Jednolity Plik Kontrolny: przedsiębiorco, przygotuj się na zmiany!

Czym jest i co zawiera Jednolity Plik Kontrolny? Od kiedy muszę wysyłać JPK_VAT i jak to zrobić? Wielu przedsiębiorców wciąż nie zna odpowiedzi na te pytania. Tymczasem obowiązek przekazywania JPK_VAT od 2018 roku obejmować będzie wszystkie firmy. Sprawdź, jakie dokładnie zmiany czekają twoje przedsiębiorstwo i przygotuj się na nie.

Czym jest JPK i po co go wprowadzono?

JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny, to zestaw danych o operacjach gospodarczych firmy, dotyczący konkretnego okresu roku podatkowego. Wszystkie potrzebne do wygenerowania JPK informacje pobierane są bezpośrednio z programów finansowo-księgowych danego przedsiębiorstwa, po czym zostają wysłane w wersji elektronicznej do właściwego urzędu. Ważną cechą JPK jest jego standaryzacja; schemat oraz układ, które są ściśle określone i zapisywane w formacie XML. Wprowadzenie JPK ma na celu przede wszystkim uszczelnienie systemu podatkowego. Standaryzacja ułatwia i przyspiesza zbieranie oraz analizowanie danych o operacjach gospodarczych. Dzięki temu przeprowadzanie kontroli podatkowych staje się o wiele łatwiejsze, a zarazem bardziej skuteczne. Automatyzacja oraz rezygnacja z papierowych wydruków mają również pewne zalety z punktu widzenia przedsiębiorców – ten sposób przekazywania danych do urzędu jest prosty i szybki. Co więcej, bieżący wgląd w operacje gospodarcze firm pomoże zwiększyć precyzję kontroli skarbowych i ukierunkować je na przedsiębiorstwa, których działalność faktycznie budzi wątpliwości.

JPK – jakie dane zawiera?

Jednolity Plik Kontrolny obejmuje siedem różnych struktur. Dla większości przedsiębiorców kluczowa jest struktura JPK_VAT. To jedyny plik, który jest co miesiąc obligatoryjnie wysyłany do urzędu. Pozostałe struktury przekazywane są jedynie na żądanie.

Co zawiera JPK_VAT?

Są to po prostu dane pochodzące z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT. Pozostałe struktury JPK to: faktury sprzedażowe (skrót JPK_FA), wyciąg bankowy (JPK_WB), księgi rachunkowe (JPK_KR), magazyn (JPK_MAG), podatkowa księga przychodów i rozchodów (JPK_KPIR), a także ewidencja przychodów (JPK_EWP). Być może w przyszłości zostanie wprowadzona kolejna struktura – JPK dla paragonów.

JPK a zwolnienie z VAT

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak wygląda kwestia JPK a zwolnienie z VAT. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że firmy zwolnione z VAT nie prowadzą rejestru tego podatku. Oznacza to tym samym, że nie mogą generować takiego pliku – obowiązek ich zatem nie dotyczy.

Jednolity Plik Kontrolny – kogo obowiązuje?

Zastanawiając się, kogo obowiązuje JPK, skupiamy się przede wszystkim na przedsiębiorcach. Rzeczywiście, jest to najliczniejsza grupa osób mających obowiązek przekazywania tego dokumentu. Warto jednak sprecyzować, że są do tego zobligowani także podatnicy VAT niebędący przedsiębiorcami. Obowiązek przekazywania JPK dotyczy jedynie podmiotów prowadzących księgowość w formie elektronicznej. Trzeba jednak dodać, że od stycznia 2018 r. rejestry VAT będą mogły być prowadzone tylko w formie elektronicznej; obowiązek wysyłki struktury JPK_VAT obejmie zatem wszystkich czynnych podatników VAT. Zasada ta pozostanie więc w praktyce aktualna tylko odnośnie pozostałych struktur.

Od kiedy JPK obowiązuje mikroprzedsiębiorców?

Wprowadzenie JPK to prawdziwa rewolucja, dlatego wdrożenie całego systemu podzielono na etapy. Duże przedsiębiorstwa zobligowane są do wysyłki JPK_VAT od 1 lipca 2016 r. Od tego samego momentu mają też obowiązek przekazywania pozostałych struktur JPK na żądanie urzędu. Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje JPK_VAT dla małych i średnich przedsiębiorców. 1 stycznia 2018 r. dołączą do nich także mikroprzedsiębiorstwa. W przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorców obowiązek przekazywania na żądanie pozostałych struktur JPK wejdzie w życie 1 lipca 2018 r. JPK dla mikroprzedsiębiorców dotyczy firm, w których zatrudniono poniżej 10 pracowników, a roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Małe przedsiębiorstwo zatrudnia mniej niż 50 pracowników, a jego obrót nie może przekroczyć 10 mln euro. W przypadku średniego przedsiębiorstwa mamy do 250 pracowników i obrót do 50 mln euro; po przekroczeniu tych warunków jesteśmy dużym przedsiębiorstwem. Pamiętajmy, że należy brać pod uwagę oba warunki – zarówno roczną liczbę pracowników w min. jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych, jak też obroty netto.

Kiedy i jak wysłać plik JPK?

Terminy wysyłki JPK_VAT są dla wszystkich przedsiębiorców takie same. Plik wygenerować i przesłać należy zawsze do 25 dnia miesiąca (ponieważ 25 luty 2018 wypada w niedzielę, JPK_VAT za styczeń 2018 należy wysłać 26 lutego). Powinien on zawierać dane za miesiąc poprzedni. Zasada ta obowiązuje też przedsiębiorców rozliczających się kwartalnie. Do wygenerowania pliku JPK_VAT niezbędny jest program komputerowy, ponieważ od 1 stycznia 2018 r. wszystkie rejestry VAT mogą być prowadzone jedynie w formie elektronicznej. Plik powinien zostać podpisany bezpiecznym podpisem elektronicznym lub przez e-PUAP. Dlatego warto zawczasu zorientować się, czy nasz program finansowo-księgowy posiada opcję wysyłki JPK, a jeśli nie, czy jest możliwość aktualizacji. Ministerstwo Finansów na swojej stronie udostępnia bezpłatną aplikację umożliwiającą wygenerowanie i przekazanie JPK. W przypadku pozostałych struktur Jednolitego Pliku Kontrolnego istnieje możliwość wysłania ich tradycyjną pocztą, w postaci plików zapisanych na informatycznych nośnikach danych. Są one jednak przekazywane odpowiednim organom tylko na ich żądanie.

Co grozi za niewysłanie JPK?

Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że za niewysłanie lub przekazanie błędnego JPK grożą kary. Nieprzekazanie w terminie JPK_VAT może wiązać się z grzywną w wysokości maksymalnie 720 stawek dziennych (stawki ustalanie są indywidualnie). Brak reakcji na wezwanie do przekazania innej struktury JPK grozi nam karą porządkową w wysokości. Kary można jednak uniknąć – jeśli wyśle się korektę struktury JPK_VAT.

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"