Metoda kasowa 2013

Rok 2013 przywitał przedsiębiorców zmianami w zakresie rozliczania podatku VAT metodą kasową. Tzw. metoda kasowa rozliczania podatku VAT wiąże obowiązek podatkowy z terminem zapłaty, a zatem uniemożliwia sytuację, w której podatek płaci się, mimo że klient nie opłacił sprzedaży. Jak wygląda metoda kasowa 2013?

Na czym polega metoda kasowa?

Przywilej rozliczania podatku VAT z wykorzystaniem metody kasowej przysługuje tylko małym podatnikom i ta zasada nie zmieniła się z początkiem 2013 r. Status małego podatnika mają firmy, które nie przekraczają limitu 1,2 mln wartości sprzedaży rocznie. Jeżeli ten limit zostanie przekroczony, metodę kasową rozliczania VAT należy zmienić na memoriałową. 

Istotą metody kasowej rozliczania VAT jest przesunięcie momentu powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z ogólną zasadą, czyli metodą memoriałową, konieczność rozliczenia VAT pojawia się w momencie wystawienia faktury. Oznacza to że podatek trzeba odprowadzić niezależnie od tego, czy sprzedawca otrzymał od klienta pieniądze. W metodzie kasowej wygląda to inaczej. 

Obowiązek podatkowy pojawia się tu w momencie, w którym nastąpiła zapłata. Znika więc problem zapłaty podatku pieniędzmi, których przedsiębiorca faktycznie jeszcze nie posiada. Na takim rozwiązaniu mogą skorzystać zwłaszcza te firmy, dla których zachowanie płynności finansowej jest w dużej mierze uzależnione od terminowych wpłat kontrahentów.

Metoda kasowa z najlepszym programem do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.


Metoda kasowa 2013 - jakie zmiany jej dotyczą?

Metoda kasowa rozliczania VAT była dostępna również przed 2013 r., ale w ograniczonym zakresie. Otóż po upływie 90 dni od daty dostarczenia towaru lub wykonania usługi podatek należało rozliczyć, niezależnie od tego, czy kontrahent zapłacił. Ta zasada została zniesiona.

Od 2013 roku obowiązek rozliczenia podatku VAT powstaje dopiero wtedy, gdy kontrahent zapłaci za zakupiony towar lub usługę - tak jest w przypadku transakcji z innymi firmami będącymi podatnikami VAT. W przypadku transakcji z osobami prywatnymi lub firmami, które nie są podatnikami VAT, obowiązek podatkowy powstaje po 180 dniach (niezależnie od dokonania płatności). 

Ponadto, mali podatnicy mogą odliczać podatek VAT z faktur zakupu już po uiszczeniu części należnych opłat (do końca 2012 r. było to możliwe dopiero po zapłaceniu całej kwoty).

Powyższe zmiany zapewne zachęcą część małych podatników do przejścia na metodę kasową rozliczenia VAT. Jej zasady są jaśniejsze i w założeniu bardziej przyjazne dla przedsiębiorców. Metoda kasowa rozliczania VAT bez ograniczeń powinna korzystnie wpłynąć na płynność finansową firm.

Jak przejść na metodę kasową rozliczania podatku VAT?

Aby móc skorzystać z metody kasowej rozliczania VAT przedsiębiorcy muszą spełnić kilka warunków. Przede wszystkim konieczne jest przejście na VAT kwartalny. O chęci przejścia na metodę kasową należy powiadomić naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na adres siedziby firmy. Należy również złożyć właściwie wypełniony formularz VAT-R w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który przedsiębiorca będzie rozliczał się tą metodą.

Zakładając, że przedsiębiorca chce zacząć korzystać z kasowej metody rozliczania VAT od II kwartału 2013 roku, musi złożyć formularz VAT-R do końca marca 2013. Powrót do ogólnych zasad rozliczania podatku VAT możliwy jest dopiero po upływie 12 miesięcy korzystania z metody kasowej lub po utracie statusu małego podatnika. 

Wart odnotowania jest także fakt, że od początku 2013 roku przedsiębiorcy rozliczający się metodą kasową nie stosują faktur VAT-MP, które na mocy nowych przepisów całkowicie znikają „z obiegu”. Zamiast tego zobligowani są do wystawiania zwykłych faktur, na których widnieje oznaczenie „metoda kasowa”.


Przykładowa faktura „metoda kasowa” wygenerowana w inFakt.pl Faktura "metoda kasowa" wystawiona w inFakt.pl

Jak szybko wystawić fakturę „metoda kasowa”?

Fakturę z oznaczeniem „metoda kasowa” (dawniej faktura VAT-MP) można szybko wystawić w inFakt.pl. W tym celu należy wykonać następujące kroki:

 1. Założyć darmowe konto lub zalogować się.
 2. Kliknąć w „Ustawienia” (prawy górny róg ekranu).
 3. W sekcji „Faktury” kliknąć w opcję "Metoda kasowa”.
 4. Przy opcji „Dodawanie oznaczeń dla podatnika rozliczającego się metodą kasową:” zaznaczyć „TAK”.
 5. Kliknąć „Zapisz”.

Chcesz szybko wystawić fakturę metoda kasowa? Nic prostszego – załóż darmowe konto na inFakt.pl i przekonaj się jakie to proste. Możesz testować Program do Fakturowania bez zobowiązań wystawiając do 3 faktur w miesiącu. Załóż darmowe konto i wypróbuj usługę - szybko przekonasz się, że inFakt idealnie dopasowuje się do potrzeb Twojej firmy.

Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź koniecznie!


Data modyfikacji:2014-10-02

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: