Najemca wystawia rachunek

Rachunek uproszczony był dokumentem o bardzo szerokim zastosowaniu. Służył do rejestrowania sprzedaży, rozliczania umów zlecenie i umów o dzieło, dotyczył zarówno produktów jak i realizacji określonej usługi. Używany był także do poinformowania lokatorów o wysokości opłat za wynajmowaną nieruchomość. Do wystawiania rachunków zobowiązani byli tzw. nie vatowcy. Vatowcy z kolei wystawiali faktury i podział ten nie budził wątpliwości.

Zmiany w wystawianiu rachunków

Z początkiem 2014 r. nastąpiły zmiany, które zburzyły obowiązujący do tej pory podział na vatowców, którzy wystawiają fakturę i nie vatowców, którzy posługują się rachunkiem. Od tego momentu każdy przedsiębiorca zobligowany jest do wystawiania faktury. Nie ma znaczenia, czy dany dokument będzie miał nazwę „rachunek”, czy „faktura”, ponieważ jeśli będzie wypełniony poprawnie i będzie zawierał konieczne dane, i tak będzie traktowany jak faktura zgodnie z obowiązującym prawem.  


Najemca nie wystawia już rachunku

A więc, czy najemca wystawia rachunek za wynajmowanie komuś lokalu? Nie – od stycznia 2014 r. wystawia fakturę, a rachunki tracą w tym momencie na ważności i musimy o tym pamiętać. Miejsce rachunków zajmują faktury „zw” (dawne rachunki). 

Najemca wystawia fakturę

Należy podkreślić, że przedsiębiorca zwolniony z VAT nie musi potwierdzać każdej sprzedaży lub wykonanej usługi na rzecz innego przedsiębiorcy lub osoby prywatnej dokumentem sprzedaży. W przypadku jednak, gdy klient zażyczy sobie potwierdzenia transakcji, przedsiębiorca zobligowany jest do wystawienia właśnie faktury, a nie, jak dawniej, rachunku. 

Istotne jest, że faktury dla czynności zwolnionych z VAT powinny zawierać informację o podstawie zwolnienia tzn. podanie konkretnego przepisu (sytuacja nie dotyczy zwolnienia podmiotowego oraz usług finansowych). Wynika z tego więc, że osoba wynajmująca lokal, na wyraźne żądanie najmującego, będzie musiała wystawić fakturę z obowiązkowym podaniem podstawy zwolnienia VAT

Fakturowanie z inFakt - sprawdź!

Jeśli chcesz zobaczyć, jak należy poprawnie wystawić fakturę, zaloguj się na inFakt.pl. Aplikacja inFakt.pl to nowoczesny Program do Fakturowania, który szybko i bezbłędnie wypełni za Ciebie potrzebne dokumenty i zapisze w wygodnym pliku PDF. Program możesz przetestować bez żadnych opłat, czy zobowiązań - niezależnie, czy jesteś vatowcem, czy nie. Wypełnij formularz i sprawdź! 


Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

  • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

  • Po wpisaniu NIP-u klienta
    dane uzupełnią się same.

  • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
    i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

  • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: