inFakt

Poznaj księgowość, która prowadzi się sama

Administratorem danych osobowych jest spółka Infakt Sp. z o.o. Więcej Powierzone dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji usługi dostępu do aplikacji Infakt, oraz prowadzonej z wykorzystaniem w/w aplikacji obsługi księgowej (w przypadku korzystania z w/w usługi). Ponadto, dane przetwarzane będą w celu informowania o działaniu w/w aplikacji, w tym przesyłania komunikatów generowanych w ramach jej funkcjonalności.

Odklej się
od papierkowej
roboty!

Odklej się od papierkowej roboty!

Wystawić faktury!

Faktura online w 3 kliknięcia

Uzupełnij podstawowe dane, a program zrobi resztę

Wystawić faktury!

Zdążyć do urzędu!

Mobilny dostęp przez 24h

Dostęp do konta i faktur z każdego miejsca online

Zdążyć
do urzędu!

Pojechać do księgowej!

Pełne wsparcie ekspertów

Profesjonalny zespół księgowych do Twojej dyspozycji

Pojechać
do księgowej!

Z naszych usług korzysta już

4 4 0 0 0 0

firm

Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę
w 3 kliknięcia

Testuj za darmo
do 3 faktur w miesiącu

WYSTAW FAKTURĘ

Dostęp gdziekolwiek jesteś

Aplikacja mobilna inFakt

inFakt

Poradnik eksperta

Kiedy kasa fiskalna jest niezbędna w branży transportowej?

Czy przedsiębiorcy z branży transportowej muszą stosować kasę fiskalną i od czego to zależy?

Jeśli klientami firmy transportowej są przedsiębiorcy, nie instaluje się kasy fiskalnej. W innych przypadkach kasa może być konieczna (przykładem są firmy zajmujące się przewozem pasażerskim np. taksówki). Pozostali przedsiębiorcy mogą korzystać z kilku rodzajów zwolnień. Odgórnie z kasy zwolnieni są kurierzy, natomiast pozostałym firmom pozostaje zwolnienie oparte na limicie – kasa nie jest wymagana do kwoty sprzedaży 20 tys. zł w ciągu roku. Kasy fiskalnej można także uniknąć, gdy sprzedaż na rzecz osób prywatnych opłacana jest za pośrednictwem banku (np. przelewem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę wynika jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Usługi transportowe czy warto zostać VAT-owcem?

Firmy działające w branży transportowej mogą korzystać ze zwolnienia z VAT opartego na kwocie obrotu lub z niego dobrowolnie zrezygnować. Co wybrać?

Za rejestracją przemawia fakt, że VAT doliczony do kwoty sprzedaży, podlegający wpłacie do US, można zmniejszyć odejmując od niego VAT wynikający z faktur zakupowych (w praktyce zakupów dokonuje się w kwotach netto). Firma transportowa powinna zostać VAT-owcem gdy: usługi świadczone są głównie podatnikom VAT lub dokonuje dużej ilości zakupów opodatkowanych VAT-em. Można też odliczać 100% VAT-u związanego z zakupem auta ciężarowego oraz paliwa. Rejestracja VAT jest obligatoryjna powyżej 150 tys. zł obrotu.

Jaka stawka VAT obowiązuje na usługi transportowe?

Według ogólnej zasady, wobec usług transportowych stosuje się podstawową stawkę VAT – obecnie 23%. Istnieją jednak wyjątki. Obniżone stawki VAT dotyczą: usług taksówkarskich (stawka 8%); transportu lądowego i pasażerskiego, miejskiego i podmiejskiego (8%); transportu międzynarodowego towarów lub pasażerskiego (0%); transportu sanitarnego (usługa zwolniona z VAT). Stawka VAT 23% obowiązuje m.in. na takie usługi związane z transportem, jak: usługi kurierskie; transport towarów na terytorium Polski (w tym np. przeprowadzki); międzymiastowy transport pasażerki; wynajem samochodów (osobowych, ciężarowych, motocykli, skuterów, rowerów, itp).