Faktura walutowa VAT

Faktura walutowa to dokument sprzedażowy, z którym mogą mieć do czynienia przedsiębiorcy przeprowadzający transakcje w obcych walutach. Jej prawidłowe wystawienie wymaga odpowiedniego przeliczenia, np. dolarów, funtów czy euro na złotówki. Konieczne jest w takim przypadku uwzględnienie kursu walutowego z konkretnego dnia.

KIEDY PRZEDSIĘBIORCA MOŻE SPOTKAĆ SIĘ Z FAKTURĄ W OBCEJ WALUCIE?


Należy wiedzieć, że faktura walutowa to nic innego jak standardowa faktura z kwotą transakcji w walucie obcej i kwotą podatku VAT wyrażonej w złotówkach. Oznacza, to że przedsiębiorca może wystawić fakturę, podając kwoty netto i brutto w zagranicznej walucie, pod warunkiem że VAT będzie wpisany w polskich złotych.

Z takimi transakcjami można się najczęściej spotkać przy:
 • sprzedaży kontrahentom, którzy płacą w zagranicznych walutach,
 • zakupie od zagranicznych firm, za które trzeba zapłacić inną walutą niż złotówki.
W obydwu przypadkach istnieje konieczność przeliczenia kwoty wyrażonej w obcej walucie na złotówki. Wynika to z faktu, że w KPiR nie można wpisać kwoty wyrażonej inaczej niż w polskich złotych. 

Najlepszy program do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Sprawdź koniecznie!

FAKTURA WALUTOWA VAT – JAKI KURS ZASTOSOWAĆ?


Przy fakturach walutowych należy pamiętać o obowiązującej zasadzie przeliczania kwoty w walucie obcej na polskie złote. Jak dokładnie należy to uczynić? Zgodnie z przepisami trzeba zrobić to po średnim kursie ogłaszanym przez NBP z ostatniego dnia roboczego przed dniem poniesienia kosztu lub uzyskania przychodu. Prawidłowego kursu należy szukać na stronie internetowej NBP. 

Szczegóły odnoszące się do sposobu przeliczenia przedsiębiorca może zamieścić na fakturze, jak i skorzystać do tego celu z dodatkowego załącznika. W obliczeniach powinien znaleźć się kurs, który został zastosowany do przeliczenia wartości w walutach.

Przeliczenie kwoty wyrażonej w obcej walucie może pociągnąć za sobą również pewne konsekwencje, które odnoszą się do „różnic kursowych”, czyli kwot powstałych w wyniku zmian kursów walut. Przedsiębiorcy, którzy dokonują transakcji w walutach obcych zobowiązani są dwa razy przeliczać wartości walut na złotówki. 

W chwili dokonania transakcji oraz w momencie faktycznego jej rozliczenia. Za pierwszym razem wycena dokonywana jest z reguły po kursie średnim waluty ogłaszanym przez NBP, za drugim – po kursie faktycznie zastosowanym w dniu uregulowania należności.

W przypadku, gdy przez okres pomiędzy tymi zdarzeniami kursy zmieniły się wówczas powstają różnice. Aby je udokumentować trzeba przekazać księgowym dowód, na którym widnieje kwota faktycznie otrzymana lub faktycznie zapłacona, np. wyciąg z konta bankowego czy wydruk historii transakcji z konta płatności internetowych.

WYSTAWIENIE FAKTURY WALUTOWEJ W INFAKCIE JEST BARDZO PROSTE


Każdy przedsiębiorca bezproblemowo wystawi fakturę walutową jeśli tylko korzysta z usług inFaktu. Wystarczy w zakładce „Przychody” kliknąć znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu ikonę „Nowa Faktura”. Gdy otworzy się nowy dokument, należy wpisać odpowiednio:
 • NIP kontrahenta,
 • rodzaj towaru/usługi,
 • kwotę netto,
 • stawkę podatku VAT,
 • datę wystawienia dokumentu oraz sprzedaży,
 • ustalić termin płatności.
Ta sekwencja kroków opisuje wystawianie standardowej faktury VAT. Żeby zmienić walutę rozliczenia w rubryce „Płatności” trzeba wybrać inną walutę aniżeli złotówki. inFakt.pl pozwala na automatyczne rozliczanie m.in w: euro, dolarach amerykańskich i kanadyjskich, funtach szterlingach, jenach, forintach, hrywnach oraz rublach.

inFakt za każdym razem automatycznie pobiera ze strony NBP aktualny kurs waluty zgodny z obowiązującymi przepisami, nie trzeba więc robić tego samemu. Co więcej aplikacja pozwala na wygodne dodawanie kosztów w obcych walutach do KPiR. Nie trzeba własnoręcznie przeliczać żądnych kwot – wystarczy, że użytkownik poda odpowiednią datę wystawienia oraz otrzymania faktury, a także termin płatności.

Korzystając z programu nie musisz się martwić o to czy wystawiona przez Ciebie faktura walutowa jest zgodna z przepisami. Zarejestruj się w inFakt.pl, a dostaniesz możliwość przetestowania Programu do Fakturowania wystawiając do 3 faktur miesięcznie za darmo. Z takiej opcji może korzystać każda firma - zarówno zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, jak i zwolniona VAT. 

Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Przetestuj już teraz - to nic nie kosztuje!Data modyfikacji:2015-09-16

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: