochodowy nie należy do prostych. Najwygodniej w tym celu skorzystać z Programu do Księgowości inFakt.pl, który automatycznie oblicza zaliczki na podatek dochodowy i generuje gotowy PIT 5 druk w plikach PDF. Jak to działa?

Żeby utworzyć konkretny dokument wystarczy zapisać w aplikacji kwoty przychodów, a także dodać koszty uzyskania przychodów. W oparciu o te dane program sam wyliczy zaliczki na podatek dochodowy i utworzy dawny PIT 5 lub PIT 5L. Teraz wystarczy go zapisać w formacie PDF, a następnie wydrukować i już można przechowywać z pozostałymi dokumentami.

Chcesz skorzystać z możliwości jakie daje Program do Księgowości? Nic prostszego. Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz dołączając tym samym do grona użytkowników inFaktu. W zamian dostaniesz 30-dniowy bezpłatny okres próbny. W tym czasie możesz przetestować działanie aplikacji np. tworząc PIT 5 druk, dzięki któremu łatwiej obliczysz zaliczkę na podatek dochodowy. 

Program do księgowości, w którym stworzysz PIT 5 druk? Dołącz do przeszło 340 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Wypełnij poniższy formularz  i sprawdź za darmo.


Data modyfikacji:2015-09-16

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Najważniejsze funkcje programu

Oto podstawowe możliwości programu do księgowości:

 • Wystawianie faktur

  Masz dostęp w cenie usługi do pełnej wersji
  programu do fakturowania.

 • Dodawanie kosztów firmowych

  Za pomocą aplikacji możesz dodawać wszystkie rodzaje kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 • Generowanie KPiR, deklaracji podatkowych i rejestrów VAT

  Na podstawie przychodów i kosztów w automatyczny sposób aplikacja automatycznie generuje niezbędne dokumenty księgowe.

 • Sprawdzanie kwot podatków i składek ZUS

  Aplikacja w sposób automatyczny wylicza kwoty do zapłacenia podatku dochodowego, VAT oraz podaje wysokość składek ZUS.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Program do księgowości przeznaczony jest dla jednoosobowych działalności gospodarczych korzystających z KPiR, które chcą samodzielnie prowadzić swoją księgowość.

Z naszych usług najczęściej korzystają osoby, pracujące w takich branżach jak:

 • Reklama Graficy, kreatywni, marketerzy
 • Prawo Radcy prawni, adwokaci, notariusze
 • IT Programiści, informatycy, PM
 • Pozostałe Jednoosobowe działalności gospodarcze, KPiR