Kim według ustawy są drobni przedsiębiorcy?

Najważniejszym wyznacznikiem zaliczania się przedsiębiorcy do grona małych działalności gospodarczych jest nieprzekraczanie przez niego w roku podatkowym kwoty sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT określonej w ustawie. Rozpatrywana jest wartość za poprzedni rok podatkowy. Nie ma tutaj żadnego znaczenia sposób rozliczania podatku dochodowego. Jedynym kryterium są obroty, które od 2011 roku nie mogą przekroczyć kwoty 150.000 złotych. Do tej pory obowiązywała kwota o 1/3 niższa czyli 100.000 złotych. 

Powyższą kwotę pozwalającą przedsiębiorcy rozliczać się na zasadach przeznaczonych dla małych firm trzeba stale monitorować gdyż jej wartość jest nieustannie zmieniana. W latach 2004-2007 wyrażona była w euro i wynosiła 10.000. 

Przez dwa kolejne lata wyrażona była już w złotówkach i została nieznacznie podniesiona do 50.000 złotych (przy średnim kursie euro na poziomie 4,0000 złotych). 

W roku 2010 obowiązywały przepisy przejściowe, o których wspomniano już powyżej. Podatnicy, którzy w 2010 roku mieli obroty przekraczające 100.000 złotych ale nie większe niż 150.000 mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego dzięki przepisom przejściowym w dalszym ciągu. Muszą jedynie poinformować odpowiedni dla swojego miejsca zamieszkania/prowadzenia działalności organ podatkowy o takim zamiarze w ustawowo przewidzianym terminie. Warunkiem skorzystania z tej możliwości było korzystanie ze zwolnienia z VAT w roku 2010.

Do grona małych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia podatkowego zaliczani są także rolnicy ryczałtowi oraz taksówkarze świadczący usługi z zakresu przewozu towarów i osób pod warunkiem, że na lata 2011-2013 wybrali oni opodatkowanie ryczałtowe na poziomie 4%. W ich przypadku nie ma znaczenia wysokość rocznych obrotów.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"