Ta strona używa plików cookie Więcej o sposobie korzystania z nich przeczytasz w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich stosowanie, możesz wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki.

Kalkulator zakupów na firmę

Czy wiesz, że kupując na firmę jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, możesz kupować taniej? To dlatego, że koszty firmowe obniżają naszą podstawę do opodatkowania. Innymi słowy, zmniejszą nasz dochód, a im mniejszy dochód – tym mniej podatku do zapłaty. 

Dodatkowo, jeśli jesteśmy “VAT-owcami” (czynnymi podatnikami VAT), to od naszych zakupów możemy odliczyć jeszcze wartość podatku VAT.

Pamiętajmy jednak, że każdy koszt firmowy musi podlegać zgodnie z prawem pod koszt uzyskania przychodu. Kosztem uzyskania przychodu jest taki wydatek przedsiębiorcy, który pozwala mu osiągnąć przychód lub zabezpieczyć jego źródło przychodu. Chodzi o to, aby zakupiona przez nas usługa lub rzecz, była związana z prowadzoną przez nas działalnością.

Możliwość odliczenia podatku VAT i obniżenie podatku dochodowego do zapłaty to niewątpliwie duże korzyści płynące z prowadzenia działalności gospodarczej. Uwaga: obniżenie podatku dochodowego do zapłaty dotyczy nas tylko wtedy, gdy korzystamy z zasad ogólnych lub podatku liniowego jako formy opodatkowania.

Kalkulator brutto / netto

Koszt zakupu na firmę


Koszt na firmę 
2 024,39
Oszczędzasz 975,61
Podatek dochodowy 414,63
Podatek VAT 560,98
Załóż firmę za darmo i kupuj taniej

Jak korzystać z kalkulatora kosztów firmowych?

  1. Podaj koszt zakupu brutto. Brutto oznacza cenę z wliczonym już podatkiem VAT.
  2. Podaj stawkę podatku VAT zakupionego kosztu firmowego. Domyślnie zaznaczona stawka to 23%.
  3. W wyniku otrzymasz koszt zakupu na firmę. Jest to kwota zakupu pomniejszona o podatek dochodowy i wartość podatku VAT. Widzisz ile oszczędzasz i ile wyniosły poszczególne odliczenia.

Jeśli chcesz, możesz rozwinąć więcej ustawień i zmienić swoją formę opodatkowania lub