Faktura zaliczkowa końcowa

Faktura zaliczkowa końcowa jest dokumentem, na którym figuruje wartość całego zamówienia, a także rozliczenie kwot poszczególnych zaliczek. Jako kwotę do zapłaty umieszczana jest jedynie ta płatność, która pozostała. Taki dokumenty należy wystawić jeśli suma otrzymanych zaliczek nie pokryła całkowitej wartości sprzedaży.

CO TO JEST FAKTURA ZALICZKOWA KOŃCOWA?


Zgodnie z przepisami faktury zaliczkowe dokumentują przedpłaty dokonane przez kontrahenta na poczet przyszłej dostawy towarów lub usług. 

Jeśli jednak suma kwot jakie znajdują się na fakturach zaliczkowych nie obejmuje kwoty całej transakcji należy wystawić jeszcze jeden dokument. Jest nim właśnie faktura końcowa podsumowująca całe zdarzenie gospodarcze. Co za tym idzie taki dokument wystawiany jest wyłącznie w przypadku, gdy uzyskane wcześniej kwoty zaliczek nie objęły całej kwoty, należnej sprzedawcy.

W przypadku natomiast, gdy zaliczka na rzecz towaru lub usługi obejmowała całą należność za to świadczenie, czyli przed sprzedażą nastąpiła zapłata w 100%, nie wystawia się faktury zaliczkowej końcowej. 

Faktura zaliczkowa końcowa w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto. 

ELEMENTY FAKTURY ZALICZKOWEJ KOŃCOWEJ


Faktura zaliczkowa poza danymi jakie znajdują się na standardowej fakturze powinna zawierać informacje odnoszące się do zaliczek i kwoty pozostałej do zapłaty. By taki dokument był w pełni czytelny umieszcza się na nim:
 • całą kwotę transakcji,
 • kwoty poszczególnych zaliczek,
 • numery faktur zaliczkowych dokumentujących zaliczki,
 • kwoty pozostałe do uregulowania.
W kontekście faktur zaliczkowych istotna jest również kwestia rozliczenia podatku VAT. Obowiązek podatkowy powstaje tu z chwilą wręczenia zaliczki, nie zaś wystawienia faktury zaliczkowej. Przy fakturze zaliczkowej końcowej rozlicza się tylko tę część VAT-u, która nie została wcześniej rozliczona.

WADY WYSTAWIANIA FAKTUR KOŃCOWYCH W EXCELU


Przede wszystkim należy wiedzieć, że Excel nie jest aplikacją dostosowaną do wystawiania faktur zaliczkowych, a następnie końcowych. Stąd przedsiębiorca sam musi dbać o to, żeby nie pomylić się przy generowaniu takiego dokumentu. W szczególności trzeba pamiętać o obniżaniu kwoty podstawy opodatkowania i kwoty podatku na fakturze końcowej o wartość ujętą wcześniej na fakturach zaliczkowych. 

Wystawienie faktury w Excelu ma również i inne ograniczenia, m.in. brak:
 • automatycznego powiązania faktury z programem księgowym,
 • automatycznej numeracji faktur,
 • pomocy online przy wystawianiu faktur.
Pojawia się także konieczność stałego obserwowania zmian zachodzących w przepisach, by wystawianie przez przedsiębiorcę dokumenty były w pełni zgodne z obowiązującymi normami.

JAK WYSTAWIĆ FAKTURĘ ZALICZKOWA KOŃCOWĄ W INFAKCIE?


Jeśli suma kwot jakie znajdują się na fakturach zaliczkowych nie obejmuje kwoty całej transakcji obowiązkowo należy wystawić fakturę końcową. Sprawnie można tego dokonać dzięki inFakt.pl. Dokumentacja zaliczek w aplikacji objęta jest odrębną numeracją. Jeżeli przedsiębiorca chce wystawić fakturę zaliczkową, wystarczy w panelu „Przychody” w prawej szpalcie ekranu wybrać opcję „Faktura zaliczkowa”.

Jeżeli kolejna płatność klienta nie opiewa na całą kwotę, która pozostała do zapłaty – wystawia się kolejną fakturę zaliczkową. Taka możliwość istnieje po otwarciu okna edycji faktury zaliczkowej. Wystarczy kliknąć w przycisk „Kolejna zaliczka”.

Faktura zaliczkowa w aplikacji Infakt.plPrzykład faktury zaliczkowej widocznej w aplikacji inFakt.pl

W przypadku, gdy kolejna kolejna płatność klienta opiewa już na całą kwotę, która pozostała do zapłaty – użytkownik wystawia fakturę końcową. Aby sporządzi taki dokument, należy otworzyć edycję ostatnio wpłaconej zaliczki i kliknąć w przycisk „Faktura końcowa”. Trzeba pamiętać, że w inFakcie użytkownik zobligowany jest do wystawienia faktury końcowej także wówczas, gdy suma kwot zaliczek stanowi 100% wartości zamówienia.

Utworzoną fakturę można zapisać jako PDF lub wysłać e-mailem do klienta z poziomu konta użytkownika. Istnieje możliwość przetestowania Programu do Fakturowania wystawiając do 3 faktur miesięcznie bez żadnych opłat. Wystarczy założyć darmowe konto. 

Dołącz do grona użytkowników inFaktu i wystawiaj faktury zaliczkowe oraz końcowe. Szybko przekonasz się, że to usługa świetnie dostosowana do potrzeb Twojej firmy. 

Szybko i sprawnie wystawiona faktura zaliczkowa końcowa? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź koniecznie - to nic nie kosztuje!


Data modyfikacji:2015-09-16

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: