Jakie informacje trzeba podać w CEiDG rejestrując firmę? Jakie dokumenty złożyć w ZUS?

Wbrew utartej opinii otwarcie firmy wcale nie jest trudne. Osoba, która dokładnie wie, jakie kroki należy podjąć i skorzysta z możliwości elektronicznego przesyłania dokumentów, jest w stanie założyć działalność gospodarczą w ciągu kilku godzin. Jak otworzyć firmę?

CO WARTO PRZEMYŚLEĆ PRZED ZAŁOŻENIEM FIRMY?

O tym jak otworzyć firmę od strony przepisów zastanawia się sporo przedsiębiorców. Pomysł na biznes to oczywiście kluczowa sprawa, ale nie można bagatelizować formalności. Przed przystąpieniem do procesu zakładania firmy, należy przede wszystkim rozważyć sposób rozliczania się z podatku dochodowego, czyli formę opodatkowania i okres rozliczeniowy. Oprócz tego trzeba wybrać nazwę firmy, adres, konto w banku, sposób prowadzenia księgowości, czy kody PKD.Pierwszym krokiem do stania się pełnoprawnym przedsiębiorcą jest wypełnienie wniosku CEIDG-1, bezpośrednio w dowolnym urzędzie gminy bądź wykorzystując platformę informatyczną stworzoną przez Ministerstwo Gospodarki. Ciekawym rozwiązaniem może być przygotowanie wniosku przez Internet. W tym celu należy wejść na stronę www.ceidg.gov.pl i nacisnąć przycisk „przygotuj wniosek”.

Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.
Prowadzisz już firmę? Skorzystaj nawet z 60 dni bezpłatnej obsługi księgowej inFaktu.

NA CZYM POLEGA ZAKŁADANIE FIRMY PRZEZ INTERNET?

Specjalny kreator poprowadzi użytkownika przez kilka etapów. Na każdym z nich konieczne będzie podanie danych identyfikacyjnych takich jak:
  • PESEL, NIP oraz dane adresowe,
  • nazwę firmy i termin rozpoczęcia działalności gospodarczej (należy pamiętać, że nie może być on wcześniejszy niż data fizycznego złożenia wniosku),
  • kody PKD.
Całość wniosku zamykają pytania o sposób opodatkowania, formę wpłaty zaliczki, a także podmiot prowadzący księgowość i miejsce przechowywania dokumentów. Podać należy także numer firmowego rachunku bankowego.Osoby, które w trakcie wypełniania wniosku borykają się z problemami natury technicznej, mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanego czatu, na którym pracownicy Ministerstwa Gospodarki, na żywo udzielają odpowiedzi na zadawane pytania. Dzięki temu kwestia tego jak otworzyć firmę jest uproszczona.Aby wypełniony wniosek został zarejestrowany w systemie konieczna jest jego urzędowa weryfikacja. Przyszły przedsiębiorca może osobiście udać się do urzędu miasta/gminy lub tak jak w przypadku wypełniania wniosku, załatwić sprawę przez Internet. Drugi sposób wymaga jednak posiadania potwierdzonego profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. To istotna kwestia w kontekście tego jak otworzyć firmę.

OTWARCIE FIRMY – NIEZBĘDNE ZGŁOSZENIE DO UBEZPIECZEŃ W ZUS-IE

Wprawdzie wypełniony i zweryfikowany formularz CEIDG-1 stanowi jednocześnie rejestrację w ZUS, zgłoszenie do urzędu skarbowego oraz wniosek o nadanie numeru NIP i REGON, ale rejestracja do ZUS nie jest zgłoszeniem do ubezpieczenia. W tym zakresie otwarcie firmy wymaga od przedsiębiorcy samodzielnego wypełnienia stosownego formularza.W urzędach większych miast, w referatach działalności gospodarczej pracują specjalnie oddelegowani pracownicy ZUS, którzy pomagają wypełnić odpowiednio:
  • ZUS ZUA i ZUS ZZA w przypadku posiadania wyłącznie jednego tytułu do ubezpieczenia – jest to zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnego,
  • ZUS ZZA w przypadku posiadania innego niż działalność gospodarcza tytułu jak np. zatrudnienie na etat – jest to zgłoszenie wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego.
W niektórych przypadkach zgłoszenie do ubezpieczeń jest formalnie ostatnim etapem zakładania działalności gospodarczej.

JAK OTWORZYĆ FIRMĘ? REJESTRACJA VAT JEST ZAZWYCZAJ OPCJONALNA

Konieczność rejestracji VAT na początku działalności może pojawić się w związku z charakterem sprzedaży. Przykładowo, podatnik świadczący usługi prawnicze, jubilerskie albo w zakresie handlu kamieniami szlachetnymi jest zobowiązany do takiej rejestracji.Ponadto, taki obowiązek może pojawić się w trakcie działalności – dotyczy podatników, których wartość sprzedaży przekroczyła w zeszłym roku podatkowym kwotę 150 000 zł. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dobrowolnie zarejestrować się jako podatnik VAT. W obu przypadkach, do urzędu skarbowego należy złożyć formularz VAT-R.Powyższa procedura jest najczęściej spotykana w odniesieniu do większości zakładających firmę. Nie oznacza to jednak, że obejmuje wszystkich. Ze względu na przedmiot działalności gospodarczej w niektórych przypadkach konieczne jest uzyskanie stosownego pozwolenia, zezwolenia lub nawet koncesji. Warto zatem, tuż przed otwarciem firmy, zorientować się jakie wymogi należy spełnić aby stać się pełnoprawnym przedsiębiorcą.

PRZY ZAKŁADANIU FIRMY ZDAJ SIĘ NA KSIĘGOWYCH INFAKTU

Zastanawiasz się jak otworzyć firmę? Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz dopełniać tych obowiązków samodzielnie – wykonają je za Ciebie księgowi inFakt. Jak to działa? Zamiast głowić się nad przepisami, po prostu zostaw swój numer telefonu, a nasz księgowy zadzwoni do Ciebie. W krótkiej rozmowie, wypełni z Tobą formularze rejestracyjne, a następnie kurier przywiezie Ci je do podpisu.Gdy dokumenty wrócą do inFaktu, zostaną złożone we właściwych urzędach. Zakładając firmę z inFakt możesz na bieżąco śledzić cały ten proces, jako że aplikacja:
  • wyświetla status Twojego zgłoszenia,
  • informuje o postępach prac w urzędach,
  • wyświetla dokumenty do pobrania.
Na koniec uzyskasz informację, że Twoja firma jest już założona i możesz działać. Tym sposobem otwarcie firmy jest bardzo wygodne. Dodatkowo wraz z założeniem firmy zapewniamy obsługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym, którą możesz testować nawet przez 60 dni za darmo, bez żadnych zobowiązań.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"