inFakt

Poznaj pierwszą księgowość user-friendly

Administratorem danych osobowych jest spółka Infakt Sp. z o.o. Więcej Powierzone dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji usługi dostępu do aplikacji Infakt, oraz prowadzonej z wykorzystaniem w/w aplikacji obsługi księgowej (w przypadku korzystania z w/w usługi). Ponadto, dane przetwarzane będą w celu informowania o działaniu w/w aplikacji, w tym przesyłania komunikatów generowanych w ramach jej funkcjonalności.

Odklej się
od papierkowej
roboty!

Odklej się od papierkowej roboty!

Wystawić faktury!

Faktura online w 3 kliknięcia

Uzupełnij podstawowe dane, a program zrobi resztę

Wystawić faktury!

Zdążyć do urzędu!

Mobilny dostęp przez 24h

Dostęp do konta i faktur z każdego miejsca online

Zdążyć
do urzędu!

Pojechać do księgowej!

Pełne wsparcie ekspertów

Profesjonalny zespół księgowych do Twojej dyspozycji

Pojechać
do księgowej!

Z naszych usług korzysta już

4 4 0 0 0 0

firm

Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę
w 3 kliknięcia

Testuj za darmo
do 3 faktur w miesiącu

WYSTAW FAKTURĘ

Dostęp gdziekolwiek jesteś

Aplikacja mobilna inFakt

inFakt

Poradnik eksperta

Kiedy korzystanie z darmowego oprogramowania to przychód?

Usługi lub towary uzyskane bezpłatnie w wielu przypadkach trzeba rozliczyć jako przychód. Czy tak jest w przypadku darmowego oprogramowania?

Konieczność rozliczenia przychodu związanego z darmowym oprogramowaniem pojawia się tylko, kiedy istnieje grupa odbiorców, dla których ten sam program NIE jest darmowy. Wtedy można ustalić jego cenę i rozliczyć. Natomiast gdy program jest dla wszystkich dostępny w wersji darmowej, wówczas nie można ustalić jego ceny i można korzystać z niego bez rozliczania przychodu.

Kiedy zakup oprogramowania możesz rozliczyć w kosztach?

Każdy koszt musi być powiązany z działalnością firmy – służyć uzyskaniu przychodu lub zachowaniu (zabezpieczeniu) jego źródła. Ponieważ łatwo uzasadnić konieczność posiadania komputera w firmie, oprogramowanie do niego także może być kosztem – ale nie zawsze.

Wszystkie firmy mogą rozliczać programy o zastosowaniu ogólnym, np. system operacyjny, pakiet biurowy, ale oprogramowanie specjalistyczne można rozliczyć tylko, jeśli jest niezbędne w danej działalności. Np. programista może rozliczać narzędzia programistyczne, grafik – narzędzia graficzne, zaś montażysta – programy do montażu wideo. Jeżeli jednak firma nie działa w branży montażu wideo, to rozliczenie w kosztach programu montażowego może zostać zakwestionowane.

Amortyzacja kupionego oprogramowania. Kiedy jest konieczna?

Większość kosztów rozlicza się jednorazowo, ale istnieją zakupy, które trzeba rozliczać stopniowo, na zasadach amortyzacji. Czy jest wśród nich oprogramowanie?

Oprogramowanie trzeba obowiązkowo amortyzować, jeśli jest warte ponad 3500 zł i ma być używane dłużej niż rok. W przeciwnym razie trafia do kosztów jednorazowo. Amortyzacja oznacza, że w danym okresie w kosztach zapisuje się tylko procent wartości zakupu. Tę czynność wykonuje się przez określony w przepisach czas, ale w przypadku oprogramowania nie krócej niż 24 miesiące.