Ta strona używa plików cookie Więcej o sposobie korzystania z nich przeczytasz w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich stosowanie, możesz wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki.

Kalkulator odsetek podatkowych

Odsetki podatkowe naliczane są za każdy dzień zwłoki w przypadku nieterminowego dokonania płatności. Dotyczy to zarówno zaliczek na podatek dochodowy, podatku VAT, jak i podatku akcyzowego.

Obowiązujący wzór do obliczenia wysokości odsetek to:

(kwota, którą mieliśmy opłacić * liczba dni po terminie * stopa odsetek) / 365

Wyliczone odsetki zawsze ulegają zaokrągleniu do pełnych złotych.

Podstawowa stopa odsetek to 8%. Istnieje również obniżona stopa – 4% oraz podwyższona stopa odsetek 12%. Obniżoną stopą odsetek (4%) możemy zastosować, jeśli prześlemy korektę naszej deklaracji nie później niż 6 miesięcy od upływu terminu, a płatności dokonamy w ciągu 7 dni od złożenia korekty. Uwaga: możemy to zrobić tylko wtedy, kiedy nie otrzymaliśmy jeszcze zawiadomienia o zaległości i Urząd Skarbowy nie rozpoczął w tym zakresie żadnych procedur. Podwyższoną stawkę 12% stosujemy natomiast wyłącznie w przypadku podatku VAT i akcyzowego, w określonych sytuacjach.

Czy zawsze muszę płacić odsetki? Nie. Zgodnie z ordynacją podatkową odsetki nie zostaną naliczone, jeśli nie przekraczają kwoty 8,70 zł (koszt listu poleconego). Oznacza to, że nawet kilkumiesięczna zaległość może być bezodsetkowa i w takiej sytuacji nasz kalkulator jako wysokość odsetek pokaże 0 zł.

Jak opłacić zaległość? Wystarczy przelać zaległą kwotę (+ ew. odsetki) na nasz mikrorachunek podatkowy. W bankowości internetowej dokonując przelewu podatkowego, nasz nr mikrorachunku zostanie wygenerowany automatycznie. Dzięki temu mamy pewności, że zaległa kwota trafi do właściwego Urzędu Skarbowego.

Kalkulator odsetek podatkowych

Ile zapłacę odsetek


Opłacając podatek w późniejszym terminie, kwota zobowiązania podatkowego wraz z odsetkami wyniesie:
Kwota zobowiązania podatkowego 210,00
Odsetki od zapłaty (8%) Kwota odsetek (0 zł) nie przekracza 8,70 zł i nie podlega zapłacie do Urzędu Skarbowego. 0,00
Kwota zobowiązania wraz z odsetkami 219,00
Załóż firmę za darmo

Jak korzystać z kalkulatora odsetek podatkowych?

  1. Podaj kwotę, która powinna zostać wpłacona do Urzędu Skarbowego we wcześniejszym terminie
  2. Wybierz termin tej płatności.
  3. Wybierz dzień, w którym opłacisz zaległość.
  4. Możesz rozwinąć Opcje zaawansowane, aby wybrać stawkę obniżoną lub podwyższoną.
  5. Jeśli kalkulator pokaże 0 zł jako Odsetki za zwłokę, oznacza to, że odsetki nie zostały naliczone lub są mniejsze niż 8,70 zł i nie podlegają opłacie.