Księga Przychodów i Rozchodów - jak prowadzić

Najmniejsze firmy najczęściej rozliczają się w oparciu o Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów, czyli w skrócie KPiR. Wielu przedsiębiorców korzysta z programów do księgowości online, które znacznie ułatwiają prowadzenie ewidencji księgowej. Jak powinna być prowadzona Księga Przychodów i Rozchodów?


CO TO JEST KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW?


Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów to prosta i przejrzysta ewidencja, w której zapisuje się zdarzenia gospodarcze następujące w firmie – przychody i koszty. KPiR to podstawa pozwalająca wyliczać zaliczki na podatek dochodowy dla firm korzystających z zasad ogólnych lub podatku liniowego.

W KPiR zapisuje się daty, w których nastąpiły przychody i koszty, ich opisy, kwoty, a także komentarze i uwagi. Każde zdarzenie gospodarcze ma swój numer porządkowy. Ewidencja zawiera także sumy wszystkich przychodów i kosztów z danego okresu.

Księgę Przychodów i Rozchodów, czyli tzw. uproszczoną księgowość, mogą prowadzić jednoosobowi przedsiębiorcy, którzy:

 • korzystają z opodatkowania na zasadach ogólnych lub z podatku liniowego,
 • jednocześnie spełniają status małego podatnika, tzn. wysokość ich przychodu wraz z podatkiem VAT nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 1,2 mln euro.

Przedsiębiorcy, których przychód był równy bądź wyższy niż 1,2 mln euro są zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli tzw. pełnej księgowości.

Księga Przychodów i Rozchodów prowadzona w prostym i szybkim programie do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!


Program do samodzielnej księgowości

30 dni za darmo. Bez zobowiązań!

JAK WYGLĄDA KPIR?


Wygląd oraz zasady prowadzenie KPiR zostały ściśle określone poprzez Rozporządzenie Ministra Finansów. Księga składa się z 16 kolumn, w które wpisuje się dane dotyczące np. kontrahentów, wartości sprzedanych towarów i usług, a także wydatków.

Zgodnie z obowiązującym wzorem, poszczególne kolumny Księgi Przychodów i Rozchodów wyglądają następująco:

 • kolumna 1 - zawiera numer porządkowy,
 • kolumna 2 - obejmuje informacje o dacie poniesienia wydatku lub uzyskania przychodu,
 • kolumna 3 - to numer dokumentu stanowiącego podstawę wpisu, np. numer faktury lub rachunku,
 • kolumny 4 i 5 – tutaj przedsiębiorca zamieszcza nazwy i adresy swoich kontrahentów,
 • kolumna 6 - zawiera informacje o rodzaju przychodu lub wydatku,
 • kolumna 7 - obejmuje dane dotyczące przychodów ze sprzedaży towarów i usług,
 • kolumna 8 - mieści pozostałe przychody, jak np. wynagrodzenia przedsiębiorcy, odpłatne zbycie składników majątku,
 • kolumna 9 - zawiera sumę przychodów z kolumn 7 i 8,
 • kolumna 10 – tutaj przedsiębiorca wpisuje wartość zakupionych towarów i usług według cen zakupu,
 • kolumna 11 - zawiera koszty uboczne, jakie przedsiębiorca ponosi w związku z zakupem, jak np. koszty transportu, załadunku czy ubezpieczenia towaru w drodze,
 • kolumna 12 - to wynagrodzenia brutto wypłacane pracownikom, również te wynikające z umowy zlecenia lub umowy o dzieło,
 • kolumna 13 - wpisujemy tu pozostałe koszty nieuwzględnione w kolumnach 10-12, np.: czynsz za lokal, opłaty za energię, gaz wodę, telefon, zakup paliw, wydatki na remont, koszty podróży służbowej, składki na ubezpieczenia pracowników, amortyzację środków trwałych,
 • kolumna 14 – tutaj przedsiębiorca sumuje koszty wskazane w kolumnach 12 i 13,
 • kolumna 15 - może pozostać wolna. Przedsiębiorca wpisuje tu inne zaszłości gospodarcze nie wymienione we wcześniejszych kolumnach,
 • kolumna 16 - zawiera komentarze i uwagi dotyczące zapisków we wcześniejszych kolumnach.

INFAKT.PL AUTOMATYCZNIE UTWORZY DLA CIEBIE KPIR


Program księgowy online to najwygodniejszy sposób prowadzenia KPiR. Jeśli korzystasz z inFaktu, wystarczy, że dodasz koszty i wystawisz faktury przychodowe, a KPiR wygeneruje się automatycznie. Dzięki temu nie musisz znać zasad tworzenia księgi – eksperci inFaktu znają te zasady, a Ty możesz korzystać z ich wiedzy.

Księga Przychodów i Rozchodów w inFakcie jest zgodna z prawem – tworzona według wytycznych ministerstwa. Można ją przeglądać online po zalogowaniu oraz zapisywać w postaci plików PDF, aby móc ją później wydrukować. Jeśli potrzebujesz zapisów z KPiR do celów kredytowych – nie ma problemu. Wystarczy, że zalogujesz się na konto inFakt.pl i pobierzesz księgę, a później wydrukujesz ją.

Chcesz wygodnie prowadzić KPiR? Zdecyduj się na Program do Księgowości. Po założeniu konta i wypełnieniu danych księgowych masz możliwość jego przetestowania przez 30 dni zupełnie za darmo. W tym czasie przekonasz się jak szybka, wygodna oraz intuicyjna to usługa online. Nie zastanawiaj się dłużej – już dziś dołącz do inFaktu.

Księga Przychodów i Rozchodów w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do ponad 380 tys. przedsiębiorców, którzy wybrali inFakt.pl. Przetestuj już dziś!

Program do samodzielnej księgowości

30 dni za darmo. Bez zobowiązań!

Poleć artykuł:
2015-10-02

Podobne artykuły

Jak ujmować zakup samochodu osobowego?
Osoba fizyczna może dokonać na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zakupu dobra, jakim jest samochód osobowy
Ujmowanie kosztów NKUP w rachunku zysków i strat.
Przedsiębiorcy bardzo często mają wątpliwości odnośnie tego, czy poprawnie sporządzili rachunek zysków i strat za dany rok
Kto musi prowadzić księgę przychodów i rozchodów?
Tutaj dowiesz się, kto musi prowadzić księgę przychodów i rozchodów.
Załaduj więcej artykułów
Jak wygląda prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów w komputerze?
Tutaj dowiesz się, jak wygląda prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów w komputerze.
Jakie obowiązki ma przedsiębiorca, który prowadzi KPiR osobiście i występuje u niego wyłącznie sprzedaż udokumentowana rachunkami lub fakturami?
Tutaj dowiesz się, jakie obowiązki ma przedsiębiorca, który prowadzi KPiR osobiście i występuje u niego wyłącznie sprzedaż udokumentowana rachunkami lub fakturami.
Kiedy należy założyć księgę przychodów i rozchodów?
Tutaj dowiesz się, kiedy należy założyć księgę przychodów i rozchodów.
Czy rolnicy także muszą prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów?
Tutaj dowiesz się, czy rolnicy także muszą prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Co ma wspólnego remanent z KPiR?
Tutaj dowiesz się, co ma wspólnego remanent z KPiR.
Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów
Podatkowa księgę przychodów i rozchodów – inFakt.pl Podatkowa księgę przychodów i rozchodów. PKPiR. Księgowość z inFakt.pl. Skuteczne rozwiązania dla firm.
KPIR darmowy program
Szukasz darmowego programu do prowadzenia KPiR? inFakt.pl to prosty i wygodny program online, bez trudu poprowadzisz KPiR. Sprawdź za darmo! Zaufało nam ponad 370 tys. użytkowników!
KPIR Excel
Poszukujesz informacji na temat KPIR Excel? Przetestuj za darmo dobry i szybki program do księgowania. Zaufało nam już ponad 370 tys. użytkowników.
KPIR ZUS
Kiedy powstaje obowiązek płacenia składek ZUS? Kiedy stanowią one koszty uzyskania przychodu, a kiedy możemy je odliczyć? Księgowanie składek ZUS w KPiR jest proste.
KPIR wzór
Do czego służy KPiR? Jak wygląda prawidłowy wzór KPiR? Jakie elementy powinien zawierać? Sprawdź jak wygenerować Księgę Przychodów i Rozchodów w programie online.
KPIR Online
Tutaj dowiesz się, jak można prowadzić swoje kpir online.
Książka przychodów
Książka przychodów, czyli inaczej mówiąc Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR), to ewidencja, która służy jako podstawa do wyliczenia kwoty podatku dochodowego. W KPiR zapisuje się wszystkie przychody i wydatki firmy. W jaki sposób można prowadzić książkę przychodów?

inFakt mobile

inFakt jest już dostępny w wersji mobile!

Mobilne fakturowanie i księgowość inFakt na iPhone’a
"Aplikacja mobilna inFakt, to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, które wprowadza naprawdę mobilną księgowość"
inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone
"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"
Nowa aplikacja do fakturowania na Androida od inFakt
"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"

Realni księgowi

Każdy klient Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego ma dedykowaną księgową lub księgowego, który zajmuje się obsługą jego firmy. Przedsiębiorca ma do dyspozycji bezpośredni numer telefonu i adres e-mail do swojego księgowego.
Adam Cygan Księgowy inFakt
Zatrudniamy księgowych, kadrowych, specjalistów ds. podatków oraz doradców.

Księgowi są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22 oraz w soboty i niedziele.
Specjalizacje
Obsługa firm świadczących usługi za granicą
Obsługa leasingów, kredytów
Specjalizacja w obsłudze firm świadczących usługi programistyczne

Liczy się Twój biznes!

Poznaj historie osób korzystających z inFakt.
Odkryłem przypadkiem inFakt i okazało się, że jest dużo wygodniej i dużo prościej, jeśli mamy dostęp do aplikacji z każdego komputera.
Michał Ostrowski Kierowca, Przedsiębiorca
W inFakcie podoba mi się, że chociaż wszystko jest elektroniczne i korzystam przez internet, to gdzieś tam z tyłu są żywi ludzie i fajnie jest mieć możliwość zadzwonienia i konsultacji, kiedy jest jakiś problem.
Paweł Jońca Grafik, Ilustrator
Jestem fanem prostych interfejsów. A inFakt jest dobrze przygotowany pod kątem usability. Zrozumiałem go bez żadnego czytania instrukcji. Ma przewagę nad konkurencją, ponieważ jest prosty i bardzo szybko można się go nauczyć.
Artur Kurasiński Bloger, Przedsiębiorca

Współprace redakcyjne

Gościnne publikacje ekspertów inFakt w mediach

Jak poprawiać błędy w KPiR?

Księga Przychodów i Rozchodów to jeden z najpopularniejszych sposobów prowadzenia księgowości w polskich firmach, który opiera się na prostej tabeli zawierającej wszystkie wydatki i przychody firmy. Przepisy szczegółowo określają jak KPiR musi być prowadzona, aby była uznana za rzetelną. Spełnienie tego kryterium zależy m.in. od poprawiania błędów, które mogą się pojawić podczas prowadzenia księgi. W jaki sposób tego dokonać?

KPiR czy księgi rachunkowe – od czego to zależy?

Każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą musi podjąć szereg istotnych decyzji, w tym wybrać formę prawną firmy (JDG, spółka osobowa lub kapitałowa, itp.), formę opodatkowania, a także sposób prowadzenia księgowości.

Ubezpieczenie w firmie. Jak rozliczać koszty i przychody?

Oferta ubezpieczeniowa dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest szeroka. Oczywiście najbardziej powszechne są ubezpieczenia komunikacyjne, jednakże przedsiębiorca może również zabezpieczyć firmę na wypadek działania żywiołów, kradzieży czy konieczności wypłaty odszkodowania klientowi (firmowe OC). Przedsiębiorcy podejmując decyzje związane z ubezpieczeniami firmowymi boją się nadmiernego obciążenia finansowego - warto jednak wiedzieć, że większość opłat składkowych można wrzucić w koszty.