inFaktTeraz czytasz:Jak założyć firmę - krok po kroku, dokumenty, terminy - inFakt
Menu
Jak założyć firmę - krok po kroku, dokumenty, terminy
Jak założyć firmę? Mimo ciekawego pomysłu na biznes, część osób rezygnuje z założenia firmy w obawie przed przytłaczającymi formalnościami i biurokracją. Tymczasem po zmianach przepisów i wprowadzeniu CEIDG w lipcu 2011 roku zakładanie firmy jest znacznie prostsze.
Nad tym jak założyć firmę od strony formalnej z pewnością zastanawia się wiele osób, które chciałyby rozpocząć swoją działalność gospodarczą.
Żeby dołączyć do grona polskich przedsiębiorców należy zarejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W spisie znajdują się wszystkie firmy jednoosobowe działające na terenie Polski (również o statusie zawieszonych działalności). Ewidencja jest ogólnodostępna dla każdego – bazę CEIDG można wygodnie przeszukiwać w serwisie firma.gov.pl.
CEIDG funkcjonuje od 1 lipca 2011 r. i zastąpiła starszą ewidencję EDG, która nie pozwalała na dostęp elektroniczny. Wcześniej żeby zarejestrować nową działalność gospodarczą przedsiębiorca musiał się pofatygować aż do 4 miejsc: urzędu miasta, urzędu statystycznego, urzędu skarbowego i ZUS-u. Obecnie, sprawa wygląda nieco wygodniej. Jak założenie firmy przedstawia się aktualnie?
Uzyskanie wpisu do CEIDG wymaga złożenia wypełnionego formularza CEIDG-1. To niezwykle istotna kwestia w kontekście tego jak założyć firmę. Przed uzupełnianiem formularza dobrze jest przygotować wszystkie potrzebne informacje, są to m.in.:
szczegółowe dane osobowe przedsiębiorcy (zwłaszcza PESEL i NIP – o ile został nadany), nazwa firmy,
kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (wykaz PKD jest dostępny w internecie i urzędach gminy),
data rozpoczęcia działalności,
data powstania obowiązku opłacania składek ZUS,
adres działalności,
dane urzędu skarbowego,
konto bankowe firmy,
forma opodatkowania (do wyboru: zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowa),
forma zapłaty zaliczki (miesięczna, kwartalna lub uproszczona),
dane firmy zajmującej się księgowością oraz miejsce przechowywania dokumentacji.
Te informacje będą miały wpływ na przyszłą działalność. Przykładowo w razie kontroli, urzędnicy skarbowi przejrzą operacje na zgłoszonym w CEIDG koncie bankowym. Koszty dotyczące siedziby działalności muszą być związane ze zgłoszonym w CEIDG adresem. Podobnie duże znaczenie mają forma opodatkowania oraz okres rozliczania zaliczki. Te kwestie trzeba dobrze przemyśleć podczas wypełniania CEIDG-1.
JAK ZŁOŻYĆ FORMULARZ CEIDG-1?
Istnieje kilka sposobów na złożenie formularza CEIDG-1 wymaganego przy założeniu firmy. Jakich dokładnie? Otóż zgodnie z przepisami można:
zarejestrować się na stronie CEIDG i uzupełnić elektroniczny formularz CEIDG-1 (opcja dla przedsiębiorców, którzy posiadają podpis elektroniczny lub profil zaufany),
uzupełnić formularz CEIDG-1 online (bez konieczności rejestracji) i podpisać go w dowolnym urzędzie gminy,
pobrać i wydrukować formularz CEIDG-1, a następnie złożyć papierową wersję do urzędu gminy,
przesłać uzupełniony formularz CEIDG-1 listem poleconym do urzędu gminy (wymagany jest podpis przedsiębiorcy potwierdzony notarialnie).
SAM FORMULARZ CEIDG-1 TO ZA MAŁO
Złożenie CEIDG-1 służy przede wszystkim założeniu firmy, ale poza tym spełnia jeszcze inne funkcje. Formularz jest jednocześnie wnioskiem o REGON i NIP. Należy jednak pamiętać, że formularz CEIDG-1 to dopiero początek formalności. Przedsiębiorca do 7 dni od założenia firmy obowiązkowo musi odwiedzić jeszcze ZUS, żeby zarejestrować się jako płatnik składek.
W tym celu wypełnia i składa ZUS ZUA / ZZA – jeśli wybiera wyłącznie ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto, jeśli podjął decyzję, że chce być VAT-owcem to musi złożyć wniosek VAT-R w urzędzie skarbowym.
INFAKT ZAŁOŻY FIRMĘ ZA CIEBIE
Nadal masz wątpliwości jak założyć firmę? Mamy na to receptę - inFakt założy firmę za Ciebie. Nasz zespół księgowych po otrzymaniu pełnomocnictwa zajmie się wszystkimi formalnościami. Klienci inFakt mają możliwość wglądu w cały proces zakładania firmy i obserwowania postępów. Dzięki temu zostaniesz przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu.
Wraz z założeniem firmy, oferujemy Księgowość w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym. Przejmujemy odpowiedzialność za Twoje rozliczenia:
księgujemy koszty, składamy deklaracje podatkowe,
sporządzamy dokumentację,
reprezentujemy Cię przed urzędem skarbowym i ZUS-em.
Zaoszczędzony w ten sposób czas poświęć na obmyślanie skutecznej strategii działania firmy i pomnażania zysków. Wybierz zakładanie firmy i księgowość w inFakcie. Załóż konto już dziś i ciesz się prowadzeniem firmy bez zbędnych formalności.
Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.
Szukasz więcej informacji na temat: Jak założyć firmę?
Kasy fiskalne muszą być stosowane przez wszystkie jednostki handlowe. Wynika to z faktu, że wpływy uzyskane ze sprzedaży towarów obejmują należny podatek VAT, który przypada na sprzedane towary.
Rejestrując swoją działalność gospodarczą w odpowiednim organie ewidencyjnym, z miejsca stajemy się podatnikiem. Aby stać się podatnikiem VAT dodatkowo musimy zarejestrować się w urzędzie skarbowym.
Fiskalna kasa to dodatkowy wydatek i kolejne obowiązki księgowe dla przedsiębiorców. Dobrze jest wiedzieć, kiedy można obyć się bez tego urządzenia, a w jakich przypadkach nie da się uniknąć obowiązku jego instalacji.
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków, o których musi pamiętać każdy polski przedsiębiorca. Niedopełnienie ich może oznaczać określone konsekwencje, ale na szczęście można ich z łatwością uniknąć.
Korzyści z wykorzystania profilu zaufanego przy zakładaniu firmy. Gdzie założyć taki profil, po co, co to jest ePUAP? Odpowiadamy konkrentnie na wszystkie te pytania.
Samozatrudnienie to działalność na własny rachunek i we własnym imieniu. Łączy się to z szeregiem obowiązków, począwszy od założenia firmy, przez opłacanie podatków i składek ZUS, aż po prowadzenie księgowości.
Wbrew utartej opinii, nie jest trudno otworzyć firmę. Osoba, która dokładnie wie, jakie kroki należy podjąć i skorzysta z możliwości elektronicznego przesyłania dokumentów, jest w stanie założyć działalność gospodarczą w ciągu kilku godzin.