Import usług

Z każdym rokiem zwiększ się liczna polskich przedsiębiorców kupujących usługi od firm z całego świata. Co za tym idzie warto orientować się czym jest import usług i jak wygląda kwestia jego rozliczenia?

CZYM W MYŚL PRZEPISÓW JEST IMPORT USŁUG?

Polski przedsiębiorca każdorazowo jeśli kupuje jakąś usługę od zagranicznego kontrahenta zobligowany jest zweryfikować czy taka transakcja nie jest traktowana jako import usług. Odnosi się to zarówno do sytuacji, w której sprzedawca pochodzi z kraju należącego do Unii Europejskiej, jak i spoza jej granic.

Wspomniana weryfikacja polega na identyfikacji rodzaju usługi oraz miejsca jej świadczenia. W przypadku gdy usługa jest importowana przedsiębiorca musi samodzielnie rozliczyć podatek VAT z tego tytułu. Wymaga to zastosowaniu VAT-u według stawki odpowiedniej dla kraju nabywcy.

Dodatkowo jeśli usługa jest kosztem firmowym, przedsiębiorca może obniżyć VAT należny o wartość naliczonego podatku VAT.

Nie wiesz z czym wiąże się import usług? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości. Przetestuj już dziś!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

KIEDY PRZEDSIĘBIORCA MA, A KIEDY NIE MA DO CZYNIENIA Z IMPORTEM USŁUG?

W przypadku pewnych usług za miejsce ich świadczenia uznaje się kraj, w którym siedzibę lub miejsce zamieszkania ma jej nabywca. Z jakimi konsekwencjami się to wiąże? Otóż w takiej sytuacji następuje przerzucenie obowiązku naliczenia podatku VAT ze sprzedawcy na nabywcę. Tym samym jeżeli kupujący to polski przedsiębiorca, ma obowiązek opodatkowania usługi zgodnie ze stawkami obowiązującymi w Polsce.

Należy jednak wiedzieć, że to zasada, od której istnieją wyjątki. Jeśli tak jest to za miejsce świadczenia usługi uznaje się kraj siedziby lub miejsca zamieszkania sprzedawcy. Co za tym idzie nie jest to import usług. Odnosi się to w głównej mierze do usług:

 • związanych z nieruchomościami, np. zakwaterowanie,

 • transportowych i turystycznych,

 • wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe, itp.,

 • restauracyjne i cateringowe.

W praktyce o tym, że dana transakcja to import usług informuje faktura, którą wystawia usługodawca. Taki dokument nie zawiera bowiem naliczonego podatku VAT, a wyłącznie informację, że do rozliczenia podatku VAT zobligowany jest nabywca.

KSIĘGOWI INFAKTU POMAGAJĄ ROZLICZYĆ IMPORT USŁUG

Szukasz odpowiedniej aplikacji, która ułatwia prowadzenie firmowej księgowości? Wybierz inFakt.pl – idealne rozwiązanie księgowe. Dzięki aplikacji przedsiębiorca ma pełną kontrolę nad firmowymi finansami.

Na podstawie przychodów i kosztów Program do Księgowości automatycznie generuje niezbędne dokumenty księgowe, np.:

 • KPiR,

 • deklaracje podatkowe,

 • rejestry VAT.

Za pomocą aplikacji można dodawać wszelkie rodzaje kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ale to nie wszystko.

Jeśli użytkownik ma jakiekolwiek pytania o import usług może skontaktować się z naszymi księgowymi, którzy wyjaśnią wszelkie niejasności związane z tym tematem. Księgowi są do dyspozycji przedsiębiorców od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22 oraz w soboty od 9 do 17.

Z wymienionych opcji można skorzystać po uprzednim zarejestrowaniu w inFakcie i wypełnieniu danych księgowych. W zamian każdy użytkownik dostaje możliwość testowania Programu do Księgowości przez 30 dni zupełnie za darmo. 

Import usług rozliczony w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Sprawdź koniecznie – to nic nie kosztuje!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"