Jak przedstawiają się możliwości odliczenia VAT biorąc w leasing samochód na firmę?

Decyzję o wyborze leasingu jako sposobie sfinansowania zakupu samochodu oznacza konieczność zaznajomienia się ze wszystkimi aspektami, które mają wpływ na jego rozliczenie. Zasady odnoszące się do leasing samochodu osobowego bywają jednak skomplikowane. Co należy wziąć pod uwagę decydując się na taki sposób sfinansowania zakupu auta?

Jakie są możliwe rodzaje leasingu?

Leasing to pewna forma wypożyczenia auta przez przedsiębiorcę od firmy leasingowej. Należy rozróżnić jego dwa rodzaje:

 • Leasing operacyjny

Traktowany jest jak usługa. Przedsiębiorca niejako wynajmuje tu samochód od leasingodawcy, który pozostaje jego właścicielem. Właściciel firmy wnosi jednorazową opłatę wstępną (czynsz inicjalny), a następnie opłaca faktury za raty leasingowe (przez ustalony w umowie czas). Zazwyczaj istnieje możliwość wykupienia samochodu za określoną kwotę lub pewien procent jego wartości.

 • Leasing finansowy

Choć samochód zalicza się do majątku przedsiębiorcy to jego właścicielem pozostaje firma leasingowa. Przedsiębiorca staje się właścicielem pojazdu z dniem opłacenia ostatniej raty (chyba że umowa przewiduje inne opcje). Samochód może wykorzystywać dalej w firmie lub sprzedać.

Nie wiesz na czym polega leasing samochodu osobowego? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Odliczanie VAT w leasingu

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na leasing samochodu osobowego będzie odlicza 50% (bez limitu kwotowego) lub 100% VAT od każdej raty leasingowej. Istotny jest sposób użytkowania samochodu. Tym samym przedsiębiorca odliczy:

 • 50% VAT – kiedy używa samochodu osobowego w tzw. systemie mieszanym – zarówno na cele firmowe, jaki prywatne,
 • 100% VAT – jeśli pojazd służy mu wyłącznie na potrzeby związane z działalnością gospodarczą.

Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorca musi udowodnić, że samochód wykorzystuje wyłącznie na cele prowadzonej działalności. Konieczne jest więc prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu do celów VAT. Właściciel firmy zobligowany jest również do zgłoszenia informacji o pojazdach do naczelnika urzędu skarbowego.

Rozlicz leasing samochodu osobowego z inFaktem

Wszelkiego rodzaju koszty związane z użytkowaniem samochodu firmowego pozwala rozliczać inFakt. Po dodaniu samochodu dzięki aplikacji zliczysz:

 • raty leasingowe,
 • wydatki na paliwo,
 • wydatki na części zamienne,
 • amortyzacja.

Wystarczy tylko każdy z wydatku przypisać do konkretnego pojazdu i wypełnić dane. inFakt automatycznie zaksięguje wydatek w KPiR oraz włączy do rejestru zakupów VAT.

Jak przetestować Program do Księgowości? Trzeba jedynie założyć darmowe konto i wypełnić dane księgowe. Od tego momentu można szybko i wygodnie dodawać oraz rozliczać koszty związane z firmowym samochodem. 

Każdy użytkownik dostaje 30-dniowy okres próbny bez konieczności płacenia choćby złotówki. W mgnieniu oka przekonasz się jak sprawna i intuicyjna jest to usługa.

Chcesz rozliczyć leasing samochodu osobowego w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"