Ta strona używa plików cookie Więcej o sposobie korzystania z nich przeczytasz w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich stosowanie, możesz wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki.

JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny – zmiany od 01.07.2020 r.

Aktualizacja: Zgodnie z przepisami tzw. tarczy antykryzysowej, obowiązek stosowania nowej struktury JPK został przesunięty z 1.07.2020 na 1.10.2020. Oznacza to, że ostatnią deklarację VAT jaką przedsiębiorca będzie przesyłał do US jest deklaracja VAT-7 za miesiąc wrzesień lub VAT-7K za kwartał III.

Wszyscy czynni podatnicy VAT, zobowiązani są regularnie dostarczać do urzędu skarbowego JPK VAT. Ten elektroniczny plik zawiera informacje o transakcjach zakupu i sprzedaży dokonanych we wskazanym okresie.

W 2020 r. miały nastąpić zmiany w strukturze plików. W przypadku dużych przedsiębiorstw obowiązek wysyłania plików w odmienionej strukturze miał być od 1 kwietnia, resztę firm nowa powinność miała objąć od 1 lipca.

Jednakże w związku z panującą w Polsce epidemią koronawirusa i przyjętą przez Sejm Tarczą Antykryzysową termin wejścia w życie nowego JPK został ujednolicony dla wszystkich przedsiębiorców i będzie to 1.07.2020 r.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę

Moc hasła:

Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Po co rząd wprowadził JPK?

Jednolite Pliki Kontrolne, które przesyłają firmy, mają za zadanie uszczelnić system skarbowy i ułatwić fiskusowi namierzenie ewentualnych nadużyć czy oszustw. Choć mogłoby się wydawać, że z JPK pożytek mają głównie organy podatkowe, to wcale tak do końca nie jest.

Korzyści z JPK

Do odczytywanie plików dostosowano infrastrukturę informatyczną Ministerstwa Finansów. Dzięki temu, że pliki wszystkich podatników mają taką samą strukturę (stąd nazwa Jednolity Plik Kontrolny), to systemy analizują i weryfikują ogromne ilości danych w krótką chwilę. Dlatego przedsiębiorcy mogą zauważyć następujące korzyści z tego rozwiązania:

 1. Zakłada się, że jeżeli przedsiębiorca ma jakieś nieprawidłowości w rozliczeniach, to będzie to od razu widoczne dzięki JPK. Dlatego rzadko kiedy przeprowadza się kontrole losowe.
 2. Kiedy już dojdzie do kontroli podatkowej, to trwa zdecydowanie krócej niż w latach poprzednich, ponieważ często da się ją wykonać zdalnie, bazując na plikach.
 3. Elektroniczna forma przesyłania plików pozwala na szybszą i efektywniejszą komunikację, jeżeli porównamy ją do czasów, gdy dokumenty należało dostarczyć w formie papierowej.

Jakie są rodzaje plików JPK?

Najczęściej przesyłanymi plikami są JPK VAT, ponieważ do obowiązkowego ich składania, zobligowani są wszyscy czynni podatnicy VAT – od JDG, poprzez małe i średnie firmy aż po największe przedsiębiorstwa.

Obok JPK_VAT występują inne struktury plików JPK, które podatnicy muszą przekazywać na prośbę organów podatkowych. Wśród JPK na żądanie wyróżniamy:

 • JPK_FA – mogą być o niego poproszeni wszyscy przedsiębiorcy, którzy wystawiają faktury,
 • JPK_PKPIR – firmy, które prowadzą KPiR (uproszczoną księgowość),
 • JPK_EWP – przedsiębiorcy na ryczałcie,
 • JPK_KR – firmy, które prowadzą księgi handlowe (pełną księgowość),
 • JPK_MAG – przedsiębiorcy prowadzący elektroniczną gospodarkę magazynową,
 • JPK_WB – wyciąg z konta bankowego powiązanego z prowadzoną działalnością, za wygenerowanie tej struktury odpowiedzialny jest bank podatnika.

Organy podatkowe muszą dać podatnikowi min. 3 dni na wygenerowanie żądanych plików. W przypadku, gdyby termin był za krótki dla podatnika (np. jego księgowa przebywa na urlopie), to może wnioskować z uzasadnieniem o jego wydłużenie.

Deklaracja VAT a JPK VAT z deklaracją

Deklaracja to elektroniczny dokument, w którym wylicza się wartość podatku do zapłacenia lub do zwrotu. Plik sporządza się na podstawie zakupów i sprzedaży w okresie, który deklaracja obejmuje.

Deklarację zobowiązani są składać wszyscy czynni podatnicy VAT. Także ci, którzy w danym okresie nie dokonali żadnych czynności opodatkowanych VAT-em. Podatnicy rozliczający się z podatku VAT co miesiąc mają obowiązek składać deklarację VAT-7, a podatnicy kwartalni – deklarację VAT-7K.

Deklaracja VAT i JPK VAT to jedne z obowiązków płatników podatku VAT. Do lipca 2020 r. deklaracja i jednolity plik kontrolny składa się jako dwa oddzielne dokumenty elektroniczne.

Co to jest JPK VAT z deklaracją?

JPK VAT z deklaracją wejdzie w życie od lipca. Będzie jednym dokumentem (plikiem), zawierającym informacje, które w tej chwili podatnicy przesyłają jako JPK VAT i Deklarację VAT. Jeszcze kilka miesięcy temu nowy rodzaj pliku miał nazywać się JPK_VDEK, jednakże zrezygnowano z tego pomysłu.

Nowe struktury JPK można znaleźć już na stronie Ministerstwa Finansów, gdzie oznaczone są jako:

 • JPK_V7M – dla deklaracji miesięcznych,
 • JPK_V7K – w przypadku deklaracji kwartalnych.

W przypadku, kiedy przedsiębiorca rozlicza się z VAT co miesiąc, to co miesiąc będzie musiał przesyłać wypełnione części ewidencyjne i deklaracyjne pliku. Dla podatników kwartalnych sytuacja będzie trochę inna – co miesiąc będą dostarczać wypełnioną część ewidencyjną, a w ostatnim miesiącu kwartału – ewidencyjną i deklaracyjną.

Nowe rubryki w JPK VAT z deklaracją

Nowy plik JPK nie będzie różnił się od swojego poprzednika jedynie kosmetyką. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, w części ewidencyjnej pliku trzeba będzie raportować nowe dane.

Przedsiębiorcy będą musieli posługiwać się kodami identyfikacyjnymi (tzw. GTU) na niektóre towary i usługi. W nowym JPK VAT z deklaracją trzeba będzie wykazać np.:

 • dostawy napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, płynu do papierosów elektronicznych, leków i wyrobów medycznych, paliw, urządzeń elektronicznych, budynków, budowli i gruntów,
 • usługi doradcze, księgowe, prawne, marketingowe, reklamowe, transportowe i magazynowe.

Jak można wywnioskować z powyższego – kodami GTU objęto towary i świadczenia, które są szczególnie narażone na machinacje podatkowe. Dlatego zmiana JPK ma na celu jeszcze większe uszczelnienie systemu i łatwiejsze wykrywanie nadużyć.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę

Moc hasła:

Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Specjalista ds. podatków zajmujący się tematyką podatku VAT oraz CIT (PIT). Obecnie wspiera księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach oraz w publikowanych artykułach na blogach inFakt. Interesuje się kryptowalutami, transakcjami zagranicznymi oraz ewidencją zdarzeń gospodarczy w księgach handlowych.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"