Metoda kasowa 2015

Rozliczenie VAT-u dopiero po otrzymaniu płatności to cecha charakterystyczna metody kasowej.Takie rozwiązanie pozwala przedsiębiorcy na zachowanie płynności finansowej, bo nie musi płacić podatku zanim nie otrzyma płatności od swojego kontrahenta. Jakimi zasadami rządzi się metoda kasowa 2015 roku?

Na czym polega istota metody kasowej?

Najprościej rzecz ujmując metoda kasowa rozliczania VAT polega przesunięcie momentu powstania obowiązku podatkowego. Zazwyczaj przedsiębiorca zobligowany jest do rozliczenia tego podatku po wystawieniu faktury. Tak to właśnie wygląda w przypadku tzw. metody memoriałowej, gdzie podatek odprowadza się bez względu na to kupujący uiścił zapłatę za przeprowadzoną transakcję. Przy metodzie memoriałowej powstanie obowiązku podatkowego zależy od terminu, w którym nastąpiła zapłata. To o tyle wygodne rozwiązanie, że nie trzeba odprowadzać podatku jeśli kontrahent nie zdążył jeszcze uregulować należności. Z pewnym zastrzeżeniem. 

Otóż VAT należy odprowadzić przed uzyskaniem zapłaty jeśli:
  • kupujący nie posiada statusu czynnego podatnika VAT, oraz 
  • od dokonania transakcji minęło 180 dni.
Co ważne metoda kasowa 2015 roku jest dostępna jedynie przedsiębiorcom będącym tzw. małymi podatnikami. To firmy, których sprzedaż w ubiegłym roku przekroczyła 1,2 mln euro. Przedsiębiorca, który utracił status małego podatnika, a więc jednocześnie i możliwość korzystania z metody kasowej musi zawiadomić o tym urząd skarbowy na formularzu VAT-R. Trzeba to zrobić w ciągu 7 dni od utraty prawa do stosowania metody kasowej.

Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 10 milionów wystawionych faktur!

Przejście na metodę kasową – jakich kwestii dopilnować?

Poza wspomnianym już limitem sprzedaży, prawo do skorzystania z metody kasowej uzależnione jest od dopełnienia kilku formalności. Podstawowy aspekt to przejście na kwartalne rozliczenia VAT, dotyczy to oczywiście jedynie przedsiębiorców, którzy korzystają z systemu miesięcznego

Dodatkowo, identycznie jak w przypadku utraty prawa do metody kasowej, tak i przy jej wyborze konieczne jest zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego. Procedura wymaga złożenia w tym celu formularza VAT-R. Termin? Do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który przedsiębiorca będzie rozliczał się tą metodą. Jeśli więc przedsiębiorca przykładowo chciałby korzystać z metody kasowej od II kwartału 2015 roku, zobligowany jest złożyć VAT-R do końca marca. Powrót do metody memoriałowej możliwy jest dopiero po upływie 12 miesięcy korzystania z metody kasowej lub po utracie statusu małego podatnika. 

Metoda kasowa 2015 – fakturuj właściwie z inFaktem

Stosowanie metody kasowej może być dla przedsiębiorcy korzystnym rozwiązaniem. Jeśli się na niego zdecyduje warto zdawać sobie sprawę z pewnego niuansu w kontekście fakturowania. Otóż faktury wystawiane przez takiego przedsiębiorcę delikatnie różnią się od tych standardowych. Muszą bowiem zawierać oznaczenia „metoda kasowa”. 

Taki dokument szybko i sprawnie można wystawić z pomocą Programu do Fakturowania inFakt.pl. A to by odpowiednie oznaczenie automatycznie pojawiało się na fakturze można wcześniej ustawić w aplikacji. Wystarczy jedynie:
  • rozwinąć krótkie menu ukryte w prawym górnym rogu (obok adresu e-mail użytkownika),
  • wejść w „Ustawienia”,
  • w sekcji „Faktury” kliknąć „Ogólne”,
  • wejść w edycję „Ustawień ogólnych”, 
  • zaznaczyć „Tak” przy punkcie „Metoda kasowa”.
Od tego momentu każda wystawiona faktura będzie zawierała odpowiednie oznaczenie.

Zależy Ci na profesjonalnym fakturowaniu? Wybierz inFakt.pl i ciesz się możliwościami, jakie daje nasza aplikacja. Załóż darmowe konto i testuj Program do Fakturowania wystawiając do trzech faktur w miesiącu zupełnie bez opłat. Dołącz do grona 380 tys. naszych klientów i przekonaj się jak dopasowujemy się do ich potrzeb.

Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 10 milionów wystawionych faktur!


Poleć artykuł:
2015-10-30

inFakt mobile

inFakt jest już dostępny w wersji mobile!

Mobilne fakturowanie i księgowość inFakt na iPhone’a
"Aplikacja mobilna inFakt, to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, które wprowadza naprawdę mobilną księgowość"
inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone
"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"
Nowa aplikacja do fakturowania na Androida od inFakt
"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"

Realni księgowi

Każdy klient Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego ma dedykowaną księgową lub księgowego, który zajmuje się obsługą jego firmy. Przedsiębiorca ma do dyspozycji bezpośredni numer telefonu i adres e-mail do swojego księgowego.
Adam Cygan Księgowy inFakt
Zatrudniamy księgowych, kadrowych, specjalistów ds. podatków oraz doradców.

Księgowi są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22 oraz w soboty i niedziele.
Specjalizacje
Obsługa firm świadczących usługi za granicą
Obsługa leasingów, kredytów
Specjalizacja w obsłudze firm świadczących usługi programistyczne

Liczy się Twój biznes!

Poznaj historie osób korzystających z inFakt.
Odkryłem przypadkiem inFakt i okazało się, że jest dużo wygodniej i dużo prościej, jeśli mamy dostęp do aplikacji z każdego komputera.
Michał Ostrowski Kierowca, Przedsiębiorca
W inFakcie podoba mi się, że chociaż wszystko jest elektroniczne i korzystam przez internet, to gdzieś tam z tyłu są żywi ludzie i fajnie jest mieć możliwość zadzwonienia i konsultacji, kiedy jest jakiś problem.
Paweł Jońca Grafik, Ilustrator
Jestem fanem prostych interfejsów. A inFakt jest dobrze przygotowany pod kątem usability. Zrozumiałem go bez żadnego czytania instrukcji. Ma przewagę nad konkurencją, ponieważ jest prosty i bardzo szybko można się go nauczyć.
Artur Kurasiński Bloger, Przedsiębiorca

Współprace redakcyjne

Gościnne publikacje ekspertów inFakt w mediach

Jak ustalić stawkę VAT na fakturze?

Rejestracja do VAT niesie z sobą podstawowy obowiązek wymagający znajomości przepisów. Każdy VAT-owiec musi pilnować, aby do transakcji doliczać VAT według odpowiednich stawek. Pomyłki w tym zakresie mogą pociągać za sobą skutki podatkowe odczuwalne zarówno przez przedsiębiorcę, jak i jego klienta.

Jak i kiedy poprawnie wystawić fakturę VAT?

Podczas prowadzenia firmy faktury są zwykle na porządku dziennym, ponieważ potwierdzają zawierane transakcje. Są to zarówno faktury zakupowe, które standardowo służą do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, jak i faktury sprzedażowe. W obu przypadkach dokumenty te wpływają na kwoty płaconych podatków, dlatego są niezwykle ważne. Podpowiadamy jak poprawnie wystawić fakturę VAT.

5 kwestii, o których musisz pamiętać wystawiając fakturę

Fakturowanie w wielu firmach odgrywa bardzo ważną rolę, a tym samym zajmuje sporo czasu. W końcu standardowo to faktura potwierdza sprzedaż, a zawarte na niej dane decydują o kwotach podatków do zapłaty. Dlatego warto dobrze poznać zasady fakturowania, aby działać zgodnie z prawem. Poniżej przedstawiamy 5 ważnych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę przed wystawieniem faktury.