Faktura zaliczkowa wzór

Otrzymałeś zaliczkę na poczet przyszłej dostawy towarów lub świadczenia usług? W związku z tym musisz wystawić fakturę zaliczkową. "Faktura zaliczkowa wzór" - nie musisz już o to pytać w wyszukiwarce google. Wystarczy, że skorzystasz z możliwości jakie daje inFakt.pl. 

Czym jest faktura zaliczkowa?


Niektórzy przedsiębiorcy pobierają zaliczki (zwane także przedpłatami, czy zadatkami) od klientów zanim transakcja dojdzie do skutku. Ma to na celu np. pokrycie kosztów, czy też zabezpieczenie transakcji. Jednocześnie, zaliczka jest także zabezpieczeniem dla wykonania transakcji dla nabywcy. Dodatkowo w tym kontekście należy pamiętać, że:
 • wystawiona faktura zaliczkowa nie generuje przychodu, a otrzymana nie jest kosztem (nie rodzi konieczności zapłaty podatku dochodowego),
 • faktura zaliczkowa rodzi obowiązek podatkowy w podatku VAT (kwotę należy ująć m.in. w deklaracji VAT),
 • po otrzymaniu pełnej należności należy wystawić fakturę końcową.
Wspomniana faktura końcowa podsumowuje całą transakcję. Wystawiana jest wyłącznie w przypadku, gdy uzyskane wcześniej kwoty zaliczek nie objęły całej kwoty, należnej sprzedawcy. 

Faktura zaliczkowa wzór odpowiadający obowiązującym przepisom? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.

Nowe zasady wystawiania faktur zaliczkowych


Zasady dotyczące wystawiania faktur zaliczkowych zmieniły się z początkiem 2014 r. Jeszcze do końca 2013 r. przedsiębiorca miał obowiązek wystawienia takiego dokumentu nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymał całości lub części należności. Rozliczenia VAT-u należało dokonać według daty otrzymania zaliczki. Prawo do odliczenia VAT-u miał ten kto wręczał zaliczkę (w miesiącu otrzymania faktury lub w dwóch kolejnych).

Zgodnie z nowymi uregulowaniami fakturę zaliczkową należy wystawić nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wręczono zaliczkę. Można to jednak zrobić szybciej - nie wcześniej niż na 30 dni przed otrzymaniem zaliczki. Obowiązek podatkowy VAT powstaje z chwilą wręczenia zaliczki.

Prawo do odliczenia VAT-u z faktury zaliczkowej posiadane przez nabywcę pojawia się w momencie, w którym u sprzedawcy występuje obowiązek podatkowy i kupujący otrzymał fakturę (oba założenia muszą być spełnione jednocześnie). Trzeba jednak wiedzieć, że to zasady ogólne, od których istnieją pewne wyjątki.

Przykład faktury zaliczkowej wygenerowanej w inFakt.pl

Faktura zaliczkowa wzór – za darmo w inFakcie


Zgodnie z przepisami faktura zaliczkowa wzór musi zawierać m.in. takie elementy: dane stron transakcji (imiona i nazwiska lub nazwy, adresy czy NIP), numer faktury, datę wystawienia, kwotę otrzymanej należności brutto oraz ile pozostało do zapłaty. 

Oczywiście, nie można zapomnieć o stawce VAT, kwocie VAT, a także kwotach netto i brutto. Przedsiębiorcy szukający wzoru faktury zaliczkowej zawierającej wymienione elementy powinni wypróbować możliwości, jakie daje inFakt.pl.

Dzięki Programowi do Fakturowania fakturę zaliczkową wystawiasz wypełniając prosty formularz. Aplikacja dba o wypełnienie w formularzu wszystkich elementy, które są niezbędne. A zatem wystarczy podać nazwę towaru lub usługi, cenę i stawkę VAT – podatek i kwoty netto lub brutto obliczą się same. 

Nie trzeba nawet znać danych swojego klienta. Wystarczy wpisać NIP, a pozostałe dane pobiorą się z prosto z GUS-u.

Po wypełnieniu formularza, taki wzór można zapisać, a następnie pobrać na dysk jako plik PDF lub wysłać e-mailem z inFaktu wprost do klienta. Każdą następną zaliczkę wystawia się w zautomatyzowany sposób – klikając w przycisk „Kolejna zaliczka”. 

Podobnie, szybko można wystawić fakturę końcową na podstawie faktury zaliczkowej klikając w jeden przycisk. Dzięki temu proces fakturowania odbywa się szybko i sprawnie.

Funkcję wystawiania faktur zaliczkowych możesz przetestować samodzielnie. W tym celu załóż darmowe konto na inFakt.pl, a do 3 faktur w miesiącu (w tym zaliczkowych) wystawisz za darmo. 

Szukasz sposobu, by szybko i sprawnie wystawić faktura zaliczkowa wzór? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź już dziś!


Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: