KPIR Excel

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR) jest podstawowym narzędziem księgowym służącym ustaleniu dochodu oraz rozliczeniu podatku dochodowego. Do jej stworzenia przedsiębiorca może użyć choćby programu Excel. Taki sposób prowadzenia KPiR może jednak wiązać się z pewnymi niedogodnościami.

KTO JEST ZOBLIGOWANY DO PROWADZENIA KPIR


Księga jest zestawieniem wszystkich przychodów i kosztów wynikających z działalności firmy. To podstawa pozwalająca wyliczać zaliczki na podatek dochodowy. Do jej prowadzenia zobligowani są przedsiębiorcy rozliczający podatek dochodowy według skali podatkowej (18 i 32 proc.) lub stawki 19 proc. (tzw. podatek liniowy). O ile nie są zobowiązani lub nie wybrali prowadzenia ksiąg rachunkowych.

W KPiR zapisuje się daty, w których nastąpiły przychody i koszty, ich opisy, kwoty, a także komentarze i uwagi. Każde zdarzenie gospodarcze posiada swój numer porządkowy. Księgę można prowadzić w formie zeszytu, tabeli w Excelu czy w programie komputerowym. 

KPIR Excel? Lepiej zdecydować się na prosty i szybki program do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów. Przetestuj koniecznie! 

JAK WYGLĄDA KPIR?


Wzór i zasady prowadzenia KPiR określają przepisy. W skład Księgi wchodzi 16 kolumn, w które wpisuje się dane dotyczące np. kontrahentów, wartości sprzedanych towarów i usług, a także wydatków. Każdy przedsiębiorca prowadzący ewidencję samodzielnie powinien dokładnie zapoznać się z zasadami jakie jej dotyczą. KPiR prowadzona w sposób rzetelny oraz niewadliwy jest podstawą do ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia KPiR zawiera przykład wyliczenia tego dochodu. Określa także rodzaje dokumentów, które są podstawą do księgowania, sposoby ujmowania w Księdze przychodów osiąganych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz kosztów ich uzyskania.

KPIR MOŻNA SPORZĄDZIĆ W EXCELU


Korzystając z wzoru, przedsiębiorca sprawnie posługujący się arkuszami kalkulacyjnymi typu Excel może sam sporządzić KPiR. Wykorzystanie odpowiednich formuł dostępnych w Excelu, ułatwia sumowanie poszczególnych pozycji tabeli i wyliczenie kwoty podatku dochodowego. Posługiwanie się nimi wymaga sporej wprawy.

Prowadzenie KPiR w ten sposób wiąże się również z wieloma niedogodnościami. Przede wszystkim ewidencja w Excelu to tylko zwykła tabela, którą trzeba uzupełnić od początku do końca. Przedsiębiorca nie ma możliwości korzystania z baz danych, generowania deklaracji podatkowych i wielu innych rozwiązań, które daje każdy program księgowy.

PROGRAM DO KSIĘGOWOŚCI UŁATWIA PROWADZENIE KPIR


W przeciwieństwie do tabelek z Excela, programy do prowadzenia księgowości są narzędziem obejmującym rozliczenia podatków w sposób kompleksowy. Dzieje się tak m.in. ponieważ:
 • zawierają wszystkie wymagane przepisami prawa ewidencje podatkowe, zarówno dotyczące podatku dochodowego, jak i podatku VAT,
 • na podstawie prowadzonych ewidencji generują wszystkie wymagane deklaracje podatkowe, a często też dokumenty pomocnicze, jak formularze wzorowane na dawnych drukach PIT-5,
 • uwzględniają składki ZUS przy wyliczaniu podatku dochodowego,
 • umożliwiają wysyłkę deklaracji podatkowych drogą elektroniczną,
 • pozwalają na łatwe wyszukiwanie dokumentów według różnych kryteriów,
 • zawierają często narzędzia pomocnicze, jak kalkulatory czy zestawienia, a także aplikacje do wystawiania faktur.

PROWADZENIE KPIR Z INFAKT.PL


Jak już było wspomniane sporządzanie KPiR w Excelu choć w pewnych aspektach korzystne nie jest jednak rozwiązaniem idealnym. Do tego celu zdecydowanie lepiej nadaje się dedykowana temu aplikacja online, np. inFakt.pl. 

Przedsiębiorca korzystający z programu nie musi posiadać rozległej wiedzy na temat KPiR, jako że zapisy w niej uzupełniają się automatycznie. Wystarczy jedynie dodać przychody i koszty korzystając z prostych formularzy, a inFakt stworzy na ich podstawie w pełni zgodną z przepisami KPiR. To spore ułatwienie, zarówno dla osób rozpoczynających prowadzenie tej ewidencji, jak i dla osób, które sporządzały księgę w sposób tradycyjny (ręcznie).

Co więcej przedsiębiorca nie musi na własną rękę śledzić zmian w przepisach, jako że aplikacja aktualizowana jest na bieżąco przez księgowych. KPiR w inFakcie można przeglądać online po zalogowaniu oraz zapisywać w postaci plików PDF, aby móc ją później wydrukować. W tym celu należy:
 • wejść w zakładkę „Księgowość”,
 • w sekcji „Księga przychodów i rozchodów” kliknąć w wybrany okres, np. czerwiec 2013,
 • kliknąć w przycisk „Drukuj KPiR”.
Przedsiębiorca powinien pamiętać, by wydrukować KPiR za każdy miesiąc. Tę czynność trzeba wykonać najpóźniej do 20 dnia następnego miesiąca. inFakt.pl co miesiąc wysyła swoim użytkownikom e-mailowe przypomnienie o konieczności wydrukowania ewidencji. Dzięki temu zbliżający się termin na pewno nie umknie przedsiębiorcy.

Załóż konto i wypełnij dane księgowe, aby przetestować Program do Księgowości zupełnie za darmo. Z jego pomocą prowadzenie KPiR nie nastręczy Ci żadnych problemów. 

Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Sprawdź już teraz - to nic nie kosztuje!


Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Najważniejsze funkcje programu

Oto podstawowe możliwości programu do księgowości:

 • Wystawianie faktur

  Masz dostęp w cenie usługi do pełnej wersji
  programu do fakturowania.

 • Dodawanie kosztów firmowych

  Za pomocą aplikacji możesz dodawać wszystkie rodzaje kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 • Generowanie KPiR, deklaracji podatkowych i rejestrów VAT

  Na podstawie przychodów i kosztów w automatyczny sposób aplikacja automatycznie generuje niezbędne dokumenty księgowe.

 • Sprawdzanie kwot podatków i składek ZUS

  Aplikacja w sposób automatyczny wylicza kwoty do zapłacenia podatku dochodowego, VAT oraz podaje wysokość składek ZUS.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Program do księgowości przeznaczony jest dla jednoosobowych działalności gospodarczych korzystających z KPiR, które chcą samodzielnie prowadzić swoją księgowość.

Z naszych usług najczęściej korzystają osoby, pracujące w takich branżach jak:

 • Reklama Graficy, kreatywni, marketerzy
 • Prawo Radcy prawni, adwokaci, notariusze
 • IT Programiści, informatycy, PM
 • Pozostałe Jednoosobowe działalności gospodarcze, KPiR