Jak wystawić fakturę VAT usługi?

Jak wystawić fakturę VAT usługi? To pytanie, które zadają sobie przedsiębiorcy, którzy nie sprzedają towarów, a wykonują dla klientów określone usługi np. projekty graficzne, tłumaczenia, czy chociażby sprzątanie powierzchni biurowych.

ODPOWIEDNIO WYSTAWIONA FAKTURA MUSI ZAWIERAĆ PEWNE DANE


Faktury VAT wystawiają zarówno firmy handlowe, jak i usługowe. Sporządzając odpowiedni dokument zawsze trzeba zwrócić uwagę, czy zawiera wszystkie wymagane przez przepisy dane.

Źle wystawiona faktura jest nieważna. O następujących elementach nie można zapomnieć:

 • pełne dane obu stron transakcji wraz z numerem NIP,

 • numer faktury oraz data wystawienia i data sprzedaży,

 • nazwa usługi, ilość, cena netto, stawka VAT, kwota VAT i cena brutto.

Jak wystawić fakturę VAT usługi? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.


NIEKTÓRYCH INFORMACJI NIE TRZEBA PODAWAĆ


Istnieją dane, których umieszczenie na fakturze nie jest konieczne. Znajdują się wśród nich m.in.:

 • nazwa dokumentu najczęściej „Faktura VAT”,

 • adnotacja „oryginał” i „kopia”,

 • termin i sposób płatności oraz numer konta przedsiębiorcy wystawiającego fakturę,

 • podpisy i pieczątki firmowe.

Możliwych jest ponadto szereg sytuacji szczególnych, w których pojawia się konieczność zamieszczenia dodatkowych informacji na fakturze. 

Przykładowo przedsiębiorcy wykonujący tzw. „eksport usług”, czyli świadczący usługi na rzecz kontrahentów mających siedzibę firmy lub miejsce zamieszkania poza granicami kraju muszą umieścić na wystawianej fakturze adnotację, że podatek rozlicza nabywca (tzw. mechanizm „odwrotnego obciążenia).

FAKTURA NA USŁUGĘ WYSTAWIONĄ PRZED SPRZEDAŻĄ


Zgodnie z zasadami ogólnymi o wystawianie faktury należy zadbać do 15 dni od końca miesiąca, w którym miała miejsce sprzedaż lub zapłata (całości lub części należności).

Dokument można także wystawić do 30 dni przed wykonaniem usługi. Chwila wystawienia faktury nie wpływa na moment rozliczenia podatku, a więc transakcje ujmuje się w ewidencji VAT w chwili sprzedaży (a nie wystawienia faktury) i rozlicza w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym nastąpiła sprzedaż (wykonanie usługi) - niezależnie od daty znajdującej się na fakturze.

To ogólna zasada, od której istnieją jednak wyjątki, o których warto pamiętać.

JAK WYSTAWIĆ FAKTURĘ VAT USŁUGI Z INFAKTEM?


Jeśli szukasz odpowiedniego programu do wystawiania faktur VAT usługi, sprawdź co oferuje inFakt.pl. W aplikacji generowanie faktur VAT usługi zostało uproszczone do niezbędnego minimum. Po założeniu darmowego konta wystarczy podać numer NIP swojej firmy.

Pozostałe dane są uzupełniane automatycznie, podobnie jak dane klienta. Użytkownik musi jedynie wpisać:

 • datę sprzedaży usługi,

 • nazwę,

 • cenę usługi,

 • stawkę VAT.

Na tej podstawie program oblicza kwoty brutto i netto, które później widnieją na gotowym dokumencie.

Wybierz inFakt.pl rejestrując się w poniższym formularzu i dołącz do grona 350 tys. przedsiębiorców, którzy nam zaufali.

W zamian dostaniesz możliwość przetestowania Programu do Fakturowania wystawiając do 3 faktur miesięcznie zupełnie za darmo. Szybko przekonasz się, że inFakt.pl to kompletny wachlarz usług fakturowania, których potrzebujesz!

Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktury? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil.


Data modyfikacji:2015-09-16

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: