Kwota wolna od podatku 2015

Będąc jedną z najniższych w Europie od wielu lat budzi spore kontrowersje. W Polsce przysługuje jedynie korzystającym z zasad ogólnych. Nie mają na nią szans osoby, które wybrały podatek liniowy, ryczałt czy kartę podatkową. Co jeszcze kryje i ile wynosi kwota wolna od podatku 2015 r.?

WYSOKOŚĆ KWOTY WOLNEJ OD PODATKU W 2015 R.


W Polsce kwota wolna od podatku obowiązuje od 2000 r. Wówczas wynosiła 2295,79 zł. Od siedmiu lat nie zmienia się i utrzymuje się na poziomie 3091 zł – roczny dochód poniżej tej wartości nie podlega opodatkowaniu.

Warto wiedzieć, że każdemu przysługuje tylko jedna kwota wolna od podatku. To kwestia, która odnosi się do osób jednocześnie pracujących na etacie i prowadzących własną działalność gospodarczą. Trzeba więc dokonać wyboru, co do miejsca, z którego rozliczy kwotę wolną od podatku.

Z preferencji jaką stanowi kwota wolna od podatku mogą skorzystać jedynie podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych (według skali podatkowej). Taki przywilej nie przysługuje ryczałtowcom, przedsiębiorcom stosującym kartę podatkową, a także tym, który wybrali podatek liniowy.

JAK WYGLĄDA ROZLICZENIE KWOTY WOLNEJ OD PODATKU


Jak kwota wolna od podatku 2015 r. odliczana jest w praktyce? Otóż  w przypadku przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych możliwe jest skorzystanie z kwoty zmniejszającej podatek, która wynosi 556,02 zł, to 18% z kwoty 3091 zł. Właśnie kwotę w takiej wysokości można odjąć od podatku. Najczęściej robi się to w pierwszym miesiącu danego roku.

Trochę inaczej wygląda to w przypadku osób pracujących na etacie. To pracodawca rozlicza za zatrudnionego kwotę wolną. Tyle, że nie robi tego jednorazowo, ale regularnie, co miesiąc pomniejszając podatek o 1/12 z 556,02 zł. W przypadku podatników, których dochód nie przekracza kwoty wolnej od podatku i tak konieczne jest dostarczenie do urzędu skarbowego rocznej deklaracji podatkowej. Z tego obowiązku zwolnione są wyłącznie osoby, które nie uzyskały żadnych dochodów i nie prowadzą działalności gospodarczej.


KWOTA WOLNA OD PODATKU 2015 R. - INFAKT ROZLICZA WSZYSTKO AUTOMATYCZNIE


Nie wiesz w jaki sposób rozliczać kwotę wolną od podatku? Wybierz Program do Księgowości inFakt.pl i miej problem z głowy. Żaden użytkownik aplikacji nie musi odliczać kwoty zmniejszającej podatek na własną rękę.

A to dlatego, że program automatycznie pomniejsza zaliczki na podatek dochodowy. Wcześniej trzeba tylko zdecydować czy kwota wolna od podatku 2015 r. ma być rozliczana w ramach firmy, czy zadba o to pracodawca. Jeśli użytkownik nie zaznaczy żadnej z opcji, to aplikacja domyślnie przyjmie, że zajmuje się tym jego pracodawca.

Oczywiście opcja automatycznego rozliczania kwoty wolnej od podatku, to tylko jedna z wielu zalet Programu do Księgowości. Interesują Cię kolejne? Poznasz je zakładając darmowe konto i wypełniając dane księgowe. Każdy użytkownik może testować aplikację oraz wsparcie zespołu księgowych inFakt przez 30 dni bez żadnych opłat. Wybierz inFakt i kontroluj księgowość samodzielnie w innowacyjnej aplikacji online oraz mobilnej.


Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Najważniejsze funkcje programu

Oto podstawowe możliwości programu do księgowości:

 • Wystawianie faktur

  Masz dostęp w cenie usługi do pełnej wersji
  programu do fakturowania.

 • Dodawanie kosztów firmowych

  Za pomocą aplikacji możesz dodawać wszystkie rodzaje kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 • Generowanie KPiR, deklaracji podatkowych i rejestrów VAT

  Na podstawie przychodów i kosztów w automatyczny sposób aplikacja automatycznie generuje niezbędne dokumenty księgowe.

 • Sprawdzanie kwot podatków i składek ZUS

  Aplikacja w sposób automatyczny wylicza kwoty do zapłacenia podatku dochodowego, VAT oraz podaje wysokość składek ZUS.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Program do księgowości przeznaczony jest dla jednoosobowych działalności gospodarczych korzystających z KPiR, które chcą samodzielnie prowadzić swoją księgowość.

Z naszych usług najczęściej korzystają osoby, pracujące w takich branżach jak:

 • Reklama Graficy, kreatywni, marketerzy
 • Prawo Radcy prawni, adwokaci, notariusze
 • IT Programiści, informatycy, PM
 • Pozostałe Jednoosobowe działalności gospodarcze, KPiR