inFakt

Masz prawo do prostej księgowości

Administratorem danych osobowych jest spółka Infakt Sp. z o.o. Więcej Powierzone dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji usługi dostępu do aplikacji Infakt, oraz prowadzonej z wykorzystaniem w/w aplikacji obsługi księgowej (w przypadku korzystania z w/w usługi). Ponadto, dane przetwarzane będą w celu informowania o działaniu w/w aplikacji, w tym przesyłania komunikatów generowanych w ramach jej funkcjonalności.

Odklej się
od papierkowej
roboty!

Odklej się od papierkowej roboty!

Wystawić faktury!

Faktura online w 3 kliknięcia

Uzupełnij podstawowe dane, a program zrobi resztę

Wystawić faktury!

Zdążyć do urzędu!

Mobilny dostęp przez 24h

Dostęp do konta i faktur z każdego miejsca online

Zdążyć
do urzędu!

Pojechać do księgowej!

Pełne wsparcie ekspertów

Profesjonalny zespół księgowych do Twojej dyspozycji

Pojechać
do księgowej!

Z naszych usług korzysta już

4 4 0 0 0 0

firm

Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę
w 3 kliknięcia

Testuj za darmo
do 3 faktur w miesiącu

WYSTAW FAKTURĘ

Dostęp gdziekolwiek jesteś

Aplikacja mobilna inFakt

inFakt

Poradnik eksperta

Czy prawnik musi być VAT-owcem?

W przypadku większości firm, rejestracja VAT jest dobrowolna, zwłaszcza na początku prowadzenia biznesu. Czy tak samo jest w przypadku prawników?

Zgodnie z Ustawą o VAT, osoby świadczące „usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa” są zobowiązane do rejestracji VAT. A zatem w ich przypadku nie jest możliwe zastosowanie zwolnienia ze względu na kwotę obrotu w wysokości 150 tys. zł rocznie. Do usług prawniczych i doradczych można zaliczyć działalność zarówno adwokata, notariusza, radcy prawnego, jak i doradcy podatkowego, a także innych pokrewnych profesji.

Usługi prawnicze online – jak uniknąć kasy fiskalnej?

Świadczenie usług prawniczych może powodować konieczność zakupu i stosowania kasy fiskalnej, o ile usługi te są świadczone na rzecz osób prywatnych. Tego obowiązku można uniknąć.

Kasa fiskalna nie jest wymagana, jeśli prawnik udziela porad osobom prywatnym, które płacą za nie za pośrednictwem banku (np. przelewem). Wtedy jednak, prawnik musi prowadzić ewidencję, z której wynika która zapłata dotyczyła której sprzedaży.

Kiedy prawnik musi wystawić fakturę?

Każdy prawnik musi być VAT-owcem, dlatego sprzedaż na rzecz innych firm obowiązkowo dokumentuje fakturami, niezależnie od rodzaju transakcji. Natomiast jeśli nabywcą jest osoba prywatna, to faktura nie jest konieczna, o ile osoba prywatna o nią nie poprosi. Jeśli jednak tak zrobi, wówczas wystawienia faktury nie można odmówić. Sprzedaż na rzecz osób prywatnych może dodatkowo wymagać stosowania kasy fiskalnej i drukowania paragonów.