Faktura wewnętrzna wzór

Przez szereg lat faktura wewnętrzna była dokumentem, który umożliwiał pełne udokumentowanie operacji w firmie na potrzeby organów skarbowych. Od początku 2014 r. faktura wewnętrzna nie figuruje jednak w przepisach. Jak wyglądał jej wzór?

DO CZEGO SŁUŻYŁA FAKTURA WEWNĘTRZNA?


Najprościej rzecz ujmując faktury wewnętrzne były dokumentami tworzonymi jedynie na potrzeby firmy. Nie były przekazywane na zewnątrz (np. klientom), ale zachowywane w dokumentacji przedsiębiorcy.

Faktury wewnętrzne służyły więc jedynie celom księgowym. Miały zastosowanie w niewielu przypadkach, np.:

 • w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów,

 • imporcie usług i towarów,

 • dla celów udokumentowania zwrotu dotacji, subwencji i podobnych dopłat.

Jeśli przedsiębiorca chciał wystawić fakturę wewnętrzną najlepiej, by jej wzór zawierał elementy zazwyczaj umieszczane na standardowej fakturze.

Najlepszy program do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Przetestuj koniecznie!


JAKI DOKUMENT ZASTĄPIŁ FAKTURĘ WEWNĘTRZNĄ?


Wraz ze zmianami w przepisach, jakie weszły w życie od 1 stycznia 2014 r. faktura wewnętrzna praktycznie została zlikwidowana. Aktualnie bowiem w przepisach nie ma o niej mowy. Pozostał jednak mechanizm dokonywania rozliczeń, jakie ten dokument potwierdzał.

Co istotne dokumenty nie wskazują żadnych dokumentów, które miałyby zastąpić fakturę wewnętrzną. Sprawia to, że przedsiębiorca ma w tym względzie pewną dowolność.

Oznacza to, że w praktyce może wystawić dokument, który odpowiada fakturze wewnętrznej. Z drugiej strony można zupełnie odejść od wystawiania jakichkolwiek dokumentów, które przypominają taką fakturę. Istotne jedynie, by zastosowany został odpowiedni mechanizm rozliczania podatku VAT.

FAKTURA WEWNĘTRZNA WZÓR W INFAKT.PL


Użytkownicy inFakt.pl nie muszą obawiać się zmian w kontekście wystawiania faktur wewnętrznych. W inFakt.pl faktura wewnętrzna w dalszym ciągu bowiem funkcjonuje. Zmieniła się tylko jej nazwa. Aktualnie to po prostu „nota wewnętrzna”.

Taki dokument tworzy się w Programie do Fakturowania automatycznie. W tym celu wystarczy jedynie dodać koszt od zagranicznego kontrahenta. Sprawia to że w edycji kosztu pojawia się przycisk „Drukuj notę wewnętrzną”.

Przedsiębiorca musi tylko zadbać żeby znalazły się na niej właściwe dane:

 • kraj siedziby sprzedawcy,

 • numer NIP kontrahenta,

 • właściwa waluta.

Kursu obcej waluty nie trzeba jednak przeliczać samemu – inFakt zrobi to automatycznie zgodnie z kursem pobranym z NBP. Nie trzeba także zawracać sobie głowy rozliczaniem VAT-u. Po wydrukowaniu noty, program ujmuje bowiem właściwe wartości w deklaracji VAT, a także rejestrach VAT – zarówno zakupów, jak i sprzedaży.

Chcesz skorzystać z możliwości, jakie daje inFakt.pl? Nic prostszego. Wystarczy jedynie rejestracja. W zamian każdy użytkownik może wystawiać do 3 faktur miesięcznie zupełnie za darmo. Już dziś załóż konto i przekonaj się o plusach, jakie niesie ze sobą korzystanie z Programu do Fakturowania inFakt.pl.  

Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź już teraz - to nic nie kosztuje!


Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: