Ta strona używa plików cookie Więcej o sposobie korzystania z nich przeczytasz w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich stosowanie, możesz wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki.

Kalkulator macierzyński

Przyszłe mamy, które prowadzą działalność gospodarczą mogą po urodzeniu dziecka skorzystać z zasiłku macierzyńskiego i wypłacać go przez 52 miesiące. Warunkiem koniecznym do tego, aby ubiegać się o zasiłek macierzyński jest b, które na działalności gospodarczej dobrowolne.

Starając się o zasiłek macierzyński, nie obowiązuje nas okres wyczekiwania w opłacaniu składek chorobowych, który standardowo wynosi 90 dni. Okresem wyczekiwania jest czas, który musi upłynąć od pierwszego opłacenia składki chorobowej, do możliwości skorzystania z zasiłku.

Oznacza to, że o zasiłek macierzyński możemy wnioskować już od pierwszego dnia ubezpieczenia, w którym opłaciliśmy pierwszą składkę chorobową. Możemy zatem opłacić składkę chorobową dopiero w ostatnim miesiącu przed porodem.

Od czego zależy wysokość zasiłku macierzyńskiego na działalności gospodarczej? Wysokość zasiłku zależna jest od tego, jak wysokie składki chorobowe opłacamy. Pod uwagę brane będzie ostatnie 12 miesięcy opłacania składek chorobowych. Jeśli nasze składki opłacaliśmy krócej niż 12 miesięcy, brakujące miesiące zostaną “wypełnione” najniższą obowiązującą nas wysokością składek ZUS. 

Czy mogę zatem podnieść swoje składki ZUS, aby otrzymać większy zasiłek macierzyński? Tak, ale nie możemy niestety podnieść wyłącznie składki chorobowej. Musimy podnieść podstawę wymiaru opłacania składek, co oznacza konieczność opłacania wszystkich składek, również społecznych. Jednocześnie, podniesienie składki tylko w jednym miesiącu zwiększy nam wysokość zasiłku o 1/12 wyższego wymiaru składek.

Zasiłek macierzyński na działalności może być wypłacany w dwóch formach. W 80% wysokości przez cały rok lub 100% zasiłku przez pierwsze 6 miesięcy, a następnie 60% przez kolejne 6 miesięcy.

Podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego opłacamy wyłącznie składki zdrowotne. Pobieranie zasiłku nie odbiera nam możliwości pracowania i prowadzenia działalności. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zawiesić działalność gospodarczą. Zawieszenie działalności nie wpływa na dalszą możliwość pobierania zasiłku.

Kalkulator macierzyński

Zasiłek macierzyński1 000 zł 15 000 zł
100 zł 5 000 zł

Równe wypłaty przez cały rok: 80%

Zasiłek netto przez 12 miesięcy 2 800,00
Zmienne wypłaty: 100% i 60%

Zasiłek netto przez pierwsze 6 miesięcy 3 500,00
Zasiłek netto przez kolejne 6 miesięcy 2 100,00
Równe wypłaty przez cały rok: 80%

Zasiłek netto przez 12 miesięcy 1 332,80
Minimalny zasiłek macierzyński

Zasiłek netto przez 12 miesięcy 1000,00
Minimalny zasiłek macierzyński

Zasiłek netto przez 12 miesięcy 1000,00

Jak wyliczyć wysokość zasiłku macierzyńskiego?

  1. Wybierz działalność gospodarczą jako obecną formę zatrudnienia.
  2. Podaj swoją średnią wysokość składek ZUS za ostatnie 12 miesięcy. Możesz również rozwinąć Opcje zaawansowane i doprecyzować wysokość składki w poszczególnych miesiącach roku. W tym celu kliknij Tak w polu “Czy wysokość składek ZUS w ciągu roku było zmienna”

W wyniku otrzymasz dwie opcje wypłacania zasiłku macierzyńskiego.