Nota wewnętrzna - druk

Z początkiem 2014 r. z przepisów zniknęła faktura wewnętrzna, czyli dokument potwierdzający m. in. zakup usług lub towarów od zagranicznego dostawcy. Pomimo tego warto tworzyć dokumenty, które spełnią podobne zadanie. W tym celu można posłużyć się np. notą wewnętrzną.

ZNIESIENIE OBOWIĄZKU WYSTAWIANIA FAKTUR WEWNĘTRZNYCH


Przedsiębiorcy, którzy wystawiali faktury wewnętrzne, rozliczali w nich m. in. takie zdarzenia gospodarcze, jak:

 • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów,
 • świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca,
 • dostawę towarów, dla których podatnikiem jest nabywca.

Wraz z początkiem 2014 r. faktura wewnętrzna zniknęła z przepisów. Równocześnie jednak obligatoryjnym pozostaje rozliczanie zdarzeń gospodarczych na takich zasadach jak wcześniej. Może temu posłużyć choćby nota wewnętrzna.

Druk noty wewnętrznej w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.

W JAKICH PRZYPADKACH MOŻNA POSŁUGIWAĆ SIĘ NOTĄ WEWNĘTRZNĄ?


Aby łatwiej zrozumieć proces sporządzania noty wewnętrznej, powołamy się na dość popularny przykład. Wielu przedsiębiorców kupuje reklamy na Facebooku lub przez system Google AdWords. Taka transakcja wymaga rozliczenia podatku VAT przez nabywcę, zatem gdy przedsiębiorca chce zgodnie z prawem ją sfinalizować, powinien wykonać następujące czynności:

 1. ująć w kosztach uzyskania przychodu fakturę otrzymaną od zagranicznego kontrahenta (np. wspomniany Google z siedzibą w Irlandii),
 2. doliczyć podatek VAT według polskiej stawki do kwoty figurującej na fakturze kosztowej,
 3. ująć transakcję powiększoną o podatek VAT zarówno w związku z rozliczeniem VAT-u od zakupów, jak i od sprzedaży.

Warto zauważyć, że dla firm będących tzw. VAT-owcami, import usług jest neutralny pod względem podatkowym. Inaczej jest w przypadku przedsiębiorstw nie figurujących w rejestrze jako podatnicy VAT – muszą one odprowadzić podatek do urzędu skarbowego.

Jeżeli chodzi o treść noty (wcześniej faktury) wewnętrznej, to nie ma w tym zakresie wyraźnie określonych wytycznych. Ustawodawca nie nakłada obowiązku ich wystawiania, toteż ich brzmienie może być właściwie dowolne. Notę wewnętrzną najłatwiej wystawić w serwisie inFakt.pl.

Przykład wystawionej w aplikacji inFakt.pl noty wewnętrznej, zapisanej do formatu pdf Przykład Wzór noty wewnętrznej wygenerowanej w inFakt.pl

JAK WYSTAWIĆ NOTĘ WEWNĘTRZNĄ ZA POŚREDNICTWEM INFAKT.PL?


Druk noty wewnętrznej można sporządzić we własnym zakresie (w dowolny sposób), ale znacznie wygodniej skorzystać z dedykowanego programu online, np. takim, jaki oferuje inFakt.pl. Wówczas po utworzeniu faktury kosztowej dla zagranicznego kontrahenta, druk noty wewnętrznej wygeneruje się automatycznie, od razu wypełniony we właściwy sposób. Wystarczy go wydrukować.

Aby wystawić w inFakt.pl notę wewnętrzną oraz prawidłowo rozliczyć transakcje, w których VAT rozlicza nabywca, wystarczy wykonać kilka prostych operacji. Trzeba postępować zgodnie z następującymi instrukcjami:

 1. dodać koszt, w którym sprzedawcą jest firma zagraniczna (wystarczy ustawić kraj siedziby sprzedawcy inny niż Polska);
 2. uzupełnić stawkę podatku, którą określona usługa bądź towar objęte są na terenie Polski;
 3. kliknąć przycisk „Zapisz”;
 4. w kolejnym oknie kliknąć w przycisk „Drukuj notę wewnętrzną”.

To wszystko. Po zrealizowaniu wszystkich wymienionych wyżej etapów zostanie automatycznie wygenerowana nota wewnętrzna w formacie PDF. Ponadto aplikacja inFakt samoczynnie zapisze opisywaną transakcję w rejestrze VAT zakupów i sprzedaży oraz w deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K.

Wydrukowaną notę wewnętrzną można dołączyć do dokumentacji firmowej i w przypadku kontroli podatkowej przedłożyć urzędnikom.

Wygodnym rozwiązaniem stworzonym z myślą o użytkownikach inFakt.pl jest dostępność w aplikacji gotowych druków noty wewnętrznej. Tym samym nie trzeba tracić czasu na samodzielne tworzenie tych dokumentów. Zapraszamy do założenia darmowego konta na inFakt.pl i przetestowania! Dołącz do grona ponad 320 tys. przedsiębiorców i przekonaj się, że to usługa idealnie dopasowana do potrzeb Twojej firmy.

Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie druku noty wewnętrznej? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź koniecznie!


Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: