Faktura zagraniczna

Z roku na rok powiększa się liczba polskich przedsiębiorców sprzedających towary i usługi na rzecz klientów z zagranicy. Rodzi to konieczność odpowiedniego udokumentowania transakcji. Z czym wiąże się faktura zagraniczna?

JAKIE DANE ZAWIERA FAKTURA ZAGRANICZNA?


Wraz z rozwojem Internetu przedsiębiorcy zyskali prężnie działający kanał umożliwiający oferowanie swoich usług i towarów nie tylko polskim kontrahentom, ale również zagranicznym. Sporo przedsiębiorców może się jednak zastanawiać w jaki sposób trzeba udokumentować taką sprzedaż.

Najpewniej większość firm z zagranicy będzie oczekiwać faktury wystawionej w języku angielskim lub w ich języku ojczystym. Polskie przepisy jak najbardziej pozwalają na takie postępowanie. Faktura zagraniczna powinna właściwie zawierać identyczne elementy jak standardowa faktura wystawiana polskiemu klientowi.

Należy jednak pamiętać o pewnym wyjątku. Otóż taki dokument powinien zawierać adnotację „odwrotne obciążenie”. Co to oznacza? Znaczy to po prostu tyle, że podatek VAT związany z transakcją rozlicza nie sprzedawca ale nabywca towaru lub usługi.

Faktura zagraniczna w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.


TRANSAKCJA ZAGRANICZNA MOŻE WYMAGAĆ PRZELICZENIA


Wystawienie zagranicznej faktury w obcej walucie wymaga przeliczenia kwoty na złotówki. W tym celu stosuje się średni kurs podany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Najczęściej to po prostu dzień poprzedzający datę wystawienia faktury bądź też innego dokumentu.

Takie postępowanie wynika z faktu, że w KPiR przedsiębiorca może zapisywać jedynie kwoty w polskich złotych. Faktura zagraniczna często wiąże się z pojęciem „różnic kursowych”. Dochodzi do nich jeśli zapłata faktury nastąpiła w terminie innym niż dzień wystawienia tego dokumentu. Co istotne różnice kursowe mogą stanowić zarówno przychód, jak i koszt przedsiębiorcy.

A czy faktura zagraniczna musi zostać przetłumaczona na język polski? Najczęściej nie ma takiej konieczności. Chyba że poprosi o to urzędnik w czasie kontroli. Jeśli tak się stanie przedsiębiorca nie ma prawa odmówić tłumaczenia. Nie jest tu konieczne skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego. Chociaż jeśli przedsiębiorca zdecyduje się jednak na jego zatrudnienie, może mieć pewność, że tłumaczenie nie zostanie zakwestionowane przez urzędników.

FAKTURA W OBCEJ WALUCIE? - WYBIERZ INFAKT.PL


Faktura zagraniczna w wygodnej aplikacji online? Przekonaj się o korzyściach, jakie daje inFakt.pl.

Wybierając Program do Fakturowania nie trzeba samemu sprawdzać kursów walut i przeliczać kwot na złotówki. Dzieje się tak dlatego ponieważ aplikacja przy rozliczaniu zagranicznych transakcji:

  • automatycznie pobiera właściwy kurs NBP,

  • przelicza wartość transakcji według pobranego kursu.

Co ważne inFakt.pl pozwala wystawiać i rozliczać faktury w jednej z kilkunastu walut – m.in. w euro, dolarach amerykańskich i kanadyjskich, rublach, funtach szterlingach, hrywnach, frankach szwajcarskich.

Program pozwala także na wygodne dodawanie kosztów w obcych walutach do KPiR. Dodatkowo sama przeliczy kwoty – wystarczy, że przedsiębiorca poda odpowiednie daty wystawienia i otrzymania faktury oraz termin płatności.

Skorzystaj zinFakt.pl, a Twoja faktura zagraniczna będzie w pełni zgodna z przepisami. Z możliwościami oferowanymi przez aplikację można się zapoznać wystawiając do 3 faktur w miesiącu zupełnie za darmo. Nie zastanawiaj się dłużej – po prostu dołącz do inFakt.pl i przekonaj się, że fakturowanie nie musi być skomplikowane i czasochłonne.  

Szybko i sprawnie wystawiona faktura zagraniczna? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź koniecznie - to nic nie kosztuje!


Data modyfikacji:2015-09-16

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

  • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

  • Po wpisaniu NIP-u klienta
    dane uzupełnią się same.

  • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
    i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

  • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: