Formularz rachunku uproszczonego

Formularz rachunku uproszczonego nie jest obowiązującym dokumentem sprzedażowym. Zniesiono go na podstawie nowelizacji ustawy, która obowiązuje od początku 2000 r. Co więcej rachunki ogólnie nie dotyczą już przedsiębiorców. To efekt zmian jakie weszły w życie 1 stycznia 2014 r.

FORMULARZ RACHUNKU UPROSZCZONEGO JUŻ NIE FUNKCJONUJE


Przez pewien czas formularz rachunku uproszczonego był stosowany jako dokument potwierdzający sprzedaż towarów lub usług dokonaną przez VAT-owców na rzecz osób fizycznych nie będących podatnikami VAT. Rachunek uproszczony był podobny do faktury VAT. Jeden i drugi dokument odróżniała w zasadzie jedynie nazwa widniejąca u góry dokumentu. Rachunek uproszczony nie funkcjonuje jednak w przepisach od początku 2000 r.

Wraz ze zniesieniem formularza rachunku uproszczonego – rachunek stał się dokumentem, który wystawić może tylko i wyłącznie podatnik zwolniony z podatku VAT. Wystawiało się go jako dowód sprzedaży towaru lub usługi przez podatnika zwolnionego. Formularz rachunku musiał spełniać pewne ustawowe wymogi dotyczące zestawu elementów.

Chcesz wystawiać w pełni zgodne z przepisami faktury „zw” (dawne rachunki)? Wypełnij poniższy formularz i dołącz do inFaktu. Z nami nie musisz się martwić zmianami w rachunkach.

 RACHUNEK?


Zgodnie z przepisami rachunek musiał więc przede wszystkim zawierać takie dane jak:

 • kolejny numer,

 • datę wystawienia oraz datę sprzedaży (jeśli jest inna niż data wystawienia),

 • nazwisko (albo nazwę firmy) sprzedawcy i kupującego (lub wykonawcy i odbiorcy usługi),

 • adresy: sprzedawcy i kupującego,

 • dokładne określenie rodzaju i ilości towaru (bądź wykonanej usługi) wraz z ich cenami jednostkowymi,

 • ogólną sumę należności, która musiała być wyrażona zarówno w formie liczbowej, jak i słownej.

Przedsiębiorcy przechowywali rachunki się do chwili, kiedy upłynął okres przedawnienia zobowiązania podatkowego.

PRZEDSIĘBIORCY WYSTAWIAJĄ WYŁĄCZNIE FAKTURY


Aktualnie rachunek wystawiają go już w zasadzie tylko osoby prywatne po wykonaniu zlecenia lub dzieła. Zgodnie ze zmianami w przepisach jakie obowiązują od 1 stycznia 2014 r. Wszyscy przedsiębiorcy zobligowani są bowiem do wystawiania faktur.

Z zastrzeżeniem, że taki obowiązek istnieje tylko w sytuacji, gdy o odpowiedni dokument poprosi nabywca towaru lub usługi. Nie jest tu istotne czy jest nim inna firma, czy też osoba prywatna. Fakturę na żądanie nabywcy wystawia się w terminie do 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar, wykonano usługę lub otrzymano zapłatę (całość lub część).

W sytuacji, gdy nabywca poprosi o dokument jednak wymieniony termin już minął przedsiębiorca nie musi wystawiać faktury.


FAKTURĘ „ZW” (DAWNY RACHUNEK) WYSTAWISZ W INFAKT.PL


Formularz rachunku uproszczonego odszedł do lamusa. Jeśli chcesz szybko i sprawnie wystawiać faktury „zw” (dawne rachunki) wystarczy skorzystać z usług inFaktu. Taki dokument można sporządzić dosłownie w kilka chwil.

Wystarczy jedynie zaznaczyć „stawkę zw” w momencie wystawiania nowej faktury, a następnie wybrać rodzaj sprzedaży z listy. Dzięki temu podstawa prawna zwolnienia uzupełni się sama!

W inFakcie nie trzeba znać pełnych danych swojego klienta. Wystarczy podać NIP, a dane pobiorą się automatycznie z bazy GUS. Kontrahent, któremu użytkownik wystawił fakturę jest zapamiętywany na jego koncie. Wystawiając dokument wystarczy jedynie wybrać klienta z listy.

To jednak zaledwie ułamek możliwości jakie daje aplikacja. Jeśli chcesz poznać kolejne zalety Programu do Fakturowania po prostu załóż bezpłatne konto wypełniając poniższy formularz. Każdy użytkownik może testować aplikację wystawiając do 3 faktur w miesiącu zupełnie za darmo. 

Dodatkowo może kontaktować się z zespołem wykwalifikowanych księgowych. Już dziś przekonaj się jakie możliwości daje inFakt.pl!

Data modyfikacji:2015-09-16

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: