Ta strona używa plików cookie Więcej o sposobie korzystania z nich przeczytasz w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich stosowanie, możesz wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki.

Kondycja polskich mikroprzedsiębiorców w 2018 roku Indeks inFakt

Nasze badanie mikroprzedsiębiorców odkryło kilka zaskakujących faktów: w biznesie tej skali to nie pieniądze są najważniejsze, Urzędy Skarbowe nie gryzą, a zadowolenie rośnie, choć warunki są trudne.

Pobierz raport z badania
Andrzej Sadowski

Indeks inFakt komentuje Andrzej Sadowski,
prezydent Centrum im. Adama Smitha,
członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP

Statystycznie sektor małych i średnich firm wytwarza prawie 70% PKB w naszym kraju. Większą z tego część tworzą mikroprzedsiębiorcy.

Są to zaradni życiowo optymiści. Satysfakcja z własnej firmy przeważa u nich nad rosnącymi cały czas administracyjnymi utrudnieniami i kosztami prowadzenia działalności.

Indeks inFakt wychwytuje zarówno tę pozytywną postawę mikroprzedsiębiorców, jak i nieustające ich postulaty o niższe podatki i prostsze przepisy.

Można by je potraktować jak zwykłe roszczenia grupy zawodowej, gdyby nie to, że mikroprzedsiębiorcy w sąsiednich krajach mają lepszą sytuację podatkową i prawną.

W Wielkiej Brytanii mikroprzedsiębiorca w ciągu całego roku płaci ZUS-u tyle, ile w Polsce tylko w jednym miesiącu. Polscy „mikro” to wiedzą i widzą, dlatego od lat postulują redukcję podatku, jakim jest składka ZUS oraz innych ciężarów biurokratycznych i podatkowych.

Mikroprzedsiębiorcy komentują sytuację w swojej branży

Jak powstał Indeks inFakt
oraz Raport o Polskiej Mikroprzedsiębiorczości

Indeks inFakt opracowaliśmy na podstawie odpowiedzi 1 018 przedsiębiorców,
którzy wzięli udział w Badaniu Polskiej Mikroprzedsiębiorczości inFakt.
Badanie przeprowadziliśmy wspólnie z ARC Rynek i Opinia w marcu 2018.

Media o Indeksie inFakt i Badaniu Mikroprzedsiębiorczości